Manje zapažena ponuda

Tehnički noviteti u sjeni brodova

Branko Šuljić

Drugi dio sajma mogli bismo nazvati tehničkim i tehnološkim, a čine ga motori, raznovrsna oprema, elektronika, uređaji za navigaciju i sigurnost plovidbe, te ono što plovidbu i boravak na brodu čini ugodnijim



Proteklog tjedna održan je nautički sajam u Beogradu, tradicionalni, 33. po redu.


Okupio je 50 izlagača, a održan je pod sloganom “Usidri se”. Sajam po više detalja sličan istovrsnim našim manifestacijama, s bremenom gospodarske krize što pritišće nautičku djelatnost. Ljudi bi kupovali plovila, samo i kod naših susjeda država previše uzima, smatrajući ih luksuzom. Jasno, u zemlji koja nema mora ne može se ni govoriti o prevelikom nautičkom zanosu. O sajmu u Beogradu nećemo pisati, nismo na njemu bili, bavit ćemo se još malo zagrebačkim. 


   Sajam Nautika nismo do kraja “potrošili”. Ima se o čemu pisati i sa zadrškom. Ponavljamo, sajam treba gledati u cjelini, plovila su jedan dio ponude, istina, posjetiteljima najprivlačniji, a time i najvažniji. Ali, bez onog drugog dijela ne može se ploviti. Ili je to teško izvedivo.


Taj drugi dio mogli bismo nazvati tehničkim i tehnološkim, a čine ga motori, raznovrsna oprema, elektronika, uređaji za navigaciju i sigurnost plovidbe, te ono što plovidbu i boravak na brodu čini ugodnijim. Proizvodno područje je široko, a čak i onaj mali dio okupljen u Zagrebu bio je dovoljan za kompletno opremanje broda. Da je bilo više potencijalni kupci našli bi se u velikoj nedoumici.   

Autopilot za jedrilice




O motorima smo pisali, a spominjali smo i ponešto od opreme. Kako je to širok pojam, što se sve pod njega svrstava. Indel Marine iz Kastva u Hrvatskoj zastupa više poznatih svjetskih proizvođača. Prvi put predstavili su nove modele brodskih generatora Fisher Panda.


Generatori velike snage s invertorima, mali, lagani i kompaktni, a proizvođači posebno ističu da su u radu izuzetno tihi. Jednostavni su za instaliranje a, kako nam je rečeno, masovno se koriste na jedrilicama. Najveća im je prednost promjenljiva brzina, što omogućuje uzimanje snage po potrebi, ovisno o tome koliko je potrošača uključeno, odnosno kolika im je snaga.


Potvrda kvalitete je nagrada na prošlogodišnjem sajmu METS u Amsterdamu.


Sajamska ponuda za ribolovce samo se u jednom dijelu može smatrati zadovoljavajućom – za podvodni ribolov. Općenito, izlog ronilačke opreme bio je bogat, za razliku od onoga što je namijenjeno puno većoj grupaciji ribolovaca – udičarima. S podmorskom opremom predstavili su se neki vodeći svjetski proizvođači. Posebno ugodan susret imao sam na štandu splitske tvrtke Seriola, kojoj je vlasnik Mislav Čalo, dugogodišnji reprezentativac i prvak u podvodnom ribolovu.


Između ostalih, on je zastupnik talijanskog proizvođača Sea Tec. Vlasnik mu je Valerio Grassi, u mlađim godinama podvodni ribolovac, a potom jedan od najboljih konstruktora podvodnih pušaka. Sprijateljili smo se davno na novogodišnjim natjecanjima u Malom Lošinju. Već je u godinama, to ne skriva, ima ih 86. Usprkos tome i dalje neumorno radi, iz njegova “laboratorija” stalno dolaze nove puške. 


 Novitet u Zagrebu bila je linija Roller, puška s gumenim oprugama što se proizvodi u više verzija, od 80 do 110 centimetara.


Njihova je proizvodnja tek počela, još ih nema na tržištu, u Italiji će se pojaviti do kraja ožujka, prije ljetne sezone trebale bi biti dostupne i našim ribolovcima. Novost su, također, karbonske peraje što dolaze na tržište pod oznakom F10.


Lagane i udobne za nogu, s malo napora daju maksimalnu snagu, ističe Čalo njihove kvalitete. Još napominje da u ponudi ima puške Bluetec grčke proizvodnje, te drvene puške Triton i Ementaler hrvatskih proizvođača. Puške obje marke imaju tijelo izrađeno od mahagonija. Djeluju atraktivno, a koliko su tražene druga je priča. Većina podvodnih ribolovaca vjerna je metalu!