Ljekovita svojstva

Kurkuma je lijek i sve popularniji začin: Isprobajte nekoliko jednostavnih recepata

Karolina Krikšić

Foto iStock

Foto iStock

Generalna preporuka bila bi da se ovaj jarko žuti začin uvede u svakodnevnu prehranu kao dodatak prehrani i to u količini od jedne čajne žličice dnevno



Ukusna kao začin, učinkovita kao prirodno bojilo te u kineskoj i indijskoj medicini tisućljećima cijenjena kao ljekovito sredstvo. Sve se to odnosi, naravno, na kurkumu ili indijski šafran, začin što u novije vrijeme, ponajprije zbog svojih ljekovitih svojstava u svojoj svakodnevnoj prehrani koristi sve veći broj ljudi.


Njezina antiupalna svojstva poznata su brojnim pojedincima, no, osim antiupalno, kurkuma pozitivno djeluje i pri brojnim drugim zdravstvenim problemima, a pomaže i pri čitavom nizu bolesti – od kancerogenih oboljenja do Alzheimerove bolesti.


Iako sadrži željezo, mangan, vitamin B6, vitamin C, dijetalna vlakna i kalij, te količine nisu dostatne da bi zadovoljavale dnevne potrebe. Generalna preporuka bila bi da se ovaj jarko žuti začin uvede u svakodnevnu prehranu kao dodatak prehrani i to u količini od jedne čajne žličice dnevno imajući na umu da se pri pripremi kurkuma što manje termički obrađuje, odnosno da ju je najbolje dodati na samom kraju kuhanja ili pak u gotovo jelo (npr. već serviranu juhu). Osim u juhe, nećete pogriješiti dodate li je u maneštre, rižu ili pak riblja jela kojima će »popraviti« okus, ali i boju. Posebno se dobro slaže s mahunarkama, ponajprije lećom, a ne treba se bojati ako se i pretjera s kurkumom jer će jelo biti tek nešto više gorkastog okusa.




Treba svakako spomenuti da je kurkuma glavni sastojak u curry začinu te da mu upravo ona daje boju i žestinu. Međutim u curryju same je kurkume malo, pa ju je stoga, kad je zdravlje u pitanju, bolje koristiti samu. Dobro je znati da se ona koristi i kao prirodno boljilo te da, ukoliko provjeravate na deklaracijama prisutnost »E brojeva«, ne trebate brinuti vidite li broj »E100«. Naime, riječ je o prirodnom bojilu kurkuminu što se osim u prehrambenoj industriji koristi i u izradi kozmetičkih proizvoda, ali i kao prirodni pesticid.


Osim okusa i boje hrane, vjeruje se da kurkuma poboljšava i umne sposobnosti za što je, baš kao i za njezina ljekovita svojstva i boju, »kriv« – kurkumin. Riječ je o sastojku posebno učinkovitim kod ljudi s uznapredovalim oblikom bolesti jetre, osobito kod tzv. masne jetre (fibroze), ali i kod prevencije karcinoma te zaustavljanja metastaza. Naime, pokazalo se da kurkuma ima najbolje djelovanje na rak debelog i tankog crijeva, želuca, jetre, prostate, dojke i jajnika. Rezultati brojnih istraživanja pokazuju da je ovaj začin djelotvoran u liječenju artritisa, dermatitisa i ekcema, žgaravice, infekcija, čira, bubrežnih i žučnih kamenaca, a izuzetno je djelotvoran i u borbi protiv gljivice kandide u crijevima. Naime, kandida prirodno živi u crijevima, no njezino bujanje (uslijed prevelike konzumacije šećera, alkohola, pada imuniteta ili uzimanja kontracepcijskih pilula), može izazvati nadutost, plinove, proljev itd., a kod žena, kandida iz probavnog trakta lako prelazi na vaginalnu sluznicu pa postaje neugodan ginekološki problem.


Kurkuma pomaže i pri ublažavanju lošeg kolesterola (LHL). Znanstvenim istraživanjima potvrđeno je da upravo ovaj začin ublažava začepljenje krvnih žila, potiče cirkulaciju, smanjuje krvni tlak te pomaže pri oporavku nakon operacije srca.


Dodamo li svemu ovome da se upravo kurkuma smatra jednim od najjačih prirodnih antibiotika što, za razliku od ostalih antibiotika koji uništavaju dobre bakterije i floru u crijevima, pomaže razvoju dobrih bakterija, nema sumnje da ovaj začin, srodnik đumbira, itekako zaslužuje naziv »kraljice začina«.


Čaj s kurkumom i đumbirom za detoksikaciju


Sastojci: 1/4 čajne žličice kurkume, 1/4 čajne žličice đumbira u prahu, sok pola limuna, šalica kipuće vode


Priprema: Začine umiješajte u šalicu kipuće vode, kad se rashladi na 45 stupnjeva Celzijevih dodajte limunov sok, po želji zasladite. Zimi ovaj čaj grije, a ljeti, poslužen s kockicama leda, hladi. Pijte ga svaki dan kao poticaj jetri za detoksikaciju.



Slatki smoothie


Sastojci: šalica kokosovog, bademovog ili sojinog mlijeka, 2 banane, 1/2 žličice đumbira u prahu, 2 žličice kurkume, 1 žlica meda, 1/2 žličice ekstrakta vanilije


Priprema: Ubacite sve sastojke u blender i miksajte dok ne dobijete kremastu masu. Smoothie je moguće čuvati nekoliko dana u hladnjaku.



Crvena leća s prosom i koprivom


Sastojci: 1 šalica crvene leće, 1/3 šalice prosa, 2 velike mrkve, 1 velika glavica luka, 3 šalice lišća mlade koprive, 1/3 šalice pasirane rajčice, 1 žličica kurkume, 1/2 žličice kumina, 2 do 3 lovorova lista, malo svježeg peršina, 1 režanj češnjaka, malo papra i soli


Priprema: Nasjeckani luk dinstati s malo soli i sode bikarbone na srednjoj vatri. Kad luk omekša, dodati mrkvu narezanu na štapiće i lovorove listove (zarezane na nekoliko mjesta, zbog arome). U ovoj fazi, potrebno je vatru malo smanjiti i dinstati dok mrkva ne omekša. Zatim dodati leću, kurkumu te vodu. Nakon 10-15 minuta dodati proso te sve zajedno kuhajte oko 30 minuta, dok leća i proso ne omekšaju. Lišće koprive potrebno je preliti vrućom vodom, narezati na komadiće i dodati prosu i leći i promiješati. Na kraju dodati pasiranu rajčicu, sol, papar i kumin te sve zajedno kuhati oko 5 minuta, dodati češnjak i peršin te kuhati još pet minuta.