Mladi Ližnjanac

ZANIMLJIV PROJEKT DIEGA MARTINČIĆA Propustili ste Riječki karneval? Nema veze, pođite u virtualnu šetnju

Andrej Petrak

Na Riječkom karnevalu Diego Martinčić dosad je sudjelovao više puta prije nekoliko godina, ni manje ni više nego maskiran kao Elvis Presley, no ove godine po prvi put kao fotograf, a fotografije snimane u 360 stupnjeva postavio je kao preporučenu šetnju na svjetskoj razini



RIJEKA Obožavatelji karnevalskih ludosti i pusnih nemotarija odsad u Riječkom karnevalu mogu uživati i putem virtualne šetnje, što ju je izradio i na internetsku platformu Roundme postavio mladi fotograf iz Ližnjana Diego Martinčić. Odmah nakon objave Roundme je Riječki karneval slikan u 360 stupnjeva postavio kao svoju preporučenu šetnju na svjetskoj razini. Na Riječkom karnevalu Diego Martinčić dosad je sudjelovao više puta, prije nekoliko godina, ni manje ni više nego maskiran kao Elvis Presley, no ove godine po prvi put kao fotograf.


– Budući da pratim najzanimljivije događaje u regiji, odlučio sam ove godine ipak odraditi profesionalno virtualne šetnje te ih podijeliti na Roundme, koji okuplja fotografe koji se bave 360 fotografijom, gdje sam pozicioniran na visokom 25. mjestu na svjetskoj listi – objasnio je naš sugovornik.


Spajanje kadrova


Bio je malo i zabrinut zbog opreme koju je nosio na sebi, no kaže, osim što je uspio snimiti sjajne fotografije, lijepo se proveo, upoznao neke nove ljude, te se družio sa starim prijateljima iz Rijeke.




– Želio bih se zahvaliti djelatnicima Turističke zajednice Rijeke i voditelju marketinga Dominiku Damišu na jednostavnoj komunikaciji i suradnji – kaže.


Fotografijom se počeo baviti 2008. godine, na nagovor prijatelja. U početku je fotografirao svoje mjesto Ližnjan, a do 360 fotografije došao je, priča, sasvim slučajno. Zbog ograničenja svoje opreme nije mogao snimati široke kadrove pa je počeo spajati fotografije zajedno u jednu panoramu.



– Na internetu sam pronašao razne tutorijale i opise kako je moguće raditi sferne fotografije, odnosno ono što danas zovemo virtualne šetnje. Tako 2011. godine nastaje moj projekt istrapano360 s idejom promoviranja novosti na sasvim novi način, a posjetiteljima omogućiti da postanu gledatelji na mjestu događanja, uronjeni u scenu. Ovakvu fotografiju odavno je prihvatio i New York Times za ilustraciju članaka na svom internetskom portalu – objašnjava Diego Martinčić.


Napominje da 360 fotografija nije samo fotografija, već uz nju ide i javascript koji upravlja smjerom pogleda.


Složeni proces 


– Proces izrade malo je složeniji nego kod »obične« fotografije. Moguće je koristiti bilo koji objektiv, ali za brzo odrađivanje, s obzirom na to da je potrebno u što kraćem roku napraviti krug oko nodalne točke, koristim riblje oko pa s četiri fotografije napravim krug oko nodalne linije. Spomenuta nodalna točka je točka u kojoj pri okretanju fotoaparata nema paralakse, odnosno prvi plan ne mijenja se u odnosu na pozadinu, što je nužno kod traženja zajedničkih područja na dvije različite fotografije. Za tu operaciju potreban je poseban nosač fotoaparata tkz. panohead ili panoramska glava. Nakon toga slijedi softverska obrada s specijaliziranim softverom za 360 fotografiju i na kraju objava u obliku HTML5 datoteke na webu – pojašnjava korak po korak cijeli proces izrade Diego Martinčić.


Svijet 360 fotografije, dodaje, danas je puno dostupniji i za fotografe i za krajnje korisnike. Prije 2014. godine i korištenja HTML-a 5, bio je osuđen na flash, koji je sa sobom nosio svoje probleme, a ujedno ograničavao pregledavanje 360 fotografija samo na osobnom računalu. Danas se, kaže, takve fotografije u 90 posto slučajeva pregledavaju na pametnim telefonima, a da se ne spominju VR naočale za mobitele. U vrijeme kad je krenuo s ovom vrstom fotografije nisu ni postojali internetski servisi kao Roundme, Kuula, 360cities, veer, facebook360, već je sve bilo potrebno stavljati na vlastiti server, koji je trošio veliki promet, što je tu tehnologiju činilo skupom i nepristupačnom u odnosu na danas.


Pouzdan fotograf 


Proteklih godina snimao je 360 fotografije i virtualne šetnje s niza velikih događanja u regiji. Adria Summer Festival 2016. u Medulinu donio mu je koncert s najviše pogleda i prijateljstvo s bendom Dubioza Kolektiv. Osim toga snimao je predstave Istra Inspirita, Srenjovjekovni festival u Svetvinčenti, Dane antike u Puli, admiralski Titov brod Vis prije potapanja, Pulski karneval, Pula film festival, Politehnički fakultet u Puli, Queen real tribute iz Novog Sada…


– Često snimam poslovne subjekte, pošto sam Google pouzdani fotograf, no ono što zapravo volim su prirodne ljepote. Tu 360 fotografija daje pravi smisao uživanja u prostoru. Prošle godine poslikao sam zaleđeni slap na Plitvičkim jezerima. Ni jedna pojedinačna fotografija ne dočarava koliko je taj slap doista velik, u odnosu na virtualnu šetnju. Snimao sam i mir na vrhu Učke, gdje sam se potrudio napraviti fotografiju od 450 megapiksela te 360 video. Trudim se snimati sve posebne ljepote i zanimljiva mjesta našeg zavičaja, kako bi ih podijelio na globalnim medijskim platformama – objašnjava Diego Martinčić.


Blog o onome »na ča je svaki Istrijan ponosan«


Svoje fotografije dosad, izvan interneta, nije izlagao samostalno, ali lani je doprinio izložbi »3 stoljeća Pule« pulskog Politehničkog fakulteta u jednom dijelu nazvanom industrija360.com. Što se globalnih medijskih platformi tiče zasad se najviše posvećuje Roundme servisu, s kojima je i u kontaktu oko testiranja novih funkcija. Njegovi radovi mogu se vidjeti i na platformama kuula.co, veer.tv te na YouTubeu, a radi na stvaranju bloga na engleskom jeziku istria360.com. Blog bi se bavio promocijom Istre i njenih prirodnih ljepota, ali i svjetski jedinstvene gastronomije, kao i svega onoga »na ča je svaki Istrijan ponosan«.