Respiratorne infekcije haraju

Dnevno pedeset novooboljelih: Atipična upala pluća istisnula gripu

Barbara Čalušić

Foto Cropix

Foto Cropix

Prema posljednjim podacima, broj oboljelih od upale pluća u prva tri tjedna ove godine prešao je tisuću u Hrvatskoj, a u PGŽ-u u tom je razdoblju oboljelo trideset osoba



Epidemija atipične upale pluća u prvih je nekoliko tjedana siječnja iz prvog plana istisnula gripu kao uobičajenu zaraznu bolest za ovo doba godine, a epidemiolozi procjenjuju da se dnevno bilježi oko 50 novih slučajeva. Prema posljednjim podacima, broj oboljelih od upale pluća u prva tri tjedna ove godine prešao je broj od tisuću oboljelih.


 U Primorsko-goranskoj županiji prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u ta tri tjedna zabilježeno je trideset slučajeva upale pluća (u prošloj godini je registrirano 687 slučajeva oboljelih od upale pluća). Upala pluća, prema tvrdnjama stručnjaka, ove zime više pogađa djecu i mlade, ali je blaže kliničke slike pa se vrlo vjerojatno kod nekih oboljelih i ne prepozna. 


 Čekaonice krcate


Smrtnost od upale pluća bilježi se kod starijih osoba, kao što je to nedavno bio slučaj u jednom riječkom privatnom domu za starije osobe gdje je zabilježen povećan broj smrti od upale pluća u kratkom razdoblju. 




  Da respiratorne infekcije haraju među populacijom, potvrđuju nam i liječnici primarne zdravstvene zaštite čije su čekaonice ovih dana krcate. Riječka pedijatrica dr. Dolores Gall Sviderek kazala nam je da je nekoliko dana mijenja kolegica jer je na poslu dobila – gripu. 


  – Još prije nekoliko tjedana u ordinaciji smo se susretali uglavnom s atipičnim upalama pluća kod djece. Epidemija atipične upale pluća traje gotovo dva mjeseca, a sad se na to, čini se, nadovezala gripa. Ja sam osobno mislila da sam, radeći kao pedijatar, postala imuna na sve viruse, ali eto, očito nisam – kaže riječka pedijatrica. 


  Druga riječka liječnica koja u svojoj ordinaciji obiteljske medicine liječi uglavnom stariju populaciju, dr. Sanja Golubović Pavić, kaže da je ove godine evidentirala tek jedan slučaj upale pluća. Ali zato ima velik broj respiratornih viroza. 


  – Još mi je uvijek teško reći je li krenula epidemija gripe ili su to viroze, no bilježimo velik broj visokih temperatura, do 39 stupnjeva, praćenih kašljem, i kod starije, i kod mlađe populacije. Moja starija populacija je dobro zaštićena cijepljenjem protiv gripe te sam i ove godine cijepila oko 200 pacijenata starije dobi te mogu reći da u toj populaciji nema nikakvih komplikacija s respiratornim infekcijama – govori Golubović Pavić. 



Atipične upale pluća obično se javljaju u mlađoj populaciji. Bolest počinje obično polako, kliničkom slikom dominiraju opći simptomi poput povišene temperature, glavobolje, bolova u mišićima i zglobovima, opća slabost i umor. Može se javiti i mučnina, proljev i povraćanje. Opći simptomi su srednje teški i polagano se pojačavaju, a nakon tri do četiri dana bolesti javlja se suh i nadražujući kašalj koji postaje uz razvoj upale u plućima produktivniji. Znakovi upalne infiltracije u plućima se ne nalaze do petog dana bolesti, a dijagnoza atipične pneumonije obično se postavlja kasnije, tek nakon rendgenskog slikanja pluća.



  Atipične ili virusne upale pluća ili pneumonije najčešće su uzrokovane respiratornim virusima, obično nakon infekcije gornjih dišnih puteva, a pojavljuju se u hladnijim zimskim mjesecima. Osim virusa, atipične pneumonije uzrokuje i bakterija Mycoplasma pneumoniae, najčešće u obliku epidemija svakih četiri do šest godina. Klinička slika atipičnih upala pluća blaža je od klasičnih bakterijskih upala pluća te se one često nazivaju »hodajuće upale pluća«. 


  – Pneumonija je najteža upalna bolest u dišnom sustavu. Pojavljuje se u svim dobnim skupinama. Osobito je česta kod starijih osoba, osoba s raznim kroničnim bolestima ili osobama s oslabljenim imunološkim sustavom. Kod starijih osoba je pneumonija jedna od najtežih i najčešćih bolesti te čest razlog smrti. Uzročnici mogu biti različiti mikroorganizmi, osobito bakterije i virusi. Put širenja zaraze je kapljični, direktno ili indirektno, preko zagađenih predmeta, tumači voditeljica Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ dr. Danijela Lakošeljac. 


  – Atipične pneumonije čine nešto više od polovice svih pneumonija. Najčešći uzročnici su Mycoplasma pneumonie, Chlamydia pneumonie, Legionella pneumophilla, respiratorni virusi i drugi. Bakterijske pneumonije čine ostatak i javljaju se češće kod osoba starijih od 65 godina. Bolest obično započinje naglo, povišenom temperaturom, otežanim disanjem, produktivnim kašljem i probadanjem u prsima. Najčešći bakterijski uzročnici pneumonija su Streptococcus pneumoniae, Hemophilus influenze i Moraxella catarrhalis, Staphilococcus aureus – kaže dr. Lakošeljac, ističući da čak do polovice svih upala pluća može biti nerazjašnjenog podrijetla.  

Slabljenje imuniteta


Liječenje virusnih pneumonija je simptomatsko, dok se bakterijske pneumonije liječe odgovarajućim antibiotikom. Ambulantno se liječe mlađe i zdrave osobe, a najčešće se hospitaliziraju starije osobe s pneumonijom. Kroničarima i starijim od 65 godina preporučuje se svake godine cijepljenje protiv gripe, a doza pneumokoknog cjepiva štiti od 23 tipova pneumokoka. Kod starijih osoba upala pluća dovodi do slabljenja imuniteta. Osim toga u starijoj su dobi česte bolesti kronična opstruktivna bolest pluća, kronične bolesti srca, bubrega, jetre, dijabetes i upotreba većeg broja lijekova. 


  – Sve to još više slabi obrambene snage organizma i olakšava razvoj pneumonije. U zimskim mjesecima, za vrijeme sezone gripe i povećane učestalosti drugih virusnih respiratornih infekcija, obrambeni mehanizmi starijih osoba su toliko oslabljeni da je olakšan put nastanka pneumonija. Više od 90 posto svih smrtnih slučajeva od pneumonije je u starijih osoba, a upala pluća je na šestom je mjestu među glavnim uzrocima smrtnosti. Naime, od pneumonije umire više osoba nego od bilo koje druge zarazne bolesti – upozorava dr. Lakošeljac.