Dan narcisa

Na preventivne preglede dojke odaziva se tek svaka druga žena

Barbara Čalušić

Prvi mamografski pregled trebalo bi obaviti između 38. i 40. godine / Foto Reuters

Prvi mamografski pregled trebalo bi obaviti između 38. i 40. godine / Foto Reuters

Zavod za javno zdravstvo od 2006. do danas pozvao je 146.816 žena na mamografski pregled, pri čemu je spašeno mnogo života. Upravo stoga prosječan odaziv od 55 posto daje zaključiti da naša samosvijest o vlastitom zdravlju i važnosti prevencije nije zadovoljavajuća



RIJEKA  Prvi mamografski pregled trebalo bi obaviti u dobi između 38. i 40. godine jer rana dijagnostika raka dojke i otkrivanje bolesti u ranoj fazi povećava šanse za izlječenje za više od 90 posto.


Dan narcisa dan je posvećen oboljelima od raka dojke koji se ove godine obilježava 23. ožujka, a već u subotu diljem Hrvatske građani će moći kupiti narcise i tako pomoći poboljšanju uvjeta liječenja žena oboljelih od raka dojke, ali i podizanju svijesti o važnosti prevencije i ranog otkrivanja.   

Tribina u utorak


Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a je 2004. počeo provoditi županijski program ranog otkrivanja raka dojke kao jedini zavod u državi, a po uzoru na taj program, 2006. je u Hrvatskoj počela provedba Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke koji obuhvaća žene u dobi od 50 do 69 godina. Žene iz ciljane dobne skupine na kućnu adresu dobivaju poziv s datumom, vremenom i mjestom gdje mogu obaviti mamografiju koja je osnovna metoda probira, svake dvije godine.


   – Rak dojke najčešći je zloćudni tumor kod žena i on je najčešći uzrok smrtnosti od malignoma u ženskoj populaciji. Statistički podaci upozoravaju da svakoj jedanaestoj ženi u Hrvatskoj prijeti rak dojke i time on predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem. Rak dojke je zloćudni tumor koji nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Zloćudne stanice potom mogu ući u limfne ili krvne žile bolesnika te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela, objašnjava voditeljica Odjela socijalne medicine u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Helena Glibotić Kresina, jedna od sudionica tribine posvećene prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke koja će biti održana u utorak 24. ožujka Gradskoj vijećnici.


   Kako kaže, za razliku od ostalih dijelova tijela, dojku je relativno lako pregledati. Promatranjem i opipavanjem moguće je otkriti promjenu na žljezdanom tkivu. Znakovi upozorenja su otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje u dojci, ubrzano i nesimetrično povećanje jedne dojke, promjene na koži, uvlačenje bradavice i iscjedak iz bradavice.   


• Uravnotežena, zdrava prehrana i izbjegavanje debljanja    • Kada razmišljate što pojesti, odlučite se za zdravu hranu    • Provođenje umjerene tjelesne aktivnosti 30 do 60 minuta svakodnevno lagan je i dostižan korak prema boljem zdravlju    • Održavajte indeks tjelesne mase između 18,5 i 24,9    • Vodite život sa što manje stresa    • Postignite fizički, psihički i duhovni balans    • Odazovite se na programe skrininga    • Jednom mjesečno obavljajte samopregled    • Najmanje jednom u tri godine otiđite na klinički pregled dojki    • Mamografija je najvažnija metoda skrininga, a današnje moderne tehnike snimanja koriste aparate s minimalnim dozama zračenja i visoko osjetljive filmove


(Pre)slab odaziv


Broj oboljelih i umrlih žena raste s dobi, a taj je porast značajniji poslije 45. godine života. Povećan rizik za rak dojke vezan je uz loše životne navike poput nedovoljnog kretanja i nezdrave prehrane, koji dovode do prekomjerne tjelesne težine, pušenja, pretjerane konzumacije alkohola te izloženosti stresu i ionizirajućim zračenjima.


Povećani rizik za rak dojke imaju i žene koje s obiteljskom poviješću ove bolesti, odnosno one čije su majke i sestre imale karcinom dojke pa je kod njih potrebno posebno voditi računa o redovnim pregledima jer je rizik od nastanka karcinoma dojke kod ove skupine veći.


   – Spriječiti nastanak raka dojke, nažalost, još uvijek nije moguće, ali ga je moguće na vrijeme otkriti. Nastavni zavod za javno zdravstvo u suradnji s Domom zdravlja i KBC-om Rijeka tijekom provedbe nacionalnog programa od 2006. do danas pozvao je 146.816 žena na mamografski pregled. Tijekom provedbe programa otkriveno je 340 karcinoma dojke i na taj način spašeno mnogo života. Kada se usporedi ukupna važnost ovog programa po zdravlje žena i prosječan odaziv od oko 55 posto, može se zaključiti da naša samosvijest o vlastitom zdravlju i važnosti preventivnih programa nije zadovoljavajuća. Stoga nije na odmet još jednom istaknuti da se nastajanje karcinoma dojke ne može spriječiti, ali se vođenjem zdravog života, sistematskim pregledima, redovitim odlaskom i odazivom na mamografske preglede može dijagnosticirati pravovremeno, kada je njegovo izlječenje veće od 90 posto, ističe dr. Glibotić Kresina.