Možete napraviti sami

“Home made” sapuni: Prirodna kozmetika je zabavniji način održavanja čistoće

Sandy Uran

Foto R. Brmalj

Foto R. Brmalj

Kupovni sapuni mogu poremetiti pH kože, te tako omogućiti razvoj bakterija. Izradom prirodnog sapuna možete dodati biljna ulja koja će njegovati specifične potrebe vaše kože, te dodatkom eteričnog ulja i boja oplemeniti sapun



Prirodna kozmetika općenito je bolja za njegu kože.To ponajbolje znaju oni koji je redovno koriste. Prisustvovali smo mini radionici izrade prirodnog sapuna u studiju kod Tatjane Ljuština Milaković, u Centru za aromaterapiju »Smilje« kojoj je asistirala i Višnja Rački Čargonja, umirovljena inženjerka medicinske biokemije na kojoj smo saznali slijedeće o prednosti izrade prirodnog sapuna:


– Kupovni sapuni po svojoj pH vrijednosti od 9 ili 10 mogu poremetiti pH 5,5 kože te tako omogućiti razvoj bakterija koje prirodni pH kože spriječava. Antibakterijski sastojci u sapunima loši su za kožu, a što je još važnije povezani su s pojavom bakterija otpornih na antibiotike. Mirisi i boje koje se dodaju u kupovne sapune često izazivaju alergijske reakcije. Izradom vlastitog prirodnog sapuna možete dodati biljna ulja koja će njegovati specifične potrebe vaše kože, a dodatkom eteričnog ulja i boja oplemeniti sapun i dodati vlastitu notu kreativnosti. Za izradu prirodnog sapuna potrebno je proći edukaciju kod stručne osobe. Ovdje ćemo navesti osnovne informacije, ali one, naglašavamo, nisu dovoljne za samostalnu izradu već bi svakako trebalo prisustvovati pravoj radionici izrade sapuna, kazala nam je naša sugovornica.


Sirovine i materijali potrebni za izradu prirodnog sapuna su: precizna vaga, termometar za tekućine, laboratorijska čaša, plastične žličice, natrijeva lužina (NaOH), biljno ulje, hidrolat ili destilirana voda, bolje ili začini jarkih boja: paprika, cimet, kurkuma ili primjerice mak, te eterična ulja.





– Istakla bih jednu iznimno važnu stvar, a to je da prilikom izrade sapuna trebamo znati tzv. saponifikacijski broj – dakle treba ga potražiti na internetu – za biljno ulje koje smo odabrali. Za maslinovo ulje to je recimo 0,134, a za palmino ulje to je 0,141, upozorila je naša sugovornica.


Na početku procesa izrade valja svakako staviti zaštitne rukavice, pregaču i masku, a potom pripremiti i izvagati sve potrebne sirovine.


– U ovom primjeru odlučili smo se za sapun od maslinovog i palminog ulja, točnije 500 g maslinovog ulja i 500 g palminog ulja. Uz to, odlučili smo koristiti hidrolat lavande od 330 g, te NaOH (natrijeva lužina, soda kaustika) 129 g i 20 mililitara eteričnog ulja mandarine, uz dodatak žlice crvene paprike.



Crvenu papriku treba  rastopiti s malo već odvaganog hidrolata lavande. U staklenoj laboratorijskoj čaši smo izvagali hladni hidrolat i u njega postepeno dodajemo NaOH mješajući plastičnom žlicom, dok se potpuno ne otopi. Ovaj postupak radimo vani ili uz otvoreni prozor radi štetnih isparavanja. Tijekom procesa razviti će se visoka temperatura. Miješamo dok se temperatura lužine ne spusti na circa 40 stupnjeva. Na pari smo, u staklenoj ili plastičnoj zdjeli zagrijali ulja na temperaturi od circa 40 stupnjeva. U ulja polako dodajemo lužinu miješajući štapnim mikserom, dok nam se ne počne pokazivati trag od miksera. Zatim prestanemo miješati i dodamo papriku, dobro promiješamo, dodamo eterično ulje te lijevamo u plastične ili silikonske kalupe. Sljedeći dan izvadimo sapune iz kalupa i ostavimo ih na tamnom i suhom mjestu da »sazriju«.


Proces saponifikacije traje otprilike 5 do 6 tjedana i nakon toga sapun je siguran za korištenje, pojasnila je naša sugovornica.