Voće

Slatke i niskokalorične: Trešnje – savršen međuobrok i dodatak desertu

Ana Braškić

Foto Istock

Foto Istock

Na 100 grama sadrže samo 32 kalorije. Dakle ako želite na dijetu, obogatite svoju prehranu trešnjama, bogate su vlaknima, ali i vitaminima i mineralima



Na tržnicama su se pojavile prve trešnje, a u danima što slijede bit će ih sve više jer njihova puna sezona je lipanj. Trešnje, slatko voća kojem su u Lovranu, na Cresu, ali i Rijeci i Crikvenici posvetili i njihove »dane«, a pjesmu o »Lovranskim črešnjama« otpjevao je i Šajeta.


No domovina trešnje nalazi se u Turskoj, a u Rim su stigle oko 74. godine prije Krista. Na trešnjama prije svega možemo zahvaliti Grcima koji su zaslužni za njen uzgoj, a po Europi su ih proširili Rimljani.




Budući da su niskokalorične savršen su međuobrok, naime na 100 grama sadrže samo 32 kalorije. Dakle ako želite na dijetu, obogatite svoju prehranu trešnjama, bogate su vlaknima, ali i vitaminima i mineralima.


Od sto grama, 82 grama trešnje čini voda, a kako je bogata kalijem djeluje i kao diuretik. Trešnje ujedno i snižavaju LDL kolesterol u krvi, osvježavaju tijelo, uklanjaju fizičku, ali i umnu iscrpljenost. Još jedan poticaj da jedete trešnje trebala bi biti i činjenica da su jedno od voća s najnižim glikemičnim indeksom.


Ako ste jeli meso i trešnje ste namjeravali pojesti kao desert, nemojte to činiti jer koče izlučivanje probavnih sokova. Radije ih jedite prije jela ili kao međuobrok. I njihove su peteljke iskoristive jer su bogate taninom, gorkim tvarima, organskim kiselinama, flavonoidima, šećerom i mineralima.


Koriste se u narodnoj medicini za izradu čaja koji potiče izlučivanje mokraće.


Kada ih kupujete obratite pažnju da im je kožica čvrsta i sjajna i da imaju peteljku, naime bez peteljke se brže kvare. U hladnjaku neoprane trešnje mogu trajati nekoliko dana, a dobro podnose i zamrzavanje. Zamrzavaju se na pladnju, a zatim se smrznuti plodovi stavljaju u vrećice.


Od njih se može napraviti uistinu puno slastica, ali i umaka koji se poslužuje uz pečenja od patke, puretine i svinjetine. Donosimo nekoliko ideja za ukusne deserte.



Sastojci: 500 g trešanja, 1 naranča, 3 žlice smeđeg šećera, 3 čašice likera od naranče, 2 dcl slatkog vrhnja, cimet u prahuPriprema: Trešnjama uklonite koštice, pospite šećerom, začinite naribanom koricom naranče i likerom od naranče. Ostavite u hladnjaku na dva sata. Trešnje sa svim sokom rasporedite u četiri zdjelice, napravite šlag i rasporedite po trešnjama i pospite cimetom.


Kolač od trešanja


Sastojci: 3 jaja, 100 g smeđeg šećera, 1 štapić vanilije, 90 g brašna, 2 dcl mlijeka, prstohvat soli, 500 g trešanja, 0,2 brandyja, maslac i brašno za kalup, prema želi šećer u prahu za posipanje


Priprema: Operite i osušite trešnje te im uklonite koštice. Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva. Namastite okrugli kalup promjera 26 centimetara i pospite ga brašnom. Jaja umutite sa šećerom, sve dok ne postanu pjenasta i povećaju svoj volumen. Smjesi od jaja dodajte sjemenke vanilije i prstohvat soli, a potom postepeno, drvenom kuhačom umiješajte brašno. Na kraju jednako polako umiješajte mlijeko i brandy. Na dno ranije pripremljenog kalupa rasporedite trešnje te prelijte smjesom. Pecite 40 do 45 minuta, dok se smjesa ne zazlati. Ovaj kolač može trajati do četiri dana. Umjesto brandyja možete koristiti i višnjevac, a 1 dcl mlijeka možete zamijeniti slatkim vrhnjem, a za bogatiji okus trešnje možete posuti cimetom.