Nova tehnologija

‘Sous vide’ tehnika: Jela kuhana u vakuumu bogatija okusom

Edi Prodan

Jela pripremljena »sous vide« tehnikom bogatija su okusom i baznim aromama, a sva nutricionistička hranjiva svojstva ostaju sadržana u namirnici



Krajem veljače, Časlav Matijević – znani riječki kulinarski promotor i inovator ne samo kuhanja, već i općenito odnosa prema namirnicama od kojih spravljamo jela naša svagdašnja, inače i sudionik finalnog djela Masterchef Hrvatska 2013. godine – na poziv tvrtke Elektrolux Italy boravio je u Pordenoneu, na zanimljivom, dvodnevnom edukacijskom seminaru.


  U impresivnom kompleksu Elektoluxa Italy, odnosno njegovom centru izvrsnosti gdje se uvijek ispituje veza između tehnološke pretpostavke Elektroluxovih uređaja i njihove korisnosti, odnosno primjenjivosti u ugostiteljstvu i domaćinstvima, okupilo se 20-ak chefova iz raznih zemalja Europe. Predavači i demonstratori bili su Elektroluxovi chefovi Bottega i Moro koji su imali cilj okupljenima približiti dvije vrlo važne i korisne tehnike za kvalitetu prehrane, pa tako i njezinu zdravstvenu komponentu, koje bi mogle imati i veliku perspektivu primjene, sve do »običnih« domaćinstava. Riječ je u uređajima za kuhanje koji čuvaju nutritivne vrijednosti. Prvom je naziv LTC (low temperature cooking – kuhanje na niskoj temperaturi) i »sous vide« – tehnika kuhanja u vakuumu.


  – Edukacjiski seminar odvijao se vrlo dinamično i interaktivno, dobili smo razne zadatke koje smo u grupama obavljali, a na kraju je svatko trebao prezentirati jedno jelo na tanjuru. Naravno, ja sam se prihvatio hobotnice jer je povezana s mojim podnebljem, a uvijek mi predstavlja i kulinarski izazov – istaknuo je Matijević.



» SOUS VIDE      Iako je izraz »na prvu« težak i nerazumljiv, zapravo je riječ o kuhanju u vakumu. Namirnice se dovedu u željenu vezu sa začinima, vakumiraju se u vrećice posebno otporne na temperature te se kuhaju u vodi na temperaturi do 50 stupnjeva. Naravno, s obzirom da je riječ o niskim temperaturama, proces je jako dug, može potrajati i više desetaka sati.    » Namirnice     Sous vide tehnikom, koja se razvijala desetljećima, ali je do danas išla u red rariteta koje su koristili malobrojni, obrađuju se uglavnom namirnice koje je teško dovesti u primjerenu konzumnu kvalitetu uobičajenim metodama. Primjerice hobotnice, starija mesa, koljenice… Nakon kuhanja sous vide načinom takve namirnice sačuvaju sve kvalitete, a budu i iznimno podatne, mekane i fine za konzumaciju.    » LTC      Kuhanje na niskim temperaturama je slično sous vide tehnici, no na temperaturama od oko 70 stupnjeva. Ta je temperatura odabrana jer se na njoj uništavaju moguće bakterije, a sporim, neagresvnim termičkim obrađivanjem se također čuvaju nutritivne vrijednosti.


  Zanimalo nas je, jer i sami smo imali priliku isprobati jedno tako pripremljeno jelo – istina nije bila riječ o morskom specijalitetu nego o jednom mesnom »klasiku«, svinjskoj koljenici – kakve su njegove impresije ove inovativne tehnologije kuhanja.


  – Nakon završetka edukacije osjećam se bogatijim za jedno korisno iskustvo, a i imao sam privilegiranu mogućnost osobno probati sva jela koja su se navedenim tehnikama pripremala.


Jela pripremljena »sous vide« tehnikom bogatija su okusom i baznim aromama, a sva nutricionistička hranjiva svojstva ostaju sadržana u namirnici.


  Iz toga slijedi i njegova preporuka.


  – Moja preporuka je da što je moguće manje »ispiremo« namirnice dugotrajnim kuhanjem ili pečenjem jer tim načinom gubimo njihovu itekako već osiromašenu nutritivnu vrijednost – zaključio je Matijević.


  Sudeći po impresijama vrsnih kuhara koji su isprobali ovakvu tehnologiju kuhanja, odnosno konzumacije na taj način pripremljenih jela, riječ je o vrhunskim užicima. Ono što priječi širu primjenu ovakvih uređaja je njihova cijena. Ne toliko kupuje li ih se za restoransku upotrebu, već za onu u domaćinstvima, no kako to biva s većinom tehnologija i uređaja, njihovo širenje i omasovljenje upotrebe, utjecat će i na smanjenje cijene. Za sada, teško da ima previše onih koji su spremni izdvojiti i do 5 tisuća kuna kako bi posjedovali svoji »sous vide«.


  Iskustveno – konzumirali smo koljenicu koja se u restoranu »sous vide« tehnologijom obrađivala 16 sati. Kasnije ide još i dorada, kako bi se dobili ostali elementi kvalitetno pripremljenog mesa. Zaključak – nevjerojatno ukusno, sačuvane su vrijednosti mesa tako da je okus drugačiji, puniji, zaokruženiji, a zaključak koji se također nameće sam od sebe – »meka k’o putar«.