Najprije napravi svoj vrt, a onda...

Predavanje Karmele i Miroslava Kiša o permakulturi u četvrtak u Hotelu Bonavia

Karmen Bosnić

Naslovnica priručnika

Naslovnica priručnika

Ako se amaterski bavite vrtlarenjem i želite uzgajati hranu, pa makar sadili samo začinsko bilje na balkonu, ako vam je ekologija važna i  želite se povezati s prirodom, ako želite uroniti ruke u zemlju koja nas hrani i zajedno s njom stvoriti vrt koji će vas s veseljem darivati plodovima, zasigurno će vas zanimati ova promocija i predavanje



RIJEKA - U četvrtak, 19. ožujka, s početkom u 18 sati u Hotelu Bonavia bit će održana promocija knjige “Permakultura – održivi vrt, zbrinuta zemlja, sretni ljudi” čiji su autori Karmela i Miroslav Kiš, koji će tom prilikom održati i predavanje na temu “Permakultura – teorija i praksa brige za zemlju i ljude”. Ulaz je besplatan. 


Ako se amaterski bavite vrtlarenjem i želite uzgajati vlastitu hranu, pa makar sadili samo začinsko bilje ili rajčice na balkonu, ako vam je ekologija važna i  želite se povezati s prirodom, a ne iskorištavati njezine resurse, ako želite uroniti ruke u zemlju koja nas hrani i zajedno s njom stvoriti vrt koji će vas s veseljem darivati krasnim i zdravim plodovima, te ako želite saznati više o permakulturi  zasigurno će vas zanimati ova promocija i predavanje. 


Karmela i Miroslav Kiš već petnaest godina žive permakulturu, a svoja su znanja i iskustva prenijeli u ovaj sveobuhvatni priručnik što ga je objavila izdavačka kuća Planetopija.




Što je permakultura, njezina filozofija, etika, načela i osnovni pojmovi objašnjeno je u prvom dijelu, središnji dio posvećen je vrtlarstvu, dok je tema posljednjeg psihopermakultura i kultiviranje sebe u skladu s prirodom, odnosno postizanju jedinog trajnog bogatstva koje pojedinac može steći.


Iako praktičan priručnik, knjiga daje nadahnuće i viziju novog društva, budućnosti koja počinje sada: brigom za Zemlju.


Briga za Zemlju, briga za ljude i mudar nadzor populacije i potrošnje materijalnih dobara tri su osnovna načela permakulture.  Iako u srcu permakulture leži vrtlarstvo, ona se bavi i proizvodnjom zdrave hrane, smanjenjem stvaranja otpada i zagađenja planeta, održivom gradnjom, zdravorazumskim oblikovanjem ljudskih obitavališta i dizajnom ljudskih zajednica.  Odlikuje je održivost, bioraznolikost i stvaranje žilavih, stabilnih prirodnih ekosustava.


Permakultura je iznimno duhovna i istodobno čvrsto ukorijenjena u praktičnom svakodnevnom materijalnom svijetu. Pojedinca ohrabruje da prepozna i ostvari promjenu u sebi i tako mijenja svijet: “Najprije napravi svoj vrt!” 


“Održivost i zdravorazumski pristup permakulturnom dizajnu svakako su važni, ali za nas je od samog početka bila puno važnija ideja i namjera s kojom se to ostvaruje. Iskrena, otvorena i trajna namjera brige o zemlji svih nas”, poručuju autori priručnika.