Zdravi ajurvedski recepti

Začini griju zimu

Alenka Juričić Bukarica



Ayus znači život, a Veda je znanje… Za početnike, toliko da se zna… Iako to čak i nije pretjerano bitno koliko volja da se proba nešto novo i drukčije. Unatoč početnoj skepsi. No, bez filozofije. Ovog puta donosimo neke neortodoksne, ali, kažu, zdrave recepte koje su Riječanima predstavljeni na jednoj od brojnih radionica riječke udruge Joga u svakodnevnom životu na kojoj je bio riječi upravo o ajurvedi. Opet za neupućene, ova filozofija pridaje jednaku važnost fizičkom i mentalnom zdravlju i njihovoj međuovisnosti.


– Moderna medicina tretira simptome koje nalazi prilikom pregleda, dok ajurvedska medicina pacijenta tretira kao cjelinu sa svojim psihosomatskim pristupom. Ajurveda nije samo sustav medicine koji služi prevenciji i liječenju bolesti, već je i kompletna nauka o životu. Ona daje upute za način života kojim se postiže i održava najviša kvaliteta fizičkog, mentalnog i duhovnog zdravlja – pojašnjava Siniša Vojvodić, dopredsjednik ovog društva otkrivajući nekoliko recepata za hladne zimske dane. Naime, prema ajurvedi zima je doba »vata doše« i najbolje je uravnotežuje sladak okus žitarica. I to kuhanih, još toplih… Preporuča se i svakodnevni unos zelenog povrća poput kelja i špinata, a u obzir dolazi i puno peršina. Inače, najvažniji dio kuhanja po ajurvedskim principima je upotreba začina.


– Začini se ne koriste samo zbog obogaćivanja ukusa, već zbog održanja zdravlja. Kurkuma, naprimjer, pročišćava krv, a djeluje i kao tonik, odnosno osvježava, pomaže probavu… Umirujuće djeluje na dišna oboljenja, kašalj i astmu. Ublažuje artritis i prirodno je sredstvo protiv bakterija, a korisna je za održavanje flore debelog crijeva. Đumbir je pak oštar po okusu i vruć po prirodi. Koristi se i kod kašlja, upale zglobova, gubitka apetita i slično – pojašnjava Vojvodić dodajući i jednostavan recept protiv one grde zimske friškece. U slučaju hladnoće u stopalima i dlanovima valja ih samo dobro protrljati prahom đumbira… Jednostavno…




Zdrav vam, ajurvedski dobar tek!


Zimska juha


(za stvaranje nove krvi u tijelu)


Potrebno:


4 cikle srednje veličine


4 mrkve


4 crne rotkve


kurkuma


sol


Priprema: ciklu oguliti i izrezati na komadiće, narezati mrkvu i oguljenu vrnu rotkvu pa sve skupa staviti zajedno da se kuha. Začiniti solju i dodati kurkumu. Kad povrće omekša sve zajedno usitniti štapnim mikserom u kašu. Mrkva u sebi sadrži puno karotena, B vitamina, kalcija, željeza. Djeluje na proširenje krvnih žila pa štiti od arteroskleroze. Crna rotkva je poznata kao čistač žuči, a pomaže i kod oboljenja dišnih puteva te poboljšava rad jetre. Otvara apetit, olakšava iskašljavanje te reumatske bolove. Cikla oživljava stanice u tijelu i djeluje pomlađujuće. Jača krv, učvrščuje kožu, kosti i vezivna tkiva. Bogata je vitaminima A, B i C. Djeluje na jačanje psiholoških funkcija.


Sabđi – povrće sa začinima


Potrebno:


2 žlice ulja


1 čajna žlica gorušice


1 žličica indijskog kumina ili currya


1 čajna žličica kurkume


1 kapula


1 cvjetača razdvojena na cvjetiće


2 krumpira


Priprema: zagrijati ulje i popržiti gorušicu. Dodati kurkumu, na sitno kosanu kapulu i kad zažuti nasjeckanu rajčicu. Umiješati krumpir, malo vode te nakon 10 minuta i cvjetaču. Posoliti i kuhati dok povrće ne omekša. Luk u sebi sadrži vitamine A, B i C, fosfor, željezo, kalcij, kalij, jod. Snižava povišeni krvni tlak, kolesterol u krvi te jača stijenke krvnih žila. Cvjetača sadrži beta karoten, više vrsta B vitamina, C vitamin te kalcij i željezo. Vrlo je dobra i za one koji imaju osjetljiv želudac i crijeva.


Pulao


Potrebno:


2 mrkve (narezane na kolutiće)


2 krumpira


4 šake riže


1 kapula


1 paprika


cimet


klinčić


lovor


kumin


crni papar


2 žlice ghija (pročišćeni maslac) ili maslinovog ulja


Priprema: na ghiju popržiti začine pa kapulu te dodati krumpir. Pržiti dok ne porumeni. Potom dodati preostalo povrće narezano na komade i rižu te više od dvaput vode. Kuhati dok riža i povrće ne omekšaju. Ovo vrlo krepko i hranjivo jelo se može jesti samo ili sa salatom.


Čaj od đumbira


Potrebno:


0,5 l vode


đumbir


Priprema: naribati oko 5 centimetara đumbira pa ga dodati u vodu te ostaviti da zakuha. Kada zakipi, pustiti čaj da se kuha još oko 15 minuta na laganoj vatri. Procijediti i piti u slučaju prehlade ili preventivno tri puta dnevno.