Neobična ekspedicija

Povratak pod moćni Manaslu: Stipe Božić kreće u potragu za davno nestalim alpinistom

Vedrana Simičević

Splićanin Ante Bućan nestao je 1983. godine pod ledenom lavinom koja je ubila i jednog od tada najpoznatijih svjetskih alpinista Nejca Zaplotnika, no Bućanovo tijelo nikad nije pronađeno



Nakon što su 2012., odnosno 2013. godine u Gruziji na ledenjaku u podnožju četiritisućnjaka Ušbe pronađena tijela pod lavinom davno nestalih hrvatskih alpinista Viktora Tabakovića i Nenada Čulića, možda je došlo vrijeme da isti epilog dobije i priča o tragičnoj pogibiji splitskog alpinista Ante Bućana.


Za nešto manje od dva tjedna pod 8163 metara visoki Manaslu, osmi po visini vrh svijeta, krenut će hrvatsko-slovenska ekipa predvođena Stipom Božićem i poznatim slovenskim alpinistom Vikijem Grošeljem. Ova mala ekspedicija nema za cilj neki alpinistički uspon, već će Božić i Grošelj tijekom desetak dana koliko misle boraviti ispod Manaslua, pokušati na ledenjaku u podnožju planine pronaći tijelo davno nestalog alpinista.


I Božić i Grošelj sudjelovali su, naime, u splitskoj himalajskoj ekspediciji koja je 1983. godine imala za cilj zahtjevni uspon južnom stijenom Manaslua. Ekspediciju su većinom sačinjavala mnoga poznata imena tadašnjeg splitskog i hrvatskog alpinizma, a uz Grošelja se ekspediciji pridružio i jedan od tada najboljih slovenskih, no i svjetskih alpinista Nejc Zaplotnik. Pri silazu s visinskog logora, 24. travnja, na dio ekipe obrušio se ledeni serak pod kojim su smrtno stradali Bućan i Zaplotnik, dok je njihov kolega Srećko Gregov uspio preživjeti lavinu. Nejca Zaplotnika prijatelji su brzo uspjeli otkopati iz ledene zamke, ali karizmatičnom slovenskom alpinistu više nije bilo pomoći. Sahranjen je podno južne stijene Manaslua, na dnu morene ledenjaka Thul Nagi. Ante Bućan nikad nije pronađen, no kako se ledena lavina dogodila pri vrhu ledenjaka, Božić i Grošelj nagađaju da bi se uslijed pomicanja i topljenja leda nakon više od tri desetljeća tijelo možda ipak moglo pojaviti.




U Nepal s njima ide još jedan poznati hrvatski alpinist i himalajist, iskusni HGSS-ovac Branko Šeparović, a s obzirom da ostatak tima ide na to područje zbog trekinga, Božić je na put pozvao i svog prijatelja, glumca Vedrana Mlikotu. Nakon Manaslua, ekipa će navratiti i u bazni logor Everesta, a Božić u dolini Khumbu namjerava posjetiti i rodbinu pokojnog Ang Phua. Radi se o Šerpi koji se tijekom slavne jugoslavenske ekspedicije 1979. godine popeo uz Staneta Belaka Šraufa i Stipu Božića na vrh Everesta preko iznimno zahtjevnog Zapadnog grebena, smrtno stradavši prilikom silaza.


Grošelj i Božić pod Manaslu su se prvi put vratili već godinu dana nakon te tragične 1983. godine, te se u čast poginulim prijateljima preko južne stijene alpskim stilom popeli do vrha.