Magičan zvuk

Svirači alpskog roga iz cijelog svijeta sudjelovali na festivalu u Švicarskoj

Hina



Nekoliko stotina najboljih svirača alpskog roga iz cijelog svijeta tradicionalno se i ove godine okupilo u švicarskome mjestu Nendazu, gdje je u nedjelju završilo trodnevno najveće natjecanje u sviranju tog neobičnog glazbala.


U Nendazu živi oko 6000 stanovnika, a tijekom održavanja međunarodnog festivala ondje se okupi i mnoštvo turista.


Golemo glazbalo podsjeća na veliku lulu i naizgled je jednostavno no ne i praktično, jer nema ventila, rupa ni tipki. Svirač melodiju stvara isključivo vlastitom vještinom i snagom daha. Poznavatelji kažu da je prava umjetnost znati koliko jako i na koji način treba puhati u rog da bi se dobio željeni ton.




Instrument može proizvesti samo 12 prirodnih tonova, no na njemu se ne mogu odsvirati sve melodije. Ipak, postoje skladbe napisane posebno za alpski rog.


Neka su glazbala dvostruko veća od ljudi koji ih sviraju, a njihov prodoran zvuk može se čuti na udaljenosti od desetak kilometara.


Švicarski uzgajivači krava od davnina smatraju da ugodan zvuk alpskog roga umiruje krave, a to im omogućuje da ih lakše pomuzu. Stoljećima su stočari iz Švicarske, Njemačke i Francuske alpski rog koristili i za dozivanje krava te da bi svojim obiteljima javili da su živi i zdravi. 


“Zvuk alpskog roga je magičan i prekrasan”, rekao je Jean-Yves Roulet jedan od sudionika ovogodišnjeg natjecanja iz grada Constantinea u kantonu Vaudu. 


Oko 200 natjecatelja i natjecateljica u narodnim nošnjama zasviralo je zajedno u velikom finalu natjecanja. 


U Švicarskoj djeluje i akademija za alpski rog. Osnovana je prije 20 godina u Montreuxu, a njezini osnivači nastoje promovirati glazbalo u Švicarskoj i izvan nje. 


Najstariji pisani dokument u kojem se spominje alpski rog datira iz 1527. Riječ je o knjigovodstvenim zapisima iz samostana svetog Urbana u švicarskome Luzernu.