Euromelanoma Day

Petsto novih slučajeva melanoma godišnje u Hrvatskoj

Hina

Osobit rizik imaju osobe koje su više puta tijekom života imale opekline od sunca, te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja, rekla je Mirna Šitum / Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Osobit rizik imaju osobe koje su više puta tijekom života imale opekline od sunca, te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja, rekla je Mirna Šitum / Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Pod sloganom »Ako uočiš sumnjive promjene na koži, djeluj brzo!« građani su pozvani da na vrijeme i u što ranijem stadiju prepoznaju sumnjive promjene na koži te obave besplatni preventivni dermatološki pregled, uz uputnicu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje



ZAGREB  U Hrvatskoj se godišnje registrira oko 500 novih slučajeva melanoma, raka kože s velikim zloćudnim potencijalom od kojega umire 50 posto oboljelih, istaknuto je u četvrtak na predstavljanju kampanje u povodu Europskog dana zaštite od melanoma (Euromelanoma Day) – ranog otkrivanja melanoma i ostalih zloćudnih tumora kože, koja se ove godine 15. put održava u Hrvatskoj u razdoblju od 11. do 15. svibnja.


Pod sloganom »Ako uočiš sumnjive promjene na koži, djeluj brzo!« građani su pozvani da na vrijeme i u što ranijem stadiju prepoznaju sumnjive promjene na koži te obave besplatni preventivni dermatološki pregled, uz uputnicu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.


Od melanoma najčešće obolijevaju osobe u dobi između 40. i 60. godine starosti, iako se bilježi porast oboljelih i u dječjoj i adolescentnoj dobi. Izloženost ultraljubičastim zrakama smatra se glavnim rizičnim čimbenikom u razvoju svih zloćudnih tumora kože, tako i melanoma.




Klimatske promjene i promjene u stilu života utječu na sve češću pojavnost različitih zloćudnih tumora kože, a osobito najzloćudnijeg među njima, malignog melanoma, istaknula je predsjednica Hrvatskog dermatovenerološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora Mirna Šitum na konferenciji za novinare.


Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri milijuna ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, a 132.000 oboli od melanoma, od čega godišnje umre 41.000 ljudi. U svijetu, ovisno o zemljopisnim područjima, broj novooboljelih raste između tri i sedam posto godišnje.


Zadnji podaci iz 2011. govore da u Hrvatskoj od melanoma oboli 13,2 muškarca i 11,5 žena na 100.000 ljudi. U Hrvatskoj je te godine dijagnosticirano 527 novooboljelih.


Osobit rizik imaju osobe koje su više puta tijekom života imale opekline od sunca, te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja, rekla je Šitum koja je posebno upozorila na opasnosti od »sunčanja u solariju«, što su mnoge zemlje zabranile mlađima od 18. godina.


»U Hrvatskoj nas još uvijek iznimno zabrinjava što se melanom najčešće otkrije tek u uznapredovanoj fazi, kada su izgledi za izlječenje manji, pa je poticanje edukacije o toj bolesti u općoj populaciji od iznimnog značenja – rak kože može se uočiti na vrijeme, kada je mogućnost izlječenja gotovo stopostotna«, poručila je Šitum.


Koža ima gotovo neizbrisivo pamćenje i kroz godine nagomilava oštećenja stanica uzrokovana UV zrakama. Stanice kože imaju mogućnost popravaka takvih oštećenja, ali samo do određenog stupnja oštećenja.


Taj proces odgovoran je za prerano starenje kože, tzv. fotostarenje, ali može dovesti i do zloćudne preobrazbe stanica u koži te posljedično stvaranja zloćudnih tumora kože.


U rizičnu skupinu ulaze osobe izrazito svijetle puti, svijetlih očiju i svijetle kose, osobe koje su u obiteljskoj povijesti imale melanom ili drugi zloćudni tumor kože, osobe na imunosupresivnoj terapiji te osobe koje imaju veliki broj madeža ili asimetričnih promjena na madežima.


Akcija se provodi u dermatološkim ordinacijama diljem Hrvatske, a predstavljena je u Zračnoj luci Zagreb kako bi se istaknulo da su u rizičnoj skupini zanimanja piloti i kabinsko osoblje zrakoplova.