FDA upozorava na kemikalije

Antibakterijski sapuni i gelovi za tuširanje rizični za ljudsko zdravlje

Ljerka Bratonja Martinović

Američka Agencija za hranu i lijekove naložila je reviziju ovih proizvoda, jer mogu poremetiti hormonalnu ravnotežu



ZAGREB Antibakterijski sapuni i gelovi za tuširanje upitne su učinkovitosti, a mogu imati štetne posljedice po zdravlje, upozorila je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA), koja je naložila reviziju sigurnosti ovih proizvoda za široku potrošnju. Agencija upozorava da kemikalije poput triklosana i triklokarbana, koje se dodaju u sapune i gelove za tuširanje zbog svog antibakterijskog djelovanja, mogu biti rizične za ljudsko zdravlje. Novije studije pokazale su da takvi proizvodi mogu poremetiti hormonalnu ravnotežu, a osim toga i pogodovati razvoju bakterija otpornih na antibiotike.


Preporuka FDA ne odnosi se na sredstva za dezinfekciju ruku i druge proizvode koji se koriste u bolnicama, jer je tamo njihova primjena neophodna zbog prevencije ozbiljnih bolničkih infekcija.   

Kliničke studije


Prema zahtjevu FDA, proizvođači do kraja 2014. godine moraju prezentirati konkretne rezultate kliničkih studija kojima će dokazati da su njihovi proizvodi sigurni i da bolje suzbijaju infekcije od običnog sapuna i vode. U protivnom, morat će preformulirati svoje proizvode ako ih žele zadržati na tržištu. Nova regulativa, najavljuje se iz agencije, bit će dovršena tijekom 2016. godine.


Proizvođači u SAD-u tvrde kako su FDA-u još prije pet godina predočili dokaze da antibakterijski proizvodi uspješnije uklanjaju gljivice od običnih sapuna. Stručnjaci, međutim, navode kako široka primjena triklosana, koji se dodaje u tekuće sapune i triklokarbana kao sastojka čvrstih sapuna može pogodovati stvaranju gljivica otpornih na lijekove. Znanstvene su studije potvrdile kako izlaganje ovim kemikalijama narušava hormonalnu ravnotežu kod životinja, dok nije poznato imaju li isti učinak i kod ljudi.   


– Ovo je jedno od područja gdje nemamo potpunu medicinsku informaciju, ali je doista malo dokaza da antibakterijski proizvodi čine ikakvu razliku po pitanju higijene – poručio je Aaron Glatt, glasnogovornik Američkog društva za infektivne bolesti.   

Potpuni promašaj




Da je primjena antibakterijskih proizvoda za osobnu higijenu potpuni promašaj smatra i zadarski infektolog Miro Morović.


– Riječ je o pomodarstvu kojim se uništava ekologija prirodnog okoliša i nanosi šteta čovječanstvu. Tim se sredstvima, namjenjenim uništavanju bakterija koje žive na našoj koži, kod zdravih osoba postiže rezistencija na to antibakterijsko sredstvo. Ako ta osoba završi u bolnici, na operaciji, neće reagirati na triklosan već će se za dezinfekciju morati primijeniti neko od sredstava stare generacije, kojih nažalost na raspolaganju imamo vrlo malo – upozorava Morović. Osobe koje redovito koriste antibakterijske sapune i gelove, dakle, neće se spasiti od viroza ili gripe ali riskiraju veći rizik od razvoja infekcije kad se jednom ozbiljnije razbole.