Dosadni i opasni insekt

Komarci bodu čak i na višim katovima riječkih nebodera, ljudi se žale: Evo što o tome kažu u Zavodu za javno zdravstvo

Sanja Gašpert

Komarci se zaprašuju nekoliko puta mjesečno u raznim dijelovima grada, ali gotovo pa bezuspješno / Foto M. LEVAK

Komarci se zaprašuju nekoliko puta mjesečno u raznim dijelovima grada, ali gotovo pa bezuspješno / Foto M. LEVAK

U NZZJZ-u Primorsko-goranske županije potvrđuju kako je ove godine bilo dosta poziva građana koji su se požalili čak i na najezde komaraca u pojedinim dijelovima grada



RIJEKA – Mnogobrojni Riječani ovog su se ljeta suočili s ubodom komaraca, kojih je puno više nego prijašnjih godina, i to ne samo oko kuća, vrtova i parkova nego se na njih sve više žale i stanari viših katova riječkih nebodera.


Kiša pa vrućina


U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije potvrđuju kako je ove godine bilo dosta poziva građana koji su se požalili čak i na najezde komaraca u pojedinim dijelovima grada. Zavod svake godine u svojim programima mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (arthropoda) i štetnih glodavaca, čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za područje županije, općina i gradova, predlaže i propisuje provedbu mjera dezinsekcije za suzbijanje komaraca. Na području PGŽ-a suzbijanje komaraca provodi Zavod putem edukativnih letaka, edukativnog filma, usmenih kontakata sa stanovništvom tijekom provođenja stručnog nadzora te pisanog izvještaja o poduzimanju potrebnih sanacijskih mjera.


– NZZJZ PGŽ-a već petnaestak godina na razne načine provodi edukaciju građana “Sudjelujmo zajedno u suzbijanju komaraca”, kako bi se smanjio njihov broj i pojavljivanje. Uz račune Ri stana slali smo letke u kojima smo građanima davali upute kako suzbiti komarce. Najučinkovitije suzbijanje komaraca usmjereno je na uklanjanje legla – voda stajačica, a legla koja se ne mogu ukloniti tretiraju se biološkim i kemijskim insekticidima koji djeluju na ličinke komaraca. Ove godine bilježimo pojačanu najezdu komaraca u Rijeci i okolici, a glavni su razlozi tome ponajprije velike količine kiše koje su pale početkom kolovoza, a potom i izuzetno visoke temperature zraka. Na mjestima gdje se voda uspije zadržati do tjedan dana pojavljuju se leteće jedinke iz svih mogućih legla, a legla se ponekad pronađu čak i kod zalijevanja vrtova. Grad Rijeka svake godine osigurava namjenska sredstva za zaprašivanje, koje se provodi tijekom srpnja, kolovoza i rujna, nekoliko puta mjesečno u raznim dijelovima grada. Obično su to dijelovi grada u kojima su zabilježene najezde komaraca, gdje je više zelenila, gdje se više građani bune, kažu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


Ukloniti legla




Oko kuće i u okolišu često nepažnjom sami stvaramo uvjete za razvoj komaraca. Najdjelotvorniji način borbe protiv komaraca je pronaći i ukloniti mjesta razvoja komaraca – legla. Neophodno je ukloniti nepotrebne predmete u kojima se može zadržavati voda (kade, bačve, kante, konzerve, gume i slično), krupni otpad odlagati jedino na mjesta koja su za tu namjenu predviđena, redovito (tjedno) prazniti i mijenjati vodu u posudama koje su u uporabi, a zadržavaju vodu, različite spremnike za vodu prekriti poklopcem, folijom ili gustom mrežom, održavati zelene površine, vrtove, otvorene bazene, ukrasna jezerca, fontane i sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje vode, pravilno uskladištiti plovila (barke) na način da se prekriju ili se drže preokrenute, kako bi se spriječilo nakupljanje oborinske vode. Također, na područjima gdje su se komarci već pojavili, bilo bi dobro na prozore staviti komarnike, točnije mreže, kako bi se spriječio ulazak komaraca u prostor u kojem se živi ili radi.