Bon Voyage

Svjetski putnici Joshua Piven i David Borgenicht savjetuju kako spakirati prtljagu (i kako se s njom vratiti kući)

P. N.

Nemojte riskirati gubitak nečega vrlo vrijednoga u čekiranoj prtljazi. Ako putujete s osobama koje dobro poznajete, polovicu vlastite odjeće zapakirajte u njihovu torbu, a polovicu njihove u svoju. Tako će, ako se jedna torba zagubi, svi imati barem pola svojih stvari



Bez obzira na to krećete li na put preko ekvatora ili do drugog dijela grada, svako putovanje započinje izlaskom kroz vrata. A čim izađete kroz njih, puno toga može krenuti po zlu. Uzmete li pritom u obzir statistiku i podatak da više od 50 posto putnika nailazi na probleme, naš je prijedlog jednostavan: budite uvijek pripravni na najgore. Jer ma koliko bilo loše, uvijek može biti još gore. Otmice, pijavice, jureći vlakovi, pljačke, otkazivanje kočnica, ugriz zmije, pauka ili nekog egzotičnog kukca mogu se dogoditi upravo vama.


Označavanje prtljage


Svaki komad prtljage označite jedinstvenom oznakom – na ručicu privežite maramu, ili kupite obojene privjeske za prtljagu.




Sve torbe obično izgledaju podjednako. Iako ćete ih vi možda znati raspoznati, ne mora svatko biti pametan poput vas. Tako ćete iz daljine lakše pratiti kretanje vlastite prtljage.


Umjesto brava kupite plastične kopče koje ćete zaključati kroz patentne zatvarače. Nisu u potpunosti pouzdane, ali mogu osujetiti lopova koji želi na brzinu otvoriti torbu.



Tko je tko


Joshua Piven danju je samostalni novinar i pisac, a noću preskakuje s kontinenta na kontinent. Proganjala ga je banda motorista mašući noževima, ostao je zarobljen u tunelima podzemne željeznice, opljačkali su ga i džeparili, a svaki put kad u kuhinji ponestane piletine, serviraju mu tjesteninu. Sa suprugom živi u Philadelphiji. Koautor je “Priručnika za preživljavanje u najgorim uvjetima”.


David Borgenicht, pisac, izdavač, poslovni čovjek i svjetski putnik, plovio je kanuima kroz mrjestilišta aligatora, jahao na slonovima u Indiji, putovao kao slijepi putnik u vojnom vozilu, a u redu uz prolaz gotovo uvijek dobiva sjedalo čiji se naslon ne može spustiti. Koautor je “Priručnika za preživljavanje u najgorim uvjetima”, autor knjiga “The Jewish Mother Goose” i “The Little Book of Stupid Questions”. I on živi u Philadelphiji sa suprugom.


Knjiga “Kad se dogodi najgore – Priručnik za preživljavanje” na putovanju u Hrvatskoj je objavljena u izdanju Algoritma, a je li u međuvremenu bilo novih nezgoda provjerite na Survivalgearexperts.



Predmete koji su vam potrebni u tijeku prijevoza ili odmah po dolasku spremite u ručnu prtljagu. Osnovnu priručnu prtljagu čine lijekovi, pribor za higijenu, odjeća (ili barem rublje) za presvlačenje. Sami nosite sve predmete koje bi vam u slučaju gubitka ili kašnjenja prtljage bilo teško nadomjestiti.


Nemojte riskirati gubitak nečega vrlo vrijednoga u čekiranoj prtljazi – većina aviokompanija osigurava prtljagu do iznosa od 1.000 dolara. Ako putujete s osobama koje dobro poznajete, polovicu vlastite odjeće zapakirajte u njihovu torbu, a polovicu njihove u svoju. Tako će, ako se jedna torba zagubi, svi imati barem pola svojih stvari.



Čemu služi torba za pelene


Da biste izbjegli gužvanje, između osjetljivih predmeta položite plastične vrećice iz kemijske čistionice. Kako bi manji predmeti ostali ravni, zapakirajte ih u vrećice sa zatvaračem.


Ako vam ponestane prostora, zatvorite kovčeg i nekoliko ga puta spustite na tlo. Tako ćete sabiti predmete u njemu, i stvoriti dodatni prostor.


Ako sa sobom nosite vrijednu elektrotehničku opremu (poput kamera, video-rekordera, laptopa), promislite ne bi li bilo bolje koristiti torbu za pelene ili dječju torbu umjesto pomodne, lako prepoznatljive i posebno izrađene torbe. Manja je vjerojatnost da vam ukradu torbu za pelene, koja ima i mnogo dodatnih džepova za spremanje raznih sitnica.


Lažni novčanik


Pripremite “novčarku za džepare”, u koju ste stavili neznatan iznos novca, identifikacijsku ispravu sa slikom (nikako vozačku dozvolu ili putovnicu), i, da bi izgledala deblja, dodatne papire koje možete lako obnoviti. Ovaj novčanik koristite za male svakodnevne troškove, ali ga u slučaju opasnosti spremno predajte. Držite ga u prednjem džepu, a oko nje omotajte gumenu traku. Tako ćete osjetiti svaki pokušaj krađe. Umjesto uspravno, položite ga poprečno – lakše ćete osjetiti ako ga netko želi izvaditi.


Uz pomoć specijalista za određena područja, Joshua Piven i David Borgenicht, autori knjige “Kad se dogodi najgore – Priručnik za preživljavanje na putovanju” u svom prepoznatljivom šaljivom stilu pripremili su savjete za izvlačenje iz najbezizlaznijih situacija koje vam se mogu dogoditi na putovanju: kako preživjeti ako se izgubite u prašumi, kako zaustaviti podivljalu devu, kako pobjeći ako ste zavezani, kako se izvući iz automobila koji visi nad rubom provalije…, odnosno savjete koji će vam možda jednom pomoći da se spasite. Ako ste pak bojažljivi i neskloni putovanjima, barem ćete se čitajući ovaj priručnik dobro nasmijati udobno smješteni u svom naslonjaču. Bon voyage!