Zlouporabe lijekova protiv boli

Predoziranje analgeticima odnosi svakih 19 minuta novu žrtvu

Ljerka Bratonja Martinović



    Stopa smrtnosti zbog nenamjernog trovanja lijekovima protiv bolova u SAD-u je u stalnom porastu. U 2007. godini zabilježeno je oko 27.000 nenamjernog predoziranja lijekovima ili jedan smrtni slučaj svakih 19 minuta. Od 1999. do 2002. godine broj smrti zbog trovanja skupinom opioidnih analgetika, koji osim što ublažavaju bol kod pacijenta izazivaju i ovisnost, povećao se za 91 posto, i odnosi više života od kokaina i heroina zajedno. Zbog pogrešne primjene ovih lijekova samo je u 2009. godini život izgubilo 15.597 Amerikanaca. Unatoč tome, ovi se lijekovi sve više koriste, pa je tako u 2011. godini u SAD-u izdano 22,9 milijuna recepata za ovu skupinu analgetika. 


    Čak 76 posto konzumenata uzimalo je tablete propisane drugoj osobi, a samo 20 posto otišlo je svom liječniku po recept. Među umrlima od predoziranja, njih 66 posto također je pribavilo lijek od poznanika ili člana obitelji. Zbog toga se FDA odlučila na nove mjere koje bi trebale smanjiti broj ljudskih žrtava zbog zlouporabe, pogrešnog uzimanja ili predoziranja analgeticima. Više od 20 farmaceutskih kompanija koje proizvode ove lijekove morat će financirati program edukacije za liječnike koji propisuju opioidne analgetike, u okviru kojeg će, osim propisivanja, doziranja i prekida terapije, liječnici naučiti kako da prepoznaju znakove potencijalne zlouporabe i ovisnosti kod svog pacijenta. 


    Proizvođači također moraju osigurati brošuru koju će liječnici dijeliti pacijentima, s osnovnim podacima o sigurnoj primjeni ovih analgetika. 




    Rok za provedbu ovih mjera je ožujak 2013. godine, a FDA očekuje da će u naredne tri godine 60 posto liječnika proći edukaciju o sigurnom propisivanju ovih lijekova. 


  Iako Hrvatska ne vodi jasnu statistiku o smrtnim slučajevima zbog prekomjernog uzimanja lijekova, takvi su slučajevi, tvrde stručnjaci, kod nas još uvijek rijetkost. 


    – Imali smo slučajeve da pacijenti, recimo oni s bolovima u kralježnici, uzimaju ove lijekove na svoju ruku i po nekoliko godina. Takve osobe mogu imati ozbiljnih problema s nesanicom, glavoboljama, i teško se odvikavaju. Predoziranja, na sreću, nismo imali, kaže Janko Franković iz Ambulante za liječenje boli u OB »Sveti Duh«.


    Iako je situacija u Hrvatskoj daleko bolja, a smrtni slučajevi kao posljedica uzimanja analgetika nisu zabilježeni, Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) prošle je godine ograničila indikacije za ove lijekove, među kojima su i Caffetin i Plivadon. Oni su se ranije izdavali kod svih vrsta bolova, a danas služe za kratkotrajno liječenje akutne, umjerene boli koja se ne smanjuje primjenom paracetamola, ibuprofena ili acetilsalicilatne kiseline. Lijekovi su dobili etiketu gdje stoji da on može uzrokovati ovisnost ako se uzima dulje od tri dana, te da pacijent može osjetiti simptome apstinencijske krize, poput nervoze ili uznemirenosti kad prestane uzimati lijek.