Ričet, jačmik, kaša

UKUSNA ZAMJENA ZA RIŽU umjesto rižota skuhajte – »ječmoto«

Karolina Krikšić

Foto Istock

Foto Istock

Češće konzumiranje ječma u proljeće potiče čišćenje organizma, a smatra se i prirodnim eliksirom za jetru

Ječam bi se svakako trebao što češće naći na proljetnom jelovniku svakoga od nas, a kako ne bi dosadio, dobro je napomenuti da ga je moguće koristiti na različite načine i za različite probleme. Primjerice, juha od ječma s povrćem i začinima dobra je za osobe sklone debljanju, te kod problema s povišenim kolesterolom i kadriovaskularnih bolesti, biserni ječam (ječam malog, okruglog zrna) odličan je kod čišćenja organizma od viška životinjskih masnoća i bjelančevina, te za čišćenje svijetlih mrlja na koži, a ječmeni slad izvrsna je zamjena za šećer te istovremeno pogodna hrana za osobe sa želučanim problemima, rekovalescente, djecu i starije osobe.Češće konzumiranje ove namirnice u proljeće potiče čišćenje organizma, a smatra se i prirodnim eliksirom za jetru. Budući da sadrži veliki postotak nezasićenih masnih kiselina (prema nizozemskim istraživačima čak do 35 posto), ječam snizuje loši kolesterol i to, prema jednom istraživanju za 17 posto, a zbog prisutnosti kroma, ima ljekovito svojstvo u liječenju i prevenciji dijabetesa (sprječava nagle skokove inzulina).


Ječam je lako moguće uklopiti u variva, rižota, salate ili ga, pak, pirjati. Ukusan će biti i u kombinaciji s mahunarkama, ali i povrćem – porilukom, kiselim kupusom i repom te gljivama. Za što se god odlučili, dobro je znati osnovni recept za kuhanje ječma koji započinje – pranjem. Naime, prije svega žitaricu je potrebno oprati u hladnoj vodi te je procijediti u cjedilu i kuhati u omjeru 1:2 ili 1:2,5 (jedna šalica ječma : dvije ili dvije i pol šalice vode). Zakuhanu je vodu potrebno malo posoliti te dodati ječam i kuhati ga oko 45 minuta u ekspres loncu (u omjeru 1:2) ili 55 minuta u običnom loncu (u omjeru 1:2,5). Dobro je znati da žitarica kuhana sama (bez povrća) može stajati 3-4 dana u hladnjaku, no svoju punu hranjivost i vitalnu energiju, tako kuhana žitarica, zadržava prva 24 sata. Za poznatu ječmenu kašu koristite, omjer ječma i vode je 1:3, a vrijeme kuhanja sat vremena.


Društvo kromu u sastavu ječma čine još dva minerala – selen i bakar – koji jačaju naš imunološki sustav i imaju značajnu ulogu u spriječavaju kancerogenih bolesti. Što se, pak, vitamina tiče, najznačajniji je udio vitamina B kompleksa među kojima se ističe vitamin B5, neophodan za metabolizam ugljikohidrata, masti i bjelančevina, ali i stvaranje eritrocita i spolnih hormona. Ječam predstavlja i bogat izvor vitamina B3, odnosno niacina, koji je značajan u zaštiti srca i krvnih žila.



Ječam je žitarica bogate povijesti. Naime, sijao se još u kamenom dobu, kultivirao u starom Egiptu, Mezopotamiji i području europskih sojenica, a Sumerani su, uz uobičajenu primjenu ukuhinji, tu žitaricu koristili kao mjeru i novac. Osim za prehranu, upotrebljavao se i u proizvodnji alkoholnih pića, a prvi recept za ječmeno vino potječe iz Babilona, 2.800 godina prije Krista.





Uz sve to, ova žitarica koja se uzgaja već 10.000 godina pospješuje probavu i održava ravnotežu crijevne flore, a dobro je znati da je ječmena sluz, koja nastaje kuhanjem kaše, dobra dijeta za bolesti grla i želuca, ili, pak, kao topli oblog za sazrijevanje čireva i oteklina. Prema receptima naših baka, kuhani se ječam koristio i kao oblog za natekle zglobove, dok je čaj od ječma poznat kao izvrstan diuretik koji pomaže i »podmazivanju« zglobova (hrskavica), a time i održavanju motoričkog sustava.Dakle, na popis za kupovinu namirnica svakako stavite ječam, ili jačmik, ričet, geršl, kašu, bijelo žito…, kako god ga zvali.


Zeleni ječam


Sastojci: 1 šalica kuhanog ječma, 1 šalica obarene blitve ili špinata, 1-2 režnja češnjaka, 1 žlica maslinovog ulja, 1 žlica tamarija ili shoyua (začina od soje), sol po želji, sjemenke suncokreta ili sezamaPriprema: Na maslinovom ulju zagrijati češnjak tek da zamiriši i dodati (ocijeđenu) blitvu ili špinat. Kratko popržiti i dodati ječam kuhan prema osnovnom receptu. Na kraju dodati tamari te, a poslužiti posipano s prženim sjemenkama suncokreta ili sezama.

Zmjena za kavu


Od ječma je moguće napraviti i ukusne napitke. Naprimjer, cijelo zrno ječma, prženo i samljeveno u mlincu za kavu, s dodatkom cikorije (ali i bez njega), može zamijeniti »pravu« kavu, a budući da ne sadrži kofein, ovaj napitak mogu konzumirati i djeca. Ako, pak, ječam pustimo da proklija (čime mu se povećava nutritivna vrijednost) moguće je napraviti zeleni čaj koji je izvrstan antioksidans.