Po ocijeni I.B.A.-e

Kristian Družeta najbolji hrvatski tjelohranitelj: tri puta prošao misiju u Afganistanu

Ana Raić Knežević

U Afganistanu sam čuvao Ivu Josipovića. Bila je to jedna izrazito kompleksna zadaća. Osiguranje Predsjednika RH je bila posebna čast i zadovoljstvo, posebice jer je to bio prvi posjet Predsjednika pripadnicima HRVCON-a 



Najbolji hrvatski tjelohranitelj za prošlu godinu je Kristian Družeta, hrvatski vojnik koji je prošao tri puta misiju u Afganistanu, čuvao najviše dužnosnike, a svoje znanje nesebično dijeli s mlađima. S diplomom Kineziološkog fakulteta i stručnom naobrazbom za menadžera sigurnosti na Fakultetu političkih znanosti, dodatno se obučavao i u Izraelu. 



    – Ovaj posao je više od onoga što vidite na televiziji. Puno je odricanja, rada i neprospavanih noći. Ipak zadovoljstvo koje vas ispuni nakon uspješno odrađenog zahtjevnog osiguranja je nemjerljivo. Timski rad preduvjet je za dobro obavljen posao. Tjelohranitelj kojeg vidite uz VIP-a samo jedan segment, u pozadini je cijeli tim koji skrbi o sigurnosti. Ovo je prije svega poziv koji zahtjeva potpunu osobu, stalno usavršavanje i rad na sebi. Tko god misli da sve zna i da može sve sam, nije za ovaj posao, zaključuje Družeta, koji dobro zna da se na »staroj slavi« ne može biti dobar tjelohranitelj. 





    Da je 2011. godine najbolje radio svoj posao, ocijenila je International Bodyguard Association (I.B.A.), najstarija organizacija koja okuplja tjelohranitelje iz cijelog svijeta. Na prostoru Balkana I.B.A. djeluje već deset godina, dok je u Hrvatskoj u posljednjih pet godina školovala više od 100 osoba za rad na neposrednoj zaštiti. 


    A ona je potreba i državnicima, i medijskim zvijezdama, i žrtvama nasilja, i svjedocima, i poslovnim ljudima. Kako bi njihova sigurnost bila neupitna povjeravaju je tjelohraniteljima, koji moraju biti spremni učiniti baš sve nužno da zaštite štićenu osobu. 


   Kondicijski spremni


Veći dio javnosti svjestan je samo jednog segmenta njihovog rada. Onog dijela kada samozatajno, ali maksimalno budni i spremni prate štićene osobe. No u pozadini je rad cijelog tima koji vodi brigu o svim elementima za provođenje neposrednog osiguranja uz poštivanje svih mjera sigurnosti. Sve njih odlikuje izuzetna kondicijska sprema, poznavanje borilačkih vještina, praktično rukovanje oružjem, odlični su vozači i poznavatelji raznih drugih vještina kao što su ronjenje, padobranstvo, alpinizam, jahanje. Često dolaze iz specijalnih postrojbi vojske i policije, no i nakon toga prolaze rigorozne obuke kako bi doista bili sposobni biti pravi tjelohranitelji. 



  Prvi put u Afganistan je, u sastavu 8. HRVCON-a, otišao još 2006. godine. Ističe to kao posebno iskustvo jer se tada po prvi puta susreo s radom u međunarodnom okruženju. U sastavu voda vojne policije bio je uz kolege koji su u misijama sudjelovali do 2003. godine. To mu je puno pomoglo. 


    – Spoj znanja i iskustva bila je dobitna kombinacija za sve nas. To mi nije bio prvi susret sa sličnim kulturama i okruženjem jer sam putovao po Indiji i Izraelu pa nisam imao problema s prilagodbom, prisjeća se Družeta koji je u Afganistanu bio i 2008. i 2010. godine. To su neprocjenjivi doživljaji koji vas ispune posebnim iskustvima i donesu cjeloživotna prijateljstva, naglašava najbolji tjelohranitelj.



    I Kristian Družeta radio je kao instruktor u Specijalnoj vojnoj policiji i na poslovima zaštite VIP osoba što ih provodi vojna policija oružanih snaga. 


    – I.B.A Hrvatska svake godine proglašava tjelohranitelja godine prema posebnim kriterijima. Radi se o ocjeni doprinosa radu tjelohranitelja, te prenošenju dobre reputacije o osobama koje rade ove poslove. Moj doprinos u radu I.B.A.-e se vidi se kroz desetogodišnje članstvo, promicanje standarda rada što ih zagovara I.B.A, kao i osiguranje najviših državnih dužnosnika u zemlji i zonama visokog rizika, objašnjava nam Družeta prisjećajući se svog sudjelovanja u misiji ISAF.   


Zona visokog rizika


Detalje o posjetu vrhovnog zapovjednika i predsjednika RH Ive Josipovića jedinicama u Afganistanu ne otkriva. Oni koji su ih trebali znati i znali su ih, i odradili su tu zahtjevu zadaću. 


    – Bila je to jedna izrazito kompleksna zadaća. Iskustvo iz proteklih misija, te ranije odrađena osiguranja pridonijele su da se ova zadaća uspješno obavi. Vojna policija ima dugogodišnja iskustva u osiguranju visokih dužnosnika, a od početka samostalnosti Hrvatske vojni policajci sudjelovali su u osiguranju prvog hrvatskog predsjednika. Suradnja s djelatnicima Uprave za posebne poslove sigurnosti MUP-a je bila jako dobra, opisuje Družeta koji je i u svim prethodnim misijama sudjelovao u poslovima neposrednog osiguranja, od visokih delegacija iz domovine koje su posjećivale pripadnike HRVCON-a, do osiguranja za potrebe ISAF-a – osiguranje Vijeća sigurnosti i ključnih ljudi NATO-a. 


    – To je bila izvrsna prilika da svo znanje stečeno na tečajevima I.B.A.-e kao i ostala znanja iz ovog područja provjerim u stvarnim situacijama u zonama visokog rizika. Ipak osiguranje Predsjednika RH je bila posebna čast i zadovoljstvo, posebice jer je to bio prvi posjet Predsjednika pripadnicima HRVCON-a i osiguranje u zemlji visokog rizika, ponosan je Družeta.