Nacionalni indeks sreće objavio časopis "Banka"

Hrvate muče financije i nesanica, najsretniji su Dalmatinci i muškarci u velikim gradovima

Portal Novilist.hr

Emotivno stanje građana nalošije je u sjevernoj Hrvatskoj, a najbolje u Dalmaciji. Također, muškarci su znatno boljeg emotivnijeg stanja od žena, kao i oni koji žive u većim gradovima



Vrijednosti Nacionalnog indeksa sreće isvih njegovih komponenti u prosincusu bile manje nego prethodni mjesec. Istraživački projekt Indeksa sreće objavio je časopis “Banka” u suradnji sa Allianz osiguranjem i agencijom za istraživanje Hendal.



Komponenta zdravlje, koja inače dobro stoji u indeksu, pala je u prosincu, no ne zbog gripe, već kako su se izjasnili građani, zbog teškoća sa spavanjem i kroničnih bolesti





Na najnižoj razini je komponenta Zadovoljstvotrenutačnom životnom situacijom (49,9bodova), a najviše je u odnosu na mjesec danaranije izgubila komponenta Procjena zadovoljstvaživotom za 2 godine


(-3,3 boda) i nalazi sena najnižoj razini od početka mjerenja NIS-a(55,4 boda). Emotivno stanje građana nalošije je u sjevernoj Hrvatskoj, a najbolje u Dalmaciji. Također, muškarci su znatno boljeg emotivnijeg stanja od žena, kao i oni koji žive u većim gradovima.


Očito je da su Hrvati sve pesimističniji, pa su predmet interesa bili utjecaji konkretnih kretanjau gospodarstvu, odnosno utječe li npr. objavanegativnog ekonomskog rasta, novih podatakao porastu nezaposlenosti ili sl. na kretanje NISa.


Komponenta zdravlje, koja inače dobro stoji u indeksu, pala je u prosincu, no ne zbog gripe, već kako su se izjasnili građani, zbog teškoća sa spavanjem i kroničnih bolesti. I tu najbolje stoji Dalmacija, a najgore sjeverna Hrvatska. Uz ekonomski osjeećaj stabilnosti, na sreću utječe i cijeli niz subjektivnih komponenata koje građani mogu graditi i razvijati sami: ne kaže se uzalud sreća je u nama!


Dakle, sam novac ne čini nas sretnima, već mnogo osobnog zadovoljstva nalazimo u etičnom, humanom i društveno odgovornom ponašanju i okruženju. Financijska stabilnost jest važna, ali nije najvažnija.


Zamislimo stoga da živimo u okruženju gdje cijenimo druge i drugi cijene nas, da radimo za novac, ali i da smo stvaraoci. Gradimo bolje osobne odnose temeljene na povjerenju u svoje najbliže. Poslovno i radno okruženje stimulira nas na vlastito stvaranje, ali i društveno. 


Fizička aktivnost sastavni je dio našega života i svjesni smo toga da pozitivno utječe na naše zdravlje.  


Istraživanje NIS se provodi svaki dankroz intervjue na nacionalno reprezentativnomuzorku tako da se točno mogu vidjeti promjeneu vremenu na teritoriju cijele zemlje. Kako bismodobili odgovor na vezu NIS-a i ekonomskogstanja u zemlji usporedili smo dva hrvatska indeksa:NIS i Hendalov indeks optimizma (HIO),koji mjeri ekonomsko zadovoljstvo građana.