Novosti u liječenju

Dekompresijska terapija kralježnice: Metoda koja u 85 posto slučajeva odgađa operaciju

Barbara Čalušić

Foto: Petar Fabijan

Foto: Petar Fabijan

Za razliku od klasične fizikalne terapije koja uglavnom djeluje samo na smanjenje  simptoma, DTK ima prednost u primjeni jer je usmjerena na otklanjanje uzroka, pojašnjava fizioterapeut Josip Netretić



Od bolesti kralježnice boluje svaka deseta osoba u Hrvatskoj. Ove bolesti uzrok su tri milijuna hospitalizacija u Hrvatskoj godišnje, što nas smješta u sam europski vrh po oboljenju koje drastično smanjuje radnu sposobnost i kvalitetu života. Danas su bolovi u leđima jedan od najčešćih razloga posjeta liječniku te najčešći razlog izostanka s posla. Bolesti kralježnice, osim što stvaraju velike zdravstvene tegobe, sa sobom nose i niz popratnih troškova koji mogu biti prilično veliki: troškove bolovanja, liječenja i rehabilitacije.


Fizioterapeut Josip Netretić, stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u liječenju problema kralježnice, objašnjava da uzroci boli mogu biti razni, često profesionalno uvjetovani, bilo da se radi o pretežno sjedećem načinu života ili pak intenzivnoj fizičkoj aktivnosti.


– Bol u leđima je simptom, a ne bolest, i njezini uzroci mogu biti brojni i raznoliki. Spominje se čak oko 150 različitih uzroka podrijetla bolova u križima. Najčešći razlog su svakako degenerativne promjene ili znakovi istrošenosti u području diska ili »pločice« koja leži između kralježaka te degenerativne promjene na malim zglobovima između kralježaka.





Pri prvom pregledu fizioterapeut procjenjuje opće stanje te postavlja stručnu dijagnozu uz potrebno doziranje dekompresijeske terapije kralježnice. Prilikom prvog pregleda poželjno je ponijeti rendgenske snimke, snimke magnetske rezonacije, nalaze neurologa i neurokirurga.


U »Amica Medici« pacijentima je na raspolaganju dekompresijski stol s trakcijskom glavom te se sve terapije obavljaju pod stručnim vodstvom visokoobrazovanih fizioterapeuta. Hidraulično/elektronski dekompresijski stol prihvaća pacijenta te se udobno namješta putem posebno dizajniranih fiksacijskih zateznika.


Bilo da je riječ o lumbalnom ili cervikalnom dijelu, trakcijski mehanizam namješten na predprogramirane module rada započinje sa terapijom. Fizioterapeut nadgleda i rukovodi procesom, te pojačava ili smanjuje doziranje trakcijske sile. Sam proces je izrazito jednostavan i bezbolan.


Nakon zagrijavanja mišića infracrvenom lampom i fiksacije na trakcijskom stolu, putem elektronički reguliranog mehanizma razvlači se i dekompresira izolirani dio kralježnice. Postupak traje 15-ak minuta. Prilikom trakcije mehanizam zateže i otpušta kičmeni stup otklanjajući pritisak na diskove.    



Išijas


Kod uznapredovalog procesa može doći do tzv. prolapsa diska ili diskus hernije u kralježnični kanal (djelomični ili potpuni), s pritiskom na živčane korijene živca. Klinički se to stanje očituje kao lumboishialgija ili išijas. Osim toga, uzroci boli u križima mogu biti različite prirođene i razvojne anomalije, zatim ginekološke bolesti, bolesti probavnog i urogenitalnog sustava te psihički poremećaji, objašnjava Netretić.


Prema njegovim riječima, prevencija je i dalje najbitnija u sprječavanju nastanka tegoba vezanih za kralježnicu – treba izbjegavati dizanje većeg tereta u sagnutom položaju i duže sjedenje, dok pravilno vježbanje i rekreativno bavljenje sportom s druge strane mogu biti itekako dobra prevencija. No, kad je problem već prisutan, tu je fizikalna terapija i njezine metode pomoću kojih moguće otkloniti bol te čak izbjeći i operaciju.


Josip Netretić na čelu je klinike »Amica Medica« koja djeluje u Rijeci i Umagu i koja je usko specijalizirana za liječenje raznih oblika poremećaja kralježnice. U ovoj klinici bave se predoperativnom, postoperativnom i sportskom rehabilitacijom, a poseban naglasak je na dekompresijskoj terapiji kralježnice (DTK) koju smatraju učinkovitijom od pomoćnih procedura u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji. U posljednjih pet godina fizioterapeuti ove klinike obavili sto tisuća postupaka dekompresijske terapije kralježnice.


– Prije mogućeg operativnog zahvata treba svakako probati neoperativnu terapiju kako bi se operacija izbjegla. DTK ima prednost u primjeni jer je usmjerena na otklanjanje uzroka nastanka problema. Koristimo kompjutersku tehnologiju i sofistisciranu opremu koja nježno isteže kralježnicu, smanjuje pritisak na diskove i zglobove kralježnice, te omogućava prirodni proces cijeljenja. DTK pomaže ozlijeđenom disku da izmjeni hranjive tvari s krvnim tokom pomoću izoliranja odnosno stavljanja tijela u određeni položaj na određenom spinalnom segmentu i »pumpanjem« diska – što kralješci inače i rade disku kad je sve u normalnom stanju.


Toksin iz diska


To »pumpanje« diska potiče izlazak toksina iz diska, a dopušta hranjivim tvarima da iz kapilara krvnog toka uđu u disk. Spinalna dekompresijska terapija uzrokuje negativan pritisak unutar diska koji stvara osmotski pad tlaka, uslijed čega dolazi do pritjecanja nutrijenata i vode u oštećeni disk, što omogućava njegovo zacjeljivanje i vraćanje odgovarajuće funkcije.


Time se postiže i pojačava prirodni proces zacjeljivanja diska, a kako disk zacjeljuje, povlače se simptomi boli i disfunkcija jer prestaje mehanički pritisak na živce i korijene živaca unutar spinalnog kanala. Upotrebom specifične kombinacije pravilnog položaja tijela i promijenjivog intenziteta sile postiže se glavni učinak terapije: dekompresija odnosno smanjivanje pritiska, poboljšavanje krvnog protoka dok trakcija potiče i pruža brzo, učinkovito popuštanje boli što omogućuje većini pacijenata vraćanje aktivnijem stilu života te brži povratak poslovno radnim obvezama, ističe Netretić.


Inače, riječ je o učinkovitoj neoperativnoj metoda rješavanja problema još i kod bolova u križima koji se šire prema nozi, išijasa, bolova u vratnoj kralježnici, glavobolja, vrtoglavica, šumova u ušima, trnaca duž ruku i skolioze. U 85 posto slučajeva dekompresijska terapija kralježnice odgađa operacije hernije diska. Za razliku od klasične fizikalneterapije koja uglavnom djeluje samo na smanjenje simptoma, DTK ima prednost u primjeni jer je usmjerena na otklanjanje uzroka.


Bol u nozi


– Hernija diska slabinske kralježnice javlja se u tri do četiri posto populacije, a najčešće se pojavljuje u starosnoj dobi od 30 do 50 godina. Hernija diska je posljedica degenerativnih promjena intervertebralnog diska, hrskavičnog amortizera koji se nalazi između dva kralješka. Jedna od prvih promjena je pojavljivanje pukotina u vezivnom obruču kroz koje se može širiti unutrašnja želatinasta jezgra.


Ako dolazi do znatnog širenja pukotine jezgre može doći do pritiska na živčane korijene, koji izlaze iz slabinske kralježnice i formiraju femoralni i ishijadični živac. U slučaju jakog pritiska javlja se ishialgija ili išijas, bol koja se po stražnjoj strani nadkoljenice širi ispod koljena.


Bol kod diskus hernije može se širiti i prednjim dijelom nadkoljenice do koljena kao posljedica pritiska, kompresije drugog, trećeg ili četvrtog slabinskog korijena. Uz bol, koja se širi po nozi, hernija može prouzrokovati i neurološke simptome poput trnaca u nogama te slabosti određenih mišićnih skupina noge. U trenutku kada više ne djeluju tablete, injekcije, niti klasična fizikalna terapija tada obično liječnici i kirurzi preporučuju operaciju.


Prije toga svakako bi se trebalo posavjetovati kako provesti DTK kako bi se izbjegla operaciju koja podrazumijeva dugu postoperativnom rehabilitaciju i tako spriječili hernaciju diska na drugim segmentima, upozorava Netretić.