Zaštitite se

PRIRODOM PROTIV KOMARACA Doznajte moćne prirodne načine za zaštitu od dosadnih “krvopija”

K. B.

Foto iStock

Foto iStock

Eterična ulja ne nanose se na kožu bez da se razrijede, najčešće nekim baznim uljem, a prirodni repelenti mogu djelovati i do četiri sata, te će ih trebati nanijeti više puta tijekom dana 



S dolaskom ljeta, počelo je i smišljanje strategija za obranu od komaraca. Ako ste i po tom pitanju skloni slijediti trendove, ostavite se raznovrsnih lavandi i dohvatite se eteričnog ulja Cryptomeria japonica, zimzelene četinjače koju nazivaju još i japanskim cedrom, premda ona s njim nema nikakve veze. Koristi se čak i u borbi protiv termita, a poznata je kao moćni repelent. Za 5 mililitara izdvojit ćete oko 30 kuna, tamo gdje ju nađete, a možda vam se drvenasti miris ovog ulja više svidi od citronela i geranija koje su nekima »wow«, a nekima »bljuv«.


Za potrebe pisanja ovog članka, naša se redakcija u ljetnom izdanju zaštitila zračnim putem i to sprejem u koji smo smućkali 50 ml jabučnog octa i 50 ml hidrolata prave lavande (može i prokuhana ili destilirana voda) te po desetak kapi od svakog eteričnog ulja – geranija bourbona i geranija egipatskog, himalajskog cedra, eukaliptusa limunskog, naravno kriptomerije, lavandina i limuna. Za komarce ometajuća sredstva uglavnom su snažnog mirisa, no zasad se još držimo.


Svakih sat vremena 


Ovakve sprejeve za prostor, posteljinu, nanošenje na odjeću, možete napraviti i od 70 do 95-postotnog alkohola i eteričnih ulja kao što su limunski eukaliptus, paprena metvica, neke od vrsta citronela, cedra ili geranija, lavandina koji su u slučaju tjeranja insekata bolji izbor od prave lavande, ružmarina cineol, klinčića, cimeta, lovora… Zanimljivo je da se u recepturama često, srećom, spominju i citrusi, najčešće limun i naranča, te list mandarine koji repelente čine nosu ugodnijim, ali i učinkovitijim, baš kao i eterično ulje vanilije kad je u kombinaciji s citronelom. Sprej treba koristiti svakih sat vremena.




Za primjenu na koži eterična ulja se otope u nekom biljnom ulju, primjerice u 20 ml neema i 80 ml macerata vanilije, te se mažu izloženi dijelovi tijela, pri čemu se izbjegavaju lice i vrat. Ulje neema ima karakterističan miris najsličniji češnjaku, pa iako ima iznimna svojstva, mnogima nije prvi izbor. Kao bazno ulje možete koristiti i nerafinirano suncokretovo ulje, kokosovo, sezamovo, bademovo, jojobino, maslinovo…


Jedna od varijanti mješavina ulja je ona s 20 kapi limunske trave (Cymbopogon Nardus), 20 kapi geranij bourbona (Pelargonium Graveolens cv Bourbon), 20 kapi limunskog eukaliptusa (Eucalyptus Citriodora) na 30 ml baznog ulja. Možete dodati ili zamijeniti neko od ulja citronelom ili pačulijem, birajte ona koja vam se više sviđaju. Ovakva se ulja na tijelo nanose svakih sat vremena, pod uvjetom da niste alergični na neki sastojak. Isprobajte prvo na manjoj površini kože.


Uz znanje i oprez 


Recept za repelent protiv komaraca fitoaromaterapeutkinje Martine Bogdanić sastoji se od 90 ml baznog ulja, 30 kapi cedra, 40 kapi prave lavande i 20 kapi limunskoga eukaliptusa. Dobro promućkati prije upotrebe.


Kako biste se zaštitili, eterična ulja možete koristiti i u aroma lampi ili difuzeru, ali ne ako su u prostoriji bebe i mala djeca, trudnice ili osjetljivije osobe. Upotreba eteričnih ulja u tim se slučajevima primjenjuje uz preporuku stručne osobe jer neka eterična ulja mogu djelovati nadražujuće na kožu, na sluznicu oka i respiratornog sustava pa su oprez i informiranost nužni. Kod djece i osjetljivih osoba izuzetak može biti prava lavanda, i to tek kap, dvije na 30 ml baznog ulja badema te hidrolati, odnosno cvjetne vodice.


Valja znati da se eterična ulja ne nanose na kožu bez da se razrijede, najčešće s nekim baznim uljem, da prirodni repelenti mogu djelovati i do četiri sata, te će ih trebati nanijeti više puta tijekom dana. Uvijek treba koristiti samo vrhunska eterična ulja dokazane kvalitete i kadgod je to moguće iz organskog uzgoja. Ako kojim slučajem eterično ulje dospije u oko, očistite oko s nekoliko kapi običnog jestivog ulja.


Ako sami radite svijeće, tijekom postupka možete dodati odgovarajuća eterična ulja, a za boravka u šumi ili na livadi nezaštićene dijelove kože na nogama i rukama možete istrljati pastirskom iglicom (Geranium robertianum), dok iz vrta možete koristiti mačju metvicu (Nepeta cataria), savjetuje Uroš Ivković. No, uvijek uz znanje i oprez.