Vječno pitanje

Znanstvenici godinama istražuju prosječnu veličinu penisa. Imaju li zaista nove generacije veće?

P. N.

Photo: Pixabay

Photo: Pixabay

Znanstvenici gotovo svake godine donose nove studije o prosječnoj veličini penisa. Razlog tomu je zajednički zaključak: veličina penisa iz generacije u generaciju postaje sve veća. 



Iako mnogi kažu da nije bitna veličina, “veličina penisa” je jedan od pojmova koji se vrlo često upisuju na tražilicu Google.


Znanstvenici s tog područja gotovo svake godine donose nove zaključke temeljem rezultata raznih analiza. Istraživanje iz 2015. godine donijelo je zaključak da ne postoji veza između fizičkih obilježja muškarca na osnovu koje bi se mogla “zaključiti” njegova “veličina”. Science Magazin prenosi da visina, težina ili broj cipele, nikako ne može biti povezan s veličinom penisa. 


Prema rezultatima istog istraživanja, prosječan penis u erekciji je dugačak 13.12 centimetara, a obujam mu iznosi 11,66 centimetara. Grafički prikaz varijacija veličine muškog spolnog organa, pokazuje da od 100 muškaraca, njih samo 5 ima penis duži od 16 centimetara.




S druge strane, erektilni penis manji od 10 centimetara, na 100 muškaraca, imaju njih petorica. Spušteni je penis u prosjeku dug 9.16 centimetara, a obujam mu iznosi 9.31.


Psiholog David Veale kazuje da su mnoge objave do tada bile pogrešne. “Mnoge su se prijašnje studije oslanjale na subjekte koji su sami sebe mjerili, što ne  pokazuje pouzdane rezultate jer se ljudi često precijene u mjerenjima”, naglašava Veale za Science Magazin. 


Britanski časopis Mirror objavio je, pak, da je veličina penisa iz generacije u generaciju sve veća.


Potkrijepili su to rezultatima istraživanja iz 2017. godine, s Kings Collegea u Engleskoj. Istraživanje je napravljeno na osnovi 15.521 muškaraca koji su imali između 18 i 34 godine. Prema tom istraživanju, prosječna veličina erektilnog penisa u Velikoj je Britaniji iznosila je 15.49 centimetara. To bi značilo da se u tri godine, prosječna veličina muškog spolovila povećala za tri centimetra.


Znanstvenici ovaj rezultat uzimaju s velikom rezervom jer je većina kandidata sama mjerila veličinu, ali i slala rezultate online. Ako se vratimo na izjavu Veale koji kaže da se muškarci nerijetko “precijene”, onda je jasno i zašto su znanstvenici skeptični.