Više od kuharice

“Imotski na pjatu”: Ljubavna priča o hrani, obitelji i zavičaju

Branko Mijić

Ova knjiga iskonska je ljubav prema zavičaju, mirisima i okusima neraskidivo povezanima s riječkim domom, i onim što su zauvijek u njega donijeli. Dnevnik jedne ljubavi, ovoga puta ne Josipin, već Nikolićevih 



Što ti je mater kuvala? To ti je prvo što te cura u Imotskom pita na spoju, objašnjava mi Harry Nikolić tu tajnu vezu s kuhinjom, njegovim rodnim Imotskim i voljenom Rijekom, u kojoj se bavi najplemenitijim poslom koji čovjek može imati, liječenjem djece.


Četvrto izdanje knjige »Imotski na pjatu«, koja je prvi put svjetlo dana ugledala 1995. godine, a čije su autorice njegova majka Maja i sestra Gaby, povod su razgovora s njezinim dobrim duhom kojem je ta poveznica Imotskog i Rijeke okosnica života. Harry knjigu iz torbe vadi kao dragocjenost, jer to ona i jest, odjenuta u tvrdi plastični omot poput laptopa, tableta ili nekog najnovijeg skupocjenog gadgeta.



Tijesto: 250 g brašna, 100 g maslaca, 2 žlice šećera, 3 žumanjka, 2 dl prošeka, prašak za pecivo (na vrh noža)Zamijesi se mekano tijesto od svih sastojaka i pusti malo stajati.Krema: 7 jaja, 500 g šećera, 500 g bajama, ribana kora od limuna, ribana kora od naranče, 2 vanilin šećera, 2-3 žlice maraskina, 1 žlica ruma, 1/2 žličice cimeta, naribani oraščić, mljeveni klinčići, miris bajama gorkića (ekstrakt bittermandel)Jaja i šećer se lagano miješaju kuhačom. Dodaju se poprženi i mljeveni bajami i svi ostali sastojci. Tijesto se razvalja na 1/2 cm debljine. Njime se obloži štanap za tortu, koji je plići od običnog i napuni kremom. Odreže se preteklo tijesto s rubova štanpa. Ostatak tijesta jednako se razvalja na istu debljinu i rodelom se izreže na trake široke 2 cm. Trake slažemo na tortu razmaknuto uzduž i poprijeko, da se dobije gradelada. Na križanjima traka vrhom noža napravi se rupica u koju se ubode oguljeni bajam. Torta se stavlja peći u zagrijanu pećnicu. Peče se 120 minuta na 150 C.




Tvrdi uvez, sjajne fotografije i majstorski tisak riječke Grafike Zambelli sugeriraju da u rukama držite monografiju nekog od reprezentativnih likovnih umjetnika. Uostalom, »Imotski na pjatu« kuharica je samo po tome što su dio njezinog sadržaja i recepti.


Ljubav je riječ


To je prvenstveno ljubavna knjiga, jer ljubav izvire sa svake njezine stranice, iz svake napisane riječi, ilustracije i fotografije. Također, to je i knjiga o ljubavi, međusobne članova jedne obitelji pogođene Amorovom strelicom u kolektivnu petu, ranjenih tako da baš svi vole i znaju kuhati! Sam naslov, »Imotski na pjatu«, iskonska je ljubav prema zavičaju, mirisima i okusima neraskidivo povezanima s riječkim domom, i onim što su zauvijek u njega donijeli. Dnevnik jedne ljubavi, ovoga puta ne Josipin, već Nikolićevih.


»Stvar je samo u ljubavi koju prenosimo bližnjima kroz kulinarstvo. Ljubav ima stotinu lica… vjerujte mi!«, otkriva nam svoju tajnu glavna autorica i kuharica Maja Nikolić u predgovoru četvrtog izdanja.


Da se ne radi o jednoj od stotinu kuharica koje nam se gotovo svakodnevno nude i reklamiraju, govori i podatak da »Imotski na pjatu« ne možete kupiti! Ni prva tri izdanja nisu rasprodana već razgrabljena, jer knjiga bukvalno nema cijene. »Imotski na pjatu« ne nudi se za novce, morate ga zaslužiti. Ako već niste u prilici popeti se legendarnin skalinama na sam vrh Imotske kamene putovnice, na pregovore, ćakulu i razmjenu mišljenja s materom i ćeri s Bazane, okušajte se pismenim putem. Tina Ujevića 5. To je, naravno, zemaljska, a ne virtualna adresa.


Mirisi, zlato i tamjan


Uspijete li naći ključ i magičnu riječ za otvoriti taj imotsko-riječki proizvod, ukazat će vam se niz blagodati iz tog »bermudskog trokuta« delicija Imotski–Vrgorac–Sinj koje ne nestaju već nastaju pred vašim očima. Password je na prvoj stranici tvrdo ukoričene knjige, list imotske kadulje iz kućnog herbarija Nikolićevih. Nakon dobrodošlice, stižu u ove blagdanske dane mirisi, zlato i tamjan.


Nema tu čega nema, od delicija kojih se ne bi ni rimske gozbe posramile, do svakodnevnih jela za svačiji džep. I slano i slatko, i meso i riba, i meko i tvrdo. A sve što piše možete nabaviti, ako je stađun, u obližnjoj trgovini i spremiti u vlastitoj kuhinji. Nemojte zaboraviti Majin ključni recept: »Pofrigajte dva obična jaja, ali napravite to s ljubavlju i osjećat ćete se kao kraljevi«.A kad diplomirate na ovoj knjizi, ostaje vam samo jedno. Otići u Imotski. I naći curu.