Prvo vino – pa nagrada

Najmlađi sudionik natjecanja Svijet malvazija Vinistre: Filozofija u butelji vinarije Agris

Biljana Savić



Prije nego što sam se usudila upustiti u proizvodnju, za svoje prvo vino pripremala sam se godinama. Hrvatska vinarska tradicija izaziva strahopoštovanje, osobito kad je kreneš dublje proučavati. Zato smo suprug Boris i ja godinama proučavali stručnu literaturu, pohađali sommelierske tečajeve, obilazili vinarije, stručne skupove i sajmove, u Hrvatskoj i inozemstvu. Kušali smo različite vrste vina i maštali o danu kada ćemo proizvesti svoju prvu butelju… Tek nakon višegodišnje pripreme, osjetila sam da sam spremna proizvesti svoje prvo vino, kaže nam Jadranka Lešić, vlasnica vinarije Agris.


Na dobrom putu


I odmah prvo vino – pa nagrada. Vinarija Agris bila je najmlađi sudionik ovogodišnjeg osmog Vinistrinog međunarodnog natjecanja Svijet malvazija i odmah osvojila srebrnu diplomu. S visoka 83 boda dodijeljena od strane međunarodno kvalificiranih degustatora, odabranih u oštroj konkurenciji s više od dvije stotine uzoraka malvazije iz Hrvatske, Slovenije i Italije.


Jadranka nam pripovijeda da ih je ovo priznanje iskusnih međunarodnih enologa i sommeliera za prvo proizvedeno vino iznenadilo, ali i razveselilo, jer pokazuje da su na dobrom putu. Dodatnu potvrdu svoje ambicije da ljubiteljima vina ponudi najbolje, Jadranka nije morala dugo čekati. Agris je već potpisao ugovor o distribuciji i prodaji s vodećim distributerom vina na Kvarneru, tvrtkom Vidik iz Kastva, a njihovo vino je već i danas moguće kušati i u restoranima na Kvarneru, koji Agrisovu malvaziju nude svojim gostima. Među prvim kupcima Agrisa je i kastavski restoran Kukuriku, koji vodi jedan od najpoznatijih hrvatskih restoratera i priznati sommelier Neno Kukurin, kao i nagrađivani obiteljski hotel Forza u Baški na otoku Krku.




Njihov ambiciozni tržišni iskorak ne bi bio moguć bez podrške kvalitetnog tima u proizvodnji, gdje stručni dio posla odrađuje tim iskusnih enologa tvrtke Eno expert, na čelu s glavnim enologom Miodragom Hruškarom kojem su u Agrisu iznimno zahvalni za vrijedne savjete u proizvodnji. Na kraju, najveći su dio posla u vinariji, uz Jadranku, odradili njezin suprug Boris Lešić i kćeri Vana i Petra. Jadranka kaže kako je veseli da je strast i ljubav prema vinima uspjela prenijeti i na svoje kćeri, jer zna da je tako budućnost vinarije osigurana.


Autohtone sorte


Ove je godine Agris proizveo po dvije tisuće butelja dvije najpoznatije autohtone hrvatske sorte, istarske malvazije i kutjevačke graševine.


– Dio naše vinske filozofije je da se pozicioniramo kao vinski butik koji na jednom mjestu nudi sve bisere hrvatskog vinogorja. Umjesto masovne proizvodnje, odlučili smo našim domaćim sortama posvetiti dužnu pažnju, pojašnjava nam Jadranka Lešić.


Agris želi, dodaje Jadranka, razvijati partnerstva s najboljim hrvatskim vinogradarima, poštovati njihovo iskustvo i trud, održavati najviše standarde kvalitete u preradi i svojim kupcima osigurati proizvod najviše kvalitete.


– Od toga ne odustajemo. Raznolikost vinskih regija, brojne autohtone sorte i tisućljetnu vinogradarsku tradiciju spajamo s vrhunskom tehnologijom u proizvodnji kako bismo dobili prirodna vina beskompromisne kvalitete. U godinama koje su pred nama želimo se razvijati, povećavati ponudu i na jednom mjestu predstaviti čim veći broj autohtonih hrvatskih sorti koje ćemo vinificirati po tradiciji vinogorja iz kojeg dolaze, i tako na jednom mjestu svijetu pokazati kakvim sve bogatstvom Hrvatska raspolaže – kaže Jadranka Lešić.


Izvrsnu prometnu povezanost Hrvatske odlučili su iskoristiti na najbolji mogući način za proizvodnju kvalitetnih vina iz svih regija naše zemlje istodobno. Od najudaljenijih vinograda u Hrvatskoj, do njihove se vinarije u Rakitju pored Zagreba stiže za samo nekoliko sati. Sirovinu ubranu i pripremljenu za preradu djelatnici Agrisa prevoze u strogo kontroliranim uvjetima suvremenih hladnjača i tako čuvaju svježinu. Prerada i početak proizvodnje zatim, zbog malih količina u podrumu, započinje brže nego u većini velikih vinarija, a sve etape proizvodnje su strogo kontrolirane, od berbe, preko prešanja do vinifikacije, skladištenja do buteljiranja. Do buteljiranja, u fazi odležavanja, vina se drže u cisternama u kojima se od oksidacije čuvaju korištenjem plemenitog plina argona pa kisik, najveći neprijatelj kvalitetnih vina, nema šanse.


Svježa i mineralna


Agrisova su vina vinificirana kao tzv. »food wines«, svježa su i mineralna, jer im je ambicija lijepo se sparivati s jelima.


– Zaista, naše ciljano tržište je u HoReCa segmentu, kako bi turisti i domaći ljubitelji naših vina mogli u njima uživati u što više hrvatskih restorana, hotela i barova. Našu ljubav prema vinima želimo podijeliti sa što većim brojem istomišljenika, a posebno će nas veseliti uspijemo li stvoriti neke nove zaljubljenike u hrvatska vina i izvan naše domovine – zaključuje Jadranka.