Lagani obrok

Od šparoga i mišancije do špinata: Proljetni tanjur voli zelenu boju

Slavica Kleva

Šparoge, mišancija, mladi špinat i kuhano jaje - idealan proljetni tanjur

Šparoge, mišancija, mladi špinat i kuhano jaje - idealan proljetni tanjur

Prve šparoge bile su nešto skuplje, ali i najslađe, no, prošle su. Sada je nastupila prava sezona, natopljena zemlja okupana suncem nosi nam sočne zelene izdanke u izobilju



Za neke je proljeće najljepše doba, osjećaj da se budi sve oko nas izaziva u nama ugodnu emociju. Sunce, topliji i duži dani, biljke koje pospješuju da se lakše »probudimo« i oboružamo vitaminima, obnovimo zalihe potrošene tijekom zime, također doprinose boljem osjećaju. Nedvojbeno, u proljeće se »nosi« zelena boja, šparoge, medvjeđi luk, mladi kupus, blitva, špinat, mišancija, mlade cimice, mladi kelj, kelj pupčar, artičoke, poriluk, zeleni radić, blaži i onaj jači, gorči…


Sve nijanse zelene boje koje organizmu čuda čine.


Prve šparoge, budimo iskreni, bile su uistinu skupe, ali i najslađe, no, prošle su, sada je nastupila prava sezona, natopljena zemlja okupana suncem u pravom omjeru cijene i zdravlja, nosi nam sočne zelene izdanke u izobilju.


Dobar temeljac




Nula kolesterola, željezo, vitamin A, C, K i E magnezij, kalij, natrij, zanemariva masnoća, malo ugljikohidrata, dijetna vlakna, aminokiselina asparagin, po kojoj je i dobila ime, osobna je iskaznica šparoge. Riječ je o jednoj od uravnoteženijih vrsta povrća, idealna namirnica za one koji žele zdravo jesti. Djeluje na rad jetre i žuči, ima diuretičko djelovanje pa time i čišćenje organizma. Šparoge se od davnina smatraju afrodizijakom ne samo zbog svog falusnog oblika, već i zbog visokog udjela vitamina E, za koji se često zna reći da je vitamin plodnosti budući da stimulira proizvodnju seksualnih hormona.


Šparoga se priprema na razne načine u raznim dijelovima svijeta. Od pečenja u kombinaciji s mesom, do kuhanja na pari s raznim umacima, maslinovim uljem, rastopljenim maslacem ili parmezanom. Jedu se i pečene na žaru, a koriste se u juhama i umacima. Kod nas se uvriježeno najviše pripremaju kuhane ili u fritaji s dodatkom pancete ili pršuta. Tjestenina s umakom od šparoga, rižoto od šparoga s dodatkom kozica samo su neke od mogućnosti kako pripremiti zdrav i lagan obrok.


– Od tvrdih izdanaka šparoge napravim temeljac. Kuham najmanje pola sata sve dok se juha ne reducira i ostane esencija, jušni temeljac. Na maslinovom ulju luk dinstam dok se ne zacakli, a potom dodam šalicu riže i zalijevam temeljcem. Omjer je jedna šalica riže na dvije i pol šalice temeljca. Na samom kraju dodam vrške šparoga, dovoljno je dvije minute i rižoto je gotov. Rižoto je gotov za najviše dvadeset i tri minute. Tko voli, može staviti parmezana koji će mu dati kremoznost, odala nam je tajnu svog recepta spremanja rižota sa šparogama Nada Grdić koja godinama na glavnoj riječkoj tržnici prodaje šparoge, uglavnom ubrane na području Brseča.


Hit mišancija


Još jedan zeleni miks ne treba zanemariti u ovo doba godine. Riječ je o mišanciji koja je doduše u svakodnevnoj konzumaciji najraširenija u Dalmaciji, Istri, na otocima i u Zagori. No, i kod nas se sve više može naći u ponudi.


– Mišancija, neki to zovu i sveber, zelenjava je od najmanje desetak vrsta samoniklog bilja koje raste na zapuštenim njivama ili vinogradima. Bere se na čistoj, zemlji bez pesticida i zato je izuzetno ukusna, zdrava i slatka. U mišanciji se najčešće nalazi koromač, kostriš, škavalj, radižela, divlji radič, maslačak, divlji poriluk, vlasac i cimica, objasnila nam je prodavačica Nataša Maršanić koja na riječkoj tržnici godinama nudi zelene delicije.


Otkrila nam je kako ona mišanciju samo blanšira i začini maslinovim uljem te eventualno octom.


– Sama po sebi je jako ukusna i drugi dodaci joj ne trebaju, dodala je Maršanić.


Izdanke koprive pak, najbolje je pripremati kao zelje.


– Pola mjerice koprive i pola mjerice blitve kuhati s nekoliko mladih krumpira. Kad je sve skuhano na vrućem maslinovom ulju promiješati nekoliko minuta i imate gotov i zdrav ne samo prilog nego i glavno jelo, ukratko nam je gospođa Maršanić izdiktirala brzinski recept za zdravlje.