Revolucionarna metoda

Ponovo prohodao zahvaljujući transplantaciji stanica iz nosa

Vedrana Simičević

Pionirsku terapiju su na bugarskom vatrogascu Dareku Fidyki (40) primijenili poljski kirurzi u suradnji s engleskim timom Instituta za neurologiju u Londonu predvođenim prof. dr. Geoffom Raismanom



Primjena revolucionarne metode koja je uključivala transplantiranje stanica iz nosne šupljine u leđnu moždinu, omogućila je osobi paraliziranoj od prsa nadolje da povrati osjet u donjem dijelu tijela i u konačnici da prohoda.


  Sretni pacijent je bugarski vatrogasac Darek Fidyka (40) koji je je 2010. godine ostao paraliziran nakon što mu je više uboda nožem gotovo u potpunosti presjeklo leđnu moždinu, a pionirsku terapiju – prvu takve vrste u svijetu – primijenili su poljski kirurzi u suradnji s engleskim timom Instituta za neurologiju u Londonu predvođenim prof. dr. Geoffom Raismanom koji je 40 godina istraživao ozljede kralježnice.


  Tretman o kojem su detalji objavljeni u časopisu Cell Transplantation, zasnivao se na vrsti specijaliziranih olfaktornih stanica odgovornih za formiranje osjeta mirisa. Ove stanice funkcioniraju kao svojevrsna poveznica koja omogućava živčanim vlaknima u olfaktornom sustavu da se neprekidno obnavljaju. Naime, kompleksni neurološki mini sustav odgovoran za naš osjet njuha jedini je dio ljudskog živčanog sustava koji se regenerira tijekom cijelog ljudskog života, što je sposobnost koju su znanstvenici iskoristili u tretmanu ozlijeđene moždine.


Tkivo iz gležnja




Kako prenose britanski mediji, tijekom prvih dviju operacija kirurzi su pacijentu iz prednjeg dijela mozga uspješno izvadili jedan od olfaktornih bulbusa, odnosno tzv. »njušnih lukovica« u kojima se nalazi najviše OECs stanica koje su potom »uzgojili« u laboratoriju. Dva tjedna poslije transplantirali su OECs stanice u leđnu moždinu pacijenta na lokaciju ozljede koja je bila tako velika da je moždina bila gotovo u potpunosti prerezana, izuzev tanke linije tkiva na desnoj strani.


  Da bi nadoknadili bar dio tkiva na lijevoj strani, kirurzi su najprije iz pacijentovog gležnja uzeli četiri tanke linije živčanog tkiva i transplantirali ih na 8 milimetara široki rez od ozljede. Potom su iznad i ispod lokacije ozljede na leđnoj moždini ubrizgali stotinjak mikro-injekcija OECs stanica s idejom da će ove stanice omogućiti živčanim vlaknima iznad i ispod ozljede da se ponovo spoje.   


  Prije tretmana pacijent je bio paraliziran gotovo dvije godine bez znakova oporavka unatoč intenzivnoj fizioterapiji.


Rez se »spojio«


Tri mjeseca nakon kirurških zahvata Fidyka je dobio osjet u lijevoj nozi, a još tri mjeseca kasnije bio je u stanju napraviti prvih nekoliko koraka pridržavajući se s obje ruke na paralelnim šipkama. Danas, dvije godine nakon transplantacije Fidyka može hodati uz pomoć hodalice, djelomično je povratio osjet u mjehuru i crijevima te seksualnu funkciju, a pretraga magnetskom rezonancom pokazala je da se rez na leđnoj moždini uistinu »spojio«.


  – Nevjerojatno je vidjeti kako regeneracija leđne moždine, nešto što je godinama smatrano nemogućim, sada postaje realnost, kazao je dr. Pawel Tabakow, neurokirurg u bolnici Sveučilišta u Wroclawu koji je vodio poljski dio tima. Ipak, i sami znanstvenici koji su proveli ovu metodu, kao i dio britanskih stručnjaka na ovom polju, upozoravaju da se radi tek o prvom slučaju te da je rano reći koliko je nova metoda primjenjiva u budućnosti.