Slatke bobice

Mladi grašak – mahunarka velike hranjive vrijednosti

Ana Braškić

Foto Istock

Foto Istock

Kao i ostale mahunarke grašak je jako hranjiv, u 100 grama sadrži 81 kaloriju, bogat je izvor ugljikohidrata i vlakana, ima i visok sadržaj proteina, a odličan je izvor vitamina C i dobar izvor željeza i vitamina K koji je važan za zdravlje kostiju i srčanokrvožilnog sustava. Dobar je izvor folne kiseline i vitamina B6



Riži-biži i pohano meso, tko se ne sjeća tog okusa iz djetinjstva? Mnogima omiljen prilog može se jesti i kao samostalno jelo i postoje različiti načini pripreme. Neki ga kuhaju kao kremasti rižoto, dok će druge zadovoljiti ono što dobiju miješanjem prethodno skuhanog graška i kuhane riže.


Glavna zvijezda ovog jela jest mladi grašak, mahunarka velike hranjive vrijednosti koja se tijekom svibnja može kupiti i svježa. Tijekom cijele godine grašak je dostupan u smrznutom izdanju ili već skuhan u konzervi. Oni koji su odrasli uz none i noniće koji su imali vrt u kojem se obavezno uzgajao grašak sigurno se sjećaju koliko bi mladog graška pojeli dok bi ga čistili u dvorištu pred kućom. Čisti se vrlo lako, pukne se mahuna na pola i prstom odvoje slatke bobice od mahune.



Mladi grašak ima slatke ugljikohidrate, koji se kako grašak dozrijeva pretvaraju u škrob i zato je stari grašak tvrđi. Još jedan razlog zbog kojeg valja jesti grašak jest da ima čak 3 do 5 puta više proteina od ostalog svježeg povrća.





Kao i ostale mahunarke grašak je jako hranjiv, u 100 grama sadrži 81 kaloriju, bogat je izvor ugljikohidrata i vlakana, ima i visok sadržaj proteina, a odličan je izvor vitamina C i dobar izvor željeza i vitamina K koji je važan za zdravlje kostiju i srčanokrvožilnog sustava. Dobar je izvor folne kiseline i vitamina B6. Njegova ljuska nažalost sadrži teško probavljive spojeve, pa bi ga oni koji imaju problema sa želucem i crijevima trebali jesti propasiranog.


Kada ga kupujete svježeg, u mahunama, one moraju biti čvrste i sjajne, srednje veličine, a njihovi vrhovi moraju biti mekani i zeleni. Kupnja napuhnutih, žućkastih mahuna bez sjaja se ne preporuča. Pitajte trgovca da kušate jednu mahunu, tako ćete najbolje utvrditi njegovu slatkoću i svježinu. Svježi grašak u mahunama najbolje kupite onaj dan koji ga namjeravate pripremati. Ako ga niste u mogućnosti pripremiti, neočišćen čuvajte u hladnjaku u plastičnoj vrećici i to najviše dva dana. Na taj ćete način sačuvati njegove nutritivne vrijednosti.



Suhi grašak – »biži špakadi«


U susjednoj Italiji često se koriste polovice sušenog graška, takozvani »biži špakadi« od kojeg se priprema odlična maneštra. Takav grašak, koji je dostupan i kod nas, valja prvo namočiti (najbolje preko noći). Namočen grašak kuha se 40-ak minuta u exspress loncu ili sat i pol u običnom loncu uz povremeno miješanje kako se ne bi uhvatio za dno. Po želji maneštricu možete propasirati, ali i ne morate. Priprema je vrlo jednostavna. Na maslinovom ulju popržite sitno sjeckanu kapulu, celer i mrkvu, dodate namočeni grašak i vodu (ili povrtni temeljac), list lovora i sušena rebarca. Poslužiti možete uz nekoliko kapi maslinova ulja ili posuti parmezanom. Isti efekt ćete postići ako kapulu, mrkvu i celer ostavite u komadu pa kada je sve skuhano izmiksate štapnim mikserom i vratite u maneštru. Meso očistite od kostiju i također vratite u maneštru.


Krem juha od svježeg graška


Sastojci za 4 osobe: 450 g očišćenog svježeg graška, 1 kapula, 2 krumpira, 250 ml slatkog vrhnja, 150 g parmezana, 4 žlice maslinova ulja, sol, papar, listići bosiljka, voda ili povrtni temeljac


Priprema: na ulju dinstajte sitno sjeckanu kapulu, dodajte joj svježi grašak i na kraju na kockice narezan krumpir. Dodajte listiće bosiljka, poslite i dolijte toliko vode ili povrtnog temeljca da prekrije svo povrće (jedno centimetar preko povrća). Kada je povrće skuhano dodjate mu malo maslinova ulja, parmezan i slatko vrhnje te ga usitnite u blenderu ili štapnim mikserom. Poslužite samostalno ili s kockicama kruha prepržnima na maslacu.