Britansko otkriće

Novi krvni test dvostruko učinkovitiji u otkrivanju raka jajnika

Hina

Reuters

Reuters

Najnovijim testom mjeri se količina proteina u krvi poznatog kao CA125 koji se nalazi na površini većine stanica karcinoma jajnika



LONDON  Novi krvni test dvostruko je učinkovitiji od konvencionalnih metoda u otkrivanju raka jajnika koji je u ranom stadiju vrlo teško otkriti, pokazalo je istraživanje što su ga proveli stručnjaci s britanskog University College London.


Rak jajnika sedma je najčešća vrsta karcinoma kod žena, bez specifičnih simptoma, jer su bol u trbuhu, nadutost i problemi s prehranom uobičajeni i kod drugih bolesti.


Poznato je i da liječenje ovog tipa raka, ukoliko se otkrije prekasno nema efekta, a postotak preživljavanja pacijentice s uznapredovalim karcinomom jajnika nakon petogodišnje terapije je između 30 i 40 posto, piše Guardian.




Najnovijim testom mjeri se količina proteina u krvi poznatog kao CA125 koji se nalazi na površini većine stanica karcinoma jajnika.


Test se temelji na algoritmu kojim se mjere promjene u povećanju razine ovog biomarkera u određenom vremenskom razdoblju kako bi se odredio faktor rizika od razvoja bolesti i precizniji su od postojećih laboratorijskih testova.


Tim britanskih stručnjaka tvrdi da se, po prvim rezultatima, novom metodom rak jajnika može otkriti kod čak 86 posto žena, prije nego što se razviju bilo kakvi simptomi.


Znanstvenici s University College London do rezultata su došli na temelju 14-godišnjeg kontrolnog ispitivanja obavljenog nasumično na 202.638 žena u postmenopauzi u dobi iznad 50 godina bez poznatih faktora rizika, poput pozitivne anamneze na ovu vrstu karcinoma. Istraživanje je počelo 2001., a zadnji krvni testovi uzeti su 2011. Dosadašnji rezultati su ohrabrujući.


Pacijentice su bile podijeljene u tri grupe: kod prve je primijenjen najnoviji krvni test, kod druge transvaginalni ultrazvuk, a kod treće nije provedeno nikakvo testiranje.


Prva grupa od 46.232 žene nastavila je s redovitim testiranjima krvi na potencijalno povećanu razinu CA125 jednom godišnje, a znanstvenim algoritmom predviđen je rizik od razvoja raka jajnika na temelju faktora poput životne dobi i promjena u razini proteina.


»S obzirom na to da u Velikoj Britaniji zasad ne postoji nacionalni screening program za rak jajnika, rezultati najnovijeg istraživanja su ohrabrujući i dokazuju kako je strategija ranog otkrivanja bolesti na temelju individualnog CA125 profila značajno poboljšala detekciju bolesti u odnosu na ranije krvne testove«, rekla je ginekologinja i koordinatorica studije Usha Menon s britanskog UCL.


Podaci o stopi mortaliteta očekuju se u jesen, a rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu Journal of Clinical Oncology.