Nova metoda odgoja

POVEZUJUĆE RODITELJSTVO: 8 ideala koje trebate primijeniti od samog rođenja djeteta

P. N.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Saznajte sve o modernoj metodi odgoja koja donosi čvrstu povezanost roditelja i djeteta te pomaže djetetu u razvoju sigurnih, suosjećajnih, smirenih i trajnih odnosa s drugim ljudima



Jeste li čuli za metodu povezujućeg roditeljstva? Pročitajte u nastavku sve što trebate znati o vom popularnom stilu odgoja djece i savjete kako primijeniti principe povezujućeg roditeljstva u vašoj svakodnevici.


Što je povezujuće roditeljstvo?


Povezujuće roditeljstvo je moderan stil roditeljstva koji se zasniva na nježnim metodama odgoja i razumijevanju za potrebama djeteta čime se stvaraju čvrste emotivne veze između djeteta i roditelja. Ovaj stil roditeljstva ohrabruje odgovaranje na sve vrste djetetovih potreba i razvija kod djeteta sigurnost da će sve njegove potrebe biti zadovoljene. Kao rezultat, čvrsta povezanost roditelja i djeteta pomaže djetetu u razvoju sigurnih, suosjećajnih, smirenih i trajnih odnosa s drugim ljudima.



Ideali povezujućeg roditeljstva




Riječ je predstavljanju prakse koje podržavaju i pospješuju razvoj snažne i čvrste veze između roditelja i djeteta. Iako je svaka obitelj jedinstvena zajednica, postoje smjernice koje pomažu roditeljima u razumijevanju djetetovih potreba i izgradnji čvrste povezanosti.


1. Priprema za porod


Povezivanje s djetetom započinje prenatalnim pripremama i svjesnim, aktivnim sudjelovanjem u porodu. Stoga odlučite kakav porod želite kako bi sebi i djetetu koje se rađa kreirali pozitivno iskustvo u što humanijem okruženju.


2. Emotivna pristupačnost


Temelji povezujućeg roditeljstva su razumijevanje i nježno odgovaranje na djetetove emotivne potrebe.. Izgradnja snažne povezanosti s djetetom puno je više od pukog zbrinjavanja djetetovih fizičkih potreba: ona mora obuhvaćati svakodnevno vrijeme provedeno u ugodnoj interakciji s dojenčetom ili starijim djetetom.



3. Dojenje


Dojenje nosi višestruke koristi i djetetu i majci: ono zadovoljava djetetove nutritivne potrebe kao i potrebu za fizičkim dodirom, donosi utjehu i povezuje majku i dijete.I dok je dojenje svakako idealan način hranjenja djeteta, čak i majke koje ne doje mogu uživati u povezujućem roditeljstvu. Roditelje koji svoje dijete hrane na bočicu trebali bi dijete držati u naručju, uspostaviti prisan kontakt očima i nježno razgovarati s djetetom dok ga hrane.


4. Nošenje djeteta


Nošenje djeteta u rukama ili uz pomoć mekanih nosiljki koje dijete postavljaju tik uz tijelo roditelja, zadovoljava djetetovu potrebu za fizičkom bliskošću, sigurnošću, stimulacijom i kretanjem, a čije zadovoljenje pomaže u optimalnom razvoju mozga.



5. Zajedničko spavanje


Vrlo je važno pravilno odgovarati na djetetove noćne potrebe: povezujuće roditeljstvo zagovara zadržavanje djeteta u neposrednoj blizini roditelja, u sigurnom okruženju. U mnogim je kulturama uobičajeno i normalno da dijete spava s roditeljima, a novija istraživanja pokazala su kako neke od dobrobiti zajedničkog spavanja uključuju kvalitetniji san i majki i djece pa čak i smanjenje rizika od SIDS-a. Roditelji koji se odluče na zajedničko spavanje trebaju stvoriti sigurne uvjete za bebu.



6. Izbjegavanje dužeg odvajanja od djeteta


Djeca, a osobito dojenčad, imaju intenzivnu potrebu za fizičkom prisutnošću roditelja- kroz dnevnu brigu i interakcije s djetetom stvaraju se najčvršće veze između roditelja i djeteta. Potrudite se svesti odvajanja na minimum, osobito dok je dijete malo i zadovoljavajte njegovu potrebu za vašom fizičkom prisutnošću. Ukoliko je odvajanje neizbježno s obzirom na vašu životnu situaciju, pomozite djetetu da se postupno navikne na odvojenost. Slobodno vrijeme posvetite djetetu i aktivnostima koje ga vesele, preplavljujte ga pažnjom, ljubavlju i privrženošću.



7. Pozitivna disciplina


Usmjeravanje i postavljanje granica nužni su u procesu odrastanja djeteta. Pozitivne, nenasilne metode discipliniranja i usmjeravanje puno ljubavi i razumijevanja, pomažu u razvoju samokontrole i suosjećanja prema drugima.



8. Održavanje ravnoteže u obiteljskom životu


Kako biste postigli ravnotežu u svom domu, vodite brigu o sebi kroz vježbanje, vrijeme posvećeno samo sebi, pravilnu prehranu i sl. Bilo da ste u braku ili ste samohrani roditelj, vrlo je važno upamtiti važnost pronalaženja obiteljske ravnoteže koja je ključna za funkcioniranje obitelji i pojedinaca unutar obiteljske zajednice.



Izvor: roda.hr


Foto: Pixabay, Unsplash