Što ljude zanima

Popularizacija meteorologije: Ne treba od svake kiše raditi biblijski potop, ali ni zabraniti meteo amatere

Andrej Petrak

Ovakav zakon više šteti nego koristi, iako je jasno da je potrebno urediti meteorološku djelatnost. Nikad se nije dogodilo da udruge na svojim portalima o meteorologiji objavljuju tekstove samo zbog publiciteta, već štoviše, nastojimo ljude informirati te popularizirati meteorologiju, kažu u Rimeteu



RIJEKA – Nakon osjetnog pritiska javnosti Državni hidrometeorološki zavod povukao je s e-savjetovanja novi prijedlog Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti, kojim bi praktički bilo zabranjeno djelovanje Rimetea, Istrameta, Crometea i drugih meteoroloških udruga. Spomenute udruge dugogodišnjim predanim radom učinile su puno na informiranju javnosti, popularizaciji meteorologije, a neizravno, svojim inovativnim pristupom prezentiranju meteoroloških podataka, poticali i sam Državni hidrometeorološki zavod na iskorake u svom radu. No, sve to palo bi u vodu, jer, ovo zakonsko rješenje, čija je daljnja sudbina zasad nepoznata, kriminaliziralo bi čak i publikaciju meteoroloških podataka s osobnih automatskih stanica, a kamoli objavu meteoroloških vijesti i prognoza.


DHMZ ipak odustao od zakona kojim se zabranjuje rad meteoroloških udruga / Foto NL arhiva


DHMZ ipak odustao od zakona kojim se zabranjuje rad meteoroloških udruga / Foto NL arhiva





– Zabranila bi se objava bilo kakvih podataka mimo suglasnosti povjerenstva. Mogli bi se naći u situaciji da doslovno preko noći pisanjem vijesti o vremenu završimo na stupu srama kao najgori prekršitelji zakona države. Treba posebno istaknuti da prijedlog zakona uopće ne prepoznaje trud udruga i građana te ni ne nudi mogućnost suradnje s njima, već se to pokušava ignorirati, što je sramotno pošto znamo da neke udruge djeluju više od deset godina, pojasnili su svoj stav o tom zakonskom prijedlogu u Istrametu, čije prognoze i tekstove rado čitaju u čitavoj Istri.


Korisna suradnja


Sličan stav imaju i u riječkom Rimeteu, portalu riječkih meteorologa amatera, na čije su se prognoze u proteklih deset godina oslanjali brojni Riječani, ali i građani Primorsko-goranske županije pa i šire, gdje su ostali šokirani ovakvim prijedlogom zakona.



O apsurdnosti takvog zakonskog prijedloga svjedoči i to što bi se na udaru našli i građani koji su u svojim kvartovima odlučili postaviti automatske meteopostaje. Upravo su to napravili u Udruzi Bez granica, s riječke Drenove, u samo jednom od brojnih njihovih projekata pokrenutih kako bi pomogli svojoj zajednici .


– U drenovskoj udruzi Bez granica od rujna ove godine koristimo automatsku meteo postaju koja je spojena na mrežu pljusak.com – u svakom trenutku svaki stanovnik svijeta s pristupom internetu može vidjeti ključne podatke o temperaturi, tlaku, vlazi u tom brdovitom riječkom kvartu… Riječ je o projektu iz strasti, bez profita, bez novca, čistom iskazu slobode i želje za znanjem, istraživanjem, pomoći zajednici… Naravno, da su onda ovakvi bizarni prijedlozi zakona kojim ovo postaje siva, ako ne i crna zona, dno dna. Riječ je o klasičnom slučaju etatističkog razmišljanja koje želi kroz zakonodavstvo i poreznu represiju regulirati ljudski život i djelatnosti, stvarati umjetne monopole, a takvih slučajeva je naša povijest prepuna. Neka sloboda, ljudske potrebe i zdravorazumsko promišljanje određuju što može, a što ne može postojati, ističe Kristian Benić iz Udruge Bez granica.



– Ovime se radi velika nepravda nama meteorolozima »amaterima«, jer smo jako pridonijeli razvoju, poimanju i razumijevanju meteorologije u Hrvatskoj pa na neki način i DHMZ »prisilili« da postane bolji i transparentniji, bogatiji sadržajem. Kada govorimo o Rimeteu, vrijeme u PGŽ-u nikad nije bilo toliko praćeno kao što je sada, jer smo ljude naviknuli na svoje prisustvo i predanost u najavama i edukaciji o vremenskim prilikama, kaže predsjednik udruge Rimeteo Bojan Grbavac, koji skreće pozornost na to da u susjednoj Sloveniji državni meteorološki zavod ima razvijenu zavidnu razinu suradnje s meteorološkim udrugama, na korist sviju.


Prijedlog zakona zasad je povučen s e-savjetovanja, ali u meteorološkim udrugama su, razumljivo, oprezni oko toga što će se događati dalje.– Za sada je prijedlog povučen, no ne znamo pouzdano kakva mu je sudbina, tako da niti nemamo što previše komentirati u ovom trenutku. Više informcija znat ćemo idućih dana. Možemo se samo nadati da novi prijedlog neće biti tako negativan kao stari, kaže Petar Radovan iz Istrameta.


S kolegom se slaže i Bojan Grbavac iz Rimetea, koji je na oprezu, iako je zadovoljan zbog pozitivnog pomaka, koji se dogodio, nakon što su hrvatskim udrugama podršku dali i brojni kolege iz inozemstva.


Više štete nego koristi


– Službeni stav naše udruge je da ovakav zakon više šteti nego koristi, iako je jasno da je potrebno urediti meteorološku djelatnost. Nikad se nije dogodilo da udruge na svojim portalima o meteorologiji objavljuju tekstove samo zbog publiciteta, već štoviše, nastojimo ljude informirati te popularizirati meteorologiju. Pišemo o lokalnim temama, ali i onim globalnim. U zadnje vrijeme posvetili smo se pisanju o oluji Ophelia koja stiže pred irske obale, a što je dobro prihvaćeno i u hrvatskoj zajednici u Irskoj. Državni zavod trebao bi biti okrenut ka suradnji s nama, a ne baviti se zabranama, rekao je Grbavac.


Ističe da eventualni nered u objavljivanju meteoroloških vijesti nastaje na internetskim portalima koji od svake meteorološke (ne)prilike traže senzaciju koja će donijeti klikove.


– Apeliram na sve medije da se potrude utemeljeno informirati ljude o meteorološkim prilikama. Zaista nije potrebno od svake kiše raditi biblijski potop, a snijega sibirsku mećavu. Uostalom, senzaciju možete prodati samo jednom, a ljudi potom gube interes za takve objave, rekao je Bojan Grbavac.