Porazni podaci

NUTRICIONISTI UPOZORAVAJU Hrvatski muškarci najdeblji u Europi

Barbara Čalušić

Foto: I. TOMIĆ

Foto: I. TOMIĆ



RIJEKA – Trenutačno u hrvatskom zdravstvenom sustavu radi više od 200 nutricionista i dijetetičara, no sustav ih trenutačno ne prepoznaje kao nemedicisnko obolje koje sudjeluje u postupku dijagnostike i liječenja.


Na to je upozorila poznata hravtska nutricionistica doc. dr. Darija Vranešić Bender na stručnom skupu »Dani bolničke prehrane« održanom jučer na riječkom Medicinskom fakultetu, u organizaciji Hrvatskog društva nutricionista i dijetetičara, KBC-a Rijeka i Medicinskog fakulteta u Rijeci.


– Dugoročno, naš je cilj postati zdravstvenim djelatnicima jer naše usluge traže, kako pacijenti, tako o liječnici. Naš rad obuhvaća kreiranje bolničkih jelovnika, grupno savjetovanje, rad s djecom, ukratko, gotovo da nema područja u kojem se savjet nutricionista ne traži u zdravstvenom sustavu, dodala je doc. dr. Vranešić Bender.




Na skupu su prikazane i postojeće prakse organizacije dijetetike, kliničke prehrane, ambulanta i nutricionističkih savjetovališta u bolnicama, kliničkim bolničkim centrima te zavodima za javno zdravstvo u Hrvatskoj.


Nutricionisti danas sa svojim savjetima sudjeluju u kreiranju jelovnika onkoloških bolesnika, oboljelih od epilepsije, dijabetičara, bubrežnih bolesnika kao i celijakije gdje je hrana primarni i jedini lijek.


Velik zdravstveni problem u Hrvatskoj predstavlja pretilost po kojoj su Hrvati na trećem mjestu u Europi, a prema najnovijim podacima muškarci u Hrvatskoj prvi su na europskoj ljestvici pretilosti dok se u žena u Hrvatskoj bilježi smanjenje slučajeva pretilosti.