Žalbeni sud u Den Haagu

Nizozemska snosi djelomičnu odgovornost za Srebrenicu, bošnjačke udruge nezadovoljne

Hina

Reuters

Reuters

Iznos odštete utvrdit će se u odvojenom procesu, osim ako prethodno žrtve i država ne postignu nagodbu



Nizozemski žalbeni sud u utorak je potvrdio da Nizozemska snosi djelomičnu odgovornost za oko 300 muslimanskih žrtava pokolja u Srebrenici koji su bili izbačeni iz baze UN-a koju je osiguravao nizozemski kontingent, a nakon što su okolno područje pregazile postrojbe bosanskih Srba.


Presuda Žalbenog suda u Den Haagu potvrdila je odluku okružnog suda iz 2014. da su nizozemski vojnici u sastavu mirovnih snaga UN-a trebali znati da će muškarce, koji su potražili utočište u vojnoj bazi kod sela Potočari, ubiti vojnici bosanskih Srba ako ih se izbaci iz baze, što se i dogodilo. 


Radi se o iznimnoj presudi s obzirom da Ujedinjeni narodi uživaju imunitet od kaznenog progona. No međutim, nizozemski slučaj je gotovo jedinstven jer se državu koja je sudjelovala u mirovnoj misiji UN-a pozvalo na odgovornost zbog njezinog djelovanja.




Postrojbe bosanskih Srba pod zapovijedanjem Ratka Mladića ubile su 8000 muslimana, muškaraca i dječaka, u Srebrenici 1995. godine. To je najgori masakr na europskom tlu od Drugog svjetskog rata. 


Današnja presuda odnosi se samo na tristotinjak muškaraca koji su potražili utočište u nizozemskoj bazi. 


U razlici na nepravomoćnu presudu, žalbeni sud je presudio da nizozemska država mora platiti samo 30 posto odštete žrtvama, jer je procijenio da je postojalo 70 posto šanse da će muškarci biti odvedeni iz baze bez obzira na to što učinili nizozemski vojnici. 


Iznos odštete utvrdit će se u odvojenom procesu, osim ako prethodno žrtve i država ne postignu nagodbu. 


Nizozemski državni odvjetnici napustili zgradu suda bez komentara. Nizozemska vlada podnijela je ostavku 2002. godine nakon što je priznala neuspjeh u zaštiti muslimana u Srebrenici, iako država tvrdi da su bosanski Srbi, a ne nizozemski vojnici, odgovorni za ubojstva. 


Ratku Mladiću na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju sudi se za genocid u Srebrenici. Presuda se očekuje ove godine. 


Žalbeni sud odbacio je žalbu članova obitelji drugih srebreničkih žrtava, koje su tražile da se nizozemska vlada proglasi odgovornom i za zaštitu tisuća drugih žrtava koje su se okupile ispred njihove baze. 


Subašić: Presuda suda u Den Haagu je sramotna, žalit ćemo se


Članovi bošnjačkih udruga koje su nizozemsku vladu tužile sudu u Den Haagu tužile suodgovornu za genocid počinjen 1995. u Srebrenci nezadovoljni su drugostupanskom presudom, objavljenom u utorak, te su najavile da će iskoristiti sva preostala pravna sredstva u potrazi za pravdom.


Tom je presudom utvrđena odgovornost samo u slučaju 300 muškaraca i dječaka koji su se u trenutaku pada srebreničke enklave zatekli u bazi UN-a u Potočarima, a potom je bili prisiljeni napustiti nakon čega su ih pobili srpski vojnici i policajci.


Predsjednica udruge »Majke enklava Srebrenice i Žepe« Munira Subašić, koja je nazočila izricanju presude Okružnog suda u Den Haagu, kazala je za Hinu kako ovo doživljava kao još jednu ogromnu nepravdu s kojom se sada moraju suočiti svi oni koji su u srpnju 1995. godine u Srebrenici izgubili članove obitelji.


»Ovo je sramna presuda i poruka nama muslimanima da nemamo pravo niti na život«, kazala je Subašić.


Podsjetila je kako je u srebreničkom genocidu ubijeno više od sedam tisuća Bošnjaka, a nizozemsko je pravosuđe odgovornost svoje vlade lociralo tek na manju skupinu, prebacujući svu odgovornost na snage bosanskih Srba.


Tužba bošnjačkih udruga odnosila se na činjenicu da nizozemski vojnici iz sastava mirovnih snaga Ujedinjenih naroda (UNPROFOR) nisu učinili ništa kako bi nakon pada Srebrenice zaštitili civilno stanovništvo i spriječili masovne egzekucije koje su nakon 11. srpnja 1995. godine proveli pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.


»Znamo mi da su srpske snage za to odgovorne, no ne može nizozemska vlada biti suodgovorna tek za jedan posto ubijenih u Srebrenici«, kazala je Subašić.


Najavila je i kako će bošnjačke udruge iskoristiti preostala pravna sredstva koja im stoje na raspolaganju, jer neće odustati od traganja za pravdom.


»Svakako ćemo se žaliti na ovu presudu«, potvrdila je Subašić pojasnivši kako su odvjetnici koji zastupaju bošnjačke udruge potvrdili da postoji mogućnost nastavka pravnog postupka pred nizozemskim pravosuđem.