Gastro mjesec

Jedinstvena gastro poslastica: Na Krku se od 7. do 30. travnja održavaju Dani šurlica i šparoga

Edi Prodan

Red je poslušati poziv turističkih zajednica otoka Krka, otići na jedan od najraznovrsnijh hrvatskih otoka, posjetit neki od mnogobrojnih otočnih restorana, konoba i ostalih ugostiteljskih objekata



Kao posjetitelji krčkih restorana gosti najčešće misle kako su šurlice univerzalni, jedinstveni proizvod otoka Krka. Istina je potpuno suprotna, ne možda do mjere kako svaki kuhar ima svoj recept, ali nije ni daleko od takve tvrdnje. Istaknula nam je to kuharica konobe »Žlahtina« Petra Malatestinić iz Vrbnika koja je unatoč svojoj mladosti, jako iskusna u otočnim kuharskim vodama.



Sastojci za 10 osoba: 1 kg glatkog brašna500 ml tople vode1 jaje1 žumanjak1 žlica maslinovog ulja ili mastimalo soli

Priprema: od brašna, vode, jaja, soli i maslinovog ulja umijesiti čvrsto tijesto. Pustiti prekrivenog da odstoji 1-2 sata. Na pobrašnjenoj površini oblikovati komade tijesta u valjke te ih rezati na manje komadiće, otprilike 1 dkg. Svaki komadić omatati oko pobrašnjenog drvenog štapića ili pleteće igle i rukama oblikovati šurlice dužine 8-10 cm. Šurlice skidati sa štapića da iznutra ostanu šuplje i slagati na pobrašnjenu plohu. Pustiti da se tijesto malo prosuši. Kuhati ih u većoj količini kipuće posoljene vode dok ne omekšaju.





Razlog našeg kontakta bio je u činjenici da će golemi broj od čak trideset krčkih restorana u sklopu Krk Food Festa 2017. koji traje od 7. do 30. travnja predstaviti svoju verziju rukopisa jedinstvene gastronomske poslastice otoka Krka u manifestaciji Dani šurlica i šparoga. Šurlice, koje su autentična i izvorna kreacija otoka Krka, pripremat će se u najrazličitijim kombinacijama koje će sasvim sigurno zadovoljiti ukus i najizbirljivijeg nepca, bez obzira radi li se o kombinaciji s morskim plodovima, gulašu ili umaku sa slasnim krčkim šparogama koje će ovoga mjeseca uz šurlice biti glavni atribut stolova navedenih restorana. No, vratimo se mi našoj Petri, koja je unutar svoje desetogodišnje kuharske karijere uspjela završiti i Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, i njezinim preporukama.


Dva načina pripreme


– U osnovi, postoje dva načina pripreme šurlica. Nazovimo to »hladnim« i »toplim« postupkom. Ja prakticiram način da nakon što izmješam kilogram brašna i jaja, odnosno jedno cijelo i dva žumanjka, dodajem kombinaciju vrele vode pomiješane s uljem jednake temperature, zapravo – zajedno ih zagrijavam. A s obzirom da su mi prsti, jagodice s vremenom izgubili dio osjeta, bez problema mogu mijesiti i tako toplu smjesu. Nakon što se optimalno umjesi, ide razvaljavanje, rezanje manjih komada i oblikovanje šurlica pomoću štapića koji inače služe za pripremu ražnjića, pojasnila je Petra.



Glatko brašno, ulje i vode – koliko pita. Netko će reći i malo soli, drugi pak, kako se sol ne dodaje… U konačnici – bitan je način motanja na »zbicu«, odnosno nekadašnje drvene pletaće igle koje su Vrbenke tako vješto motale u rukama.


Nekada su šurlice bile na tanjuru samo za svadbe i eventualno velike blagdane, a danas su kao autohtono jelo definitivno našle put do menija ugostiteljskih objekata. Inače, domaći ljudi će reći kako je pravi, tradicionalni način spremanja šurlica s janjećim zvacetom, odnosno gulašom. Tajna dobrog zvaceta je u dugotrajnom kuhanju.


Naravno, i u dobroj otočkoj janjetini, ali i kapuli koju se treba dugo, dugo dinstati. Bez domaće tjestenine, šurlica, u Vrbniku nema obiteljskoga ili prijateljskoga važnijeg okupljanja, a uz njih žvacet, svejedno goveđi, teleći, ovčji, janjeći, ali s mnogo domaćega ovčjega sira … Recept poznate i omiljene ručno pripremljene tjestenine na način kako se ona stoljećima tradicionalno priprema u vrbničkom kraju.



Krk Food Fest je inače krovni brand pod kojim su turističke zajednice otoka Krka odlučile predstaviti autentično iskustvo svoje gastronomske ponude osiguravajući tako svakom posjetitelju izuzetni doživljaj kojem će se vraćati i kojeg će neminovno povezivati upravo s otokom Krkom.


– Moje iskustvo govori kako su šurlice najbolje kad ih se mijesi tako da se na kilogram brašna dodaje jedno jaje i jedan žumanjak, optimalna količina maslinovog ulja te mlaka voda. Ne hladna jer bi u tom slučaju šurlice bile pretjerano žilave. Tako pripremljene šurlice pašu u kombinaciji s mnogim umacima, na proljeće odlično sa šparogama u raznim kombinacijama – mesnim ili ribljim, mišljenje je Kornela Mihajića vlasnika konobe Sidro u Puntu.


Krčka buzara sa šurlicama


Tradicionalna jela krčkog podneblja imaju još jednu zanimljivu sposobnost. Ne samo da su odličan način za uživanje u plemenitim okusima, one k tome povezuju s poviješću i načinom života brojnih krčkih mjesta, sela i gradova.



Krk Food Fest krovni je brand pod kojim su turističke zajednice otoka Krka odlučile predstaviti autentično iskustvo svoje gastronomske ponude osiguravajući tako svakom posjetitelju doživljaj izuzetnog gastronomskog iskustva kojem će se vraćati i kojeg će neminovno povezivati upravo s otokom Krkom. Pa se tako KRK FOOD FEST nastavlja i tijekom svibnja, u drugoj proljetnoj etapi vraća se s Danima janjetine i sira koji su na programu od 5. do 28. svibnja.



A jedan od incijatora osmišljavanja Dan šurlica i šparoga je i Nikola Hržić, vlasnik konobe Nino iz Malinske. On se po recepturi pripreme šurlica slaže s kolegama iz Sidra, a posebno je ponosan na umake s kojima sljubljuje šurlice.


– Moj najznačajniji cjelogodišnji umak je gulaš od junetine. I to isključivo od one uzgojene u Gorskom kotaru, prirodnim, ekološkim putem. No, kad je sezona šparoga, grijeh bi bio ne koristiti ih u brojnim kombinacijama. Savršeno primjerice pašu sa škampima. A moja druga cjelogodišnja kombinacija, koja također nema baš ništa protiv šparoga, je Krčka buzara. U nju idu škampi, dagnje, brbavice ili kućice kako ih mi nazivamo te jakobove kapice. Naravno, sve su školjke iz krčkog akvatorija, a kako nam je izrazito stalo da naša jela dopru do što je moguće većeg broja gostiju, šurlicama s Krčkom buzarom, a priprema se za dvije osobe, cijena je 290 kuna. Do konca travnja, u tu buzaru dolaze i šparoge tako da je sklad okusa maksimalan.



Kuhane šurlice procijediti i isprati, i preliti s malo gulaša, da se ne slijepe. Servirati tople uz gulaš, uz obavezan dodatak ribanca ili tvrđeg ovčjeg sira. Mogu se posluživati sa raznim umacima, škampima, gljivama, kozicama, tikvicama, sirom, šalšom od rajčice i pršutom. U Vrbniku se nude i slatke šurlice u misnom vinu i kuglicom sladoleda od žlahtine, a ima i onih sa šumskim voćem. Šurlice se mogu i zamrznuti kada ih se napravi. Treba ih slagati na tacnu i tako skupa staviti u zamrzivač. Zamrznute se mogu staviti u vrećicu i koristiti kad zatrebaju, a kuhaju se na isti način kao svježe.



Stoga – red je poslušati poziv turističkih zajednica otoka Krka, otići na jedan od najraznovrsnijh hrvatskih otoka, posjetit neki od mnogobrojnih otočnih restorana, konoba i ostalih ugostiteljskih objekata te otkriti njihove najbolje proizvode na posebnim promo pijatima. Po promotivnim cijenama i to u njihovim originalnim izdanjima.


Nikako ne smijete zaboraviti ni na vino – uz šurlice je neizostavna vrhunska žlahtina, vino koje je također dar iznimnog krčkog terroira i dakako vrijednih, težačkih ruku Krčana.