Čudotvorne namirnice

Praktični savjeti dr. Stanway: Što sve možete učiniti sa sodom bikarbonom?

Portal Novilist.hr

Priznata britanska liječnica čiji je priručnik objavljen u izdanju Planetopije, pojašnjava koja su to svojstva zahvaljujući kojima je soda bikarbona u posljednje vrijeme sve popularnija, a daje i savjete kako ju koristiti za čišćenje kuhinje, ali i dječjih igračaka, za osobnu higijenu i njegovanje kože



Ako ste dosad vjerovali da je soda bikarbona dobra samo za žgaravicu ili za pripremu kolača, dr. Penny Stanway, autorica priručnika “Soda bikarbona: praktični savjeti za zdravlje i dom”, objavljenog i u nas u izdanju Planetopije, će vas razuvjeriti.


Priznata britanska liječnica pojašnjava koja su to svojstva zahvaljujući kojima je soda bikarbona u posljednje vrijeme sve popularnija, a daje i savjete kako ju koristiti za čišćenje kuhinje, ali i dječjih igračaka, za osobnu higijenu i njegovanje kože.


 U slučaju da se soda bikarbona koristi za čišćenje, može se pripremiti blaga ili pak vrlo snažna tekućina za čišćenje. Sastojci za takozvanu blagu, koju možete napraviti u većoj posudi, su dvije i pol šalice tople vode u koju se umiješa jedna žlica sode bikarbone, te se u tu mješavinu doda uobičajeni deterdžent za posuđe, u onoj količini koju dobijete kad dvaput istisnete sadržaj iz pakiranja. Napravite dovoljno sredstva za čišćenje koje planirate obaviti i koristite mješavinu izravno iz posude. Možete ju staviti i u bocu s raspršivačem, ali je zatvorite tek nakon što se prestane pjeniti, a prije svake upotrebe protresite.





Da bi dobili snažniju tekućinu za čišćenje osnovnoj mješavini dodajte pola šalice alkoholnog octa ili iscijeđeni sok iz dva limuna. Kad pomiješate sve sastojke mješavina će početi jako šumiti i zapjenit će se. I ova ekstra jaka mješavina koristi se i čuva na isti način kao i ona blaga, ali nije pogodna za upotrebu na površinama premazanim voskom, granitu i drugim kamenim površinama jer ocat i limun mogu prouzročiti gubitak sjaja.


Hladnjak ili zamrzivač očistite tako da ga iznutra i izvana prebrišete osnovnom tekućinom za čišćenje pa isperete. Za ugodan miris stavite unutra posudu sa sodom bikarbonom. Svakih nekoliko dana promiješajte, a svaka dva-tri mjeseca promijenite sodu bikarbonu, savjetuje Stanway.


Daske za rezanje ćete temeljito očistiti tako da ih pospete sodom bikarbonom, a zatim poprskate octom. Ostavite pastu koja će se stvoriti od sode i octa da stoji oko 30 minuta prije nego što isperete vrućom vodom. Daske za rezanje ili drvene radne površine koje su upile miris luka ili češnjaka osvježit ćete tako da pospete malo sode bikarbone na vlažnu spužvu i dobro istrljate dasku pa je isperete.


Prljave dječje igračke koje se mogu prati namočite u blagoj tekućini za čišćenje koju ste napravili od sode bikarbone ili natopite krpu tim sredstvom i njime operite igračke. Isperite i osušite. Uklonite ostatke mlijeka iz bočica, duda i četki za pranje bočica tako što ćete ih staviti u osnovnu tekućinu za čišćenje. Isperite pa sterilizirajte kao i inače.


Također operite plastični bazen i uklonite plijesan osnovnom tekućinom za čišćenje.


Pospite svoju četkicu za zube sodom bikarbonom pa iščetkajte zube. Ovo ‘suho četkanje’ sodom bikarbonom bolje uklanja plak nego ‘mokro četkanje’. Soda bikarbona čisti zube i čini ih sjajnijima. Također smanjuje kiselost u ustima koju proizvode bakterije koje razgrađuju šećere i druge rafinirane ugljikohidrate, što potiče propadanje zubi.


Upućeni savjetuju da je u tom slučaju bolje koristiti onu sodu bikarbonu koja ne sadrži aluminij, a koja se može kupiti u trgovinama zdrave hrane i ljekarnama.