Zdravi recepti

Chef Branko Ognjenović preporučuje jela sa smanjenim udjelom soli koja je vrlo jednostavno pripremiti kod kuće

P. N.

Djeca gotovo polovicu soli unose kroz kruh i druge pekarske proizvode. Samo 100 grama kruha sadrži oko 2 grama soli, a u pojedinim pecivima ta je količina dvostruko veća



Zaklada „Hrvatska kuća srca“ već niz godina komunicira smjernice Svjetske zdravstvene organizacije, među kojima se posebno ističe ona o konzumaciji soli, točnije o primjerenom dnevnom unosu kuhinjske soli do 5 grama, dok u Hrvatskoj prosječni građanin unosi čak duplo veću količinu od 11,6 grama. Prema podacima Hrvatskog društva za hipertenziju unos soli kod osnovnoškolske djece iznosi oko 9 grama na dan. Ni kod adolescenata situacija nije mnogo bolja.


U okviru istraživanja CRO-PALS Kineziološkog fakulteta u Zagrebu i prof. Zvonimira Šatalića s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta kod zagrebačkih je srednjoškolaca zabilježen prosječni dnevni unos soli od 7,5 grama. Uz to, dva od tri adolescenta prijavila su unos soli viši od preporučenog. U skladu s tim, kod svakog su četvrtog adolescenta izmjerene povišene vrijednosti krvnog tlaka. Podaci pokazuju da djeca gotovo polovicu soli unose kroz kruh i razne druge pekarske proizvode. Samo 100 grama kruha sadrži oko 2 grama soli, a u pojedinim pecivima ta je količina i dvostruko veća.


U uobičajenim uvjetima otprilike 95 posto soli se iz organizma izlučuje putem mokraće. A u neuobičajenim? Znojem. Ipak, da biste većinu dnevnog unosa soli izbacili znojem trebali biste svakodnevno trčati maraton. No, kako u jednoj litri znoja izlučimo više od 2 grama soli, a količina znoja izlučenog za jedan sat intenzivne aktivnosti u prosjeku prelazi jednu litru, lako je izračunati kako bi se višak soli kod djece i adolescenata mogao izbaciti iz organizma za jedan do dva sata tjelovježbe. Štoviše, učinak tjelesne aktivnosti na krvni tlak ne ograničava se na smanjene količine soli u organizmu.




Tjelesna aktivnost istovremeno širi krvne žile i popravlja njihov tonus. Stoga ne iznenađuje da aktivna djeca imaju niži krvni tlak te dvostruko manji rizik od hipertenzije u odnosu na njihove vršnjake koji žive sjedilački.


– Započinjanjem tjelovježbe kod inače neaktivnih osoba krvni tlak se značajno snižava i to već nakon nekoliko dana. S druge strane, prestankom redovitog vježbanja krvni tlak se vraća na početne vrijednosti već nakon nekoliko tjedana, što upućuje na iznimnu važnost redovitosti tjelovježbe. Nažalost, podaci ukazuju da više od polovice djece i adolescenata u RH nije dovoljno tjelesno aktivno, a značajan dio djece i mladih nikada ne vježba, izjavio je doc. dr. sc. Maroje Sorić s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.


U cilju edukacije medicinskog osoblja i građana općenito, Zaklada je ove godine u povodu Svjetskog dana hipertenzije u suradnji s chefom Brankom Ognjenovićem organizirala kulinarsku radionicu kako kuhati sa smanjenim udjelom soli.


Sol je važna za normalan rad ljudskog organizma. Sudjeluje u regulaciji krvnog tlaka, bitna je u prijenosu električnih impulsa u živcima i mišićima te pri apsorpciji hranjivih tvari u tankom crijevu. Istovremeno, prekomjeran unos kuhinjske soli jedan je od najvažnijih uzroka nastanka povišenog krvnog tlaka i time uzrokuje i povećani rizik za razvoj srčanog i moždanog udara, bubrežnih bolesti, osteoporoze, ali i nekih malignih bolesti.


– Prema dostupnim epidemiološkim podacima u Hrvatskoj od hipertenzije boluje najmanje 37,5 posto građana. Povišeni krvni tlak je uzrok brojnih bolesti, stoga smatramo kako je edukacija građana, ali i stručnog medicinskog osoblja koje savjetuje građane o prehrani iznimno važna. Smanjenje dnevnog unosa soli je nešto što svatko od nas može primijeniti, a zdrava navika sačuvat će naše srce, istaknula je Ivana Portolan Pajić, dr. med. iz Zaklade „Hrvatska kuća srca“.



Chef Branko Ognjenović pripremio je kreativna jela inspirirana mediteranskom kuhinjom sa smanjenim udjelom soli koje je vrlo jednostavno pripremiti kod kuće.


– Ljudi često misle kako je kuhanje komplicirano i oduzima puno vremena, no ne mora uvijek biti tako. Na radionici posvećenoj smanjenom unosu soli pripremili smo tri jela – carpaccio od cikle s lignjama i matovilcem, poširani file bijele ribe i grillanu skutu s bananama, medom i chillijem –  koja su brza za pripremu, zdrava, a ujedno i vrlo ukusna.


Sol je sastavni dio većine jela, no unos soli možete svakako smanjiti, a da pri tome ne ugrozite okus jela. Jednako tako, sol možete zamijeniti i nekim drugim začinima koji su dobri za srce poput čilija, crvene paprike, papra, bosiljka, ružmarina, kardamoma, origana, kima, curryja i limunovog soka, savjetovao je chef Branko Ognjenović.


Recepti



Carpaccio od cikle s lignjama i matovilcem


Namirnice za 4 osobe:


cikla – 4 komada, cca 0,40 kg


lignja – 4 komada, cca 0,60 kg


limeta – 2 komada


maslinovo ulje – 0,10 l


sezam – 1 žličica


matovilac – 0,20 kg.


Priprema: Ciklu kuhamo u vodi, kad je kuhana do 80 posto izvadimo ju iz vode, ohladimo, ogulimo i narežemo na tanke listiće (najbolje uz pomoć ribeža). Posložimo na tanjur kao crijep na kući. Lignju pečemo na žaru. Matovilac očistimo, operemo i osušimo. Prvo matovilac posložimo na ciklu, a zatim narezanu pečenu lignju na kolutiće. Sve skupa začinimo emulzijom od limete i maslinovog ulja uz dodatak preprženog sezama. Omjer za emulziju je 1 naprema 3 (1 mjera soka limete i dvije mjere maslinovog ulja).


Poširani file ribe s kremom od batata i rikole


Namirnice za 4 osobe:


file ribe – 600 g


batat – 800 g


rikola – 100 g


češnjak – 1 glavica


maslinovo ulje – 100 ml


čaj mente – 2 vrećice


maslac – 50 g.


Priprema: U posudu prikladnu za poširanje stavimo čaj mente i pustimo da se riblji file pošira. Batat stavimo kuhati, kad je kuhan protisnemo ga kako bismo dobili pire. U tavu dodamo maslac i maslinovog ulja (do 50 ml), kad se zagrije dodamo rikolu i pustimo da uvene. Zatim dodamo protisnuti batat. Sve zajedno sjedinimo. Na tanjur posložimo pire, a gore položimo file ribe. Češnjak, cijelu glavicu pečemo u pećnici, kad je gotov istisnemo pečeni dio iz ljuske i s maslinovim uljem napravimo emulziju koju prelijemo preko filea ribe.


Grill skuta i banane s medom i čilijem


Namirnice za 4 osobe:


skuta – 300 do 400 g


banana – 200 do 300 g


med – 4 žlice


čili – 2 papričice


maslac – 50 g.


Priprema: Skutu narezati na ploške debljine pola centimetra. Peći na ne prevrućoj grill tavi ili grillu da se zapeče s obje strane. Banane prerežemo na pola i prepržimo na maslacu. Papričice čilija očistimo i sitno nasjeckamo. Na tanjur posložimo banane, na njih stavimo sir, posipamo čilijem i preko svega stavimo med.