Nema pomaka prema miru

Kijev traži pomoć NATO-a: proruski separatisti napreduju u tenkovima iz Rusije

Hina

Proruski separatisti zauzeli su položaje na cesti između njihova uporišta u Donecku i Novoazovska, obalnoga grada od Donecka udaljenog oko 100 km gdje su odnedavno sve kontrolne točke u rukama pobunjenika



STAROBEŠEVE Ukrajina je u srijedu zatražila pomoć NATO-a nakon što su proruski separatisti ponovno preuzeli inicijativu na istoku zemlje i s obzirom na to da se vojne snage kreću prema novim ratnim zonama tenkovima dopremljenima iz Rusije.


Budući da tijekom sastanka u četiri oka ruskoga predsjednika Vladimira Putina i njegova ukrajinskog kolege Petra Porošenka u utorak navečer nije postignut napredak, Kijev očekuje konkretnu pomoć NATO-a tijekom summita koji će se održati idući tjedan, rekao je ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk. Na terenu, proruski separatisti zauzeli su položaje na cesti između njihova uporišta u Donecku i Novoazovska, obalnoga grada od Donecka udaljenog oko 100 km gdje su odnedavno sve kontrolne točke u rukama pobunjenika.


U selu Starobeševe, od Donecka udaljenog tridesetak kilometara, proruski pobunjenici pronašli su desetke kutija sa streljivom i brojna napuštena vojna vozila, što je dokaz naglog odlaska ukrajinskih vojnih snaga. Stanovnici regije tvrde da su ukrajinski vojnici odande pobjegli u ponedjeljak nakon prvih granatiranja s ruske granice. Ukrajinski vojni glasnogovornik Andrij Lisenko rekao je da su selo »opkolili borci iz Donecka i ruski okupatori«.




Pobunjenici su napredovali i na drugim bojišnicama jugoistočno od Donecka. Ruska vojska je, kako tvrdi Lisenko, u području mjesta Pobede, od ruske granice udaljenog 60 km, a od Donecka 48, uspostavila glavni stožer, a pet oklopnih vozila i jedan kamion s vojnicima ušli su u Amvrosivku.


Ukrajinska vojska u srijedu je izvijestila o napredovanju kolone koju čini stotinu vozila, među kojima su tenkovi, oklopna vozila i višecijevni raketni bacači Grad dopremljeni iz Rusije u južni dio Donecka koji je dosad bio relativno miran i u kojemu su sukobi počeli u ponedjeljak.


Na diplomatskom polju u utorak navečer održani su pregovori između ruskoga predsjednika Putina i ukrajinskog Porošenka bez konkretnih rezultata, a ruski je predsjednik pokušao umanjiti informaciju o uhićenju ruskih padobranaca na ukrajinskom teritoriju. Kazao je i kako bi ukrajinsku krizu trebalo riješiti unutar Ukrajine. »Ne možemo govoriti o prekidu vatre i mogućim dogovorima između Kijeva, Donecka i Luhanska. To nije naš posao, već unutarnje ukrajinsko pitanje«, rekao je.


 Rusiji nije u interesu raspad Ukrajine, kazao je u srijedu ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, dodavši kako poštuje proglašenje neovisnosti proruskih ukrajinskih regija, Luhanska i Donecka.»Raspad Ukrajine nije nam u interesu«, rekao je ruski ministar.


»U potpunosti poštujemo rezultat referenduma održanih u svibnju u Luhansku i Donecku i zalažemo se za to da se ono što su izglasovali građani jugoistočne Ukrajine i realizira u pregovorima s Kijevom. Naš je interes očuvati većinsko rusko stanovništvo u Ukrajini kako bi u toj zemlji Rusima bilo ugodno živjeti«, rekao je.


– Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier rekao je u srijedu da vjerojatno nije postignut nikakav značajan pomak u razgovorima ruskog predsjednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka dan prije u Minsku.No dodao je kako se nada da će taj sastanak omogućiti nove pregovore i okončanje sukoba.

»Teško je analizirati je li sastanak predsjednika Porošenka i predsjednika Putina u Minsku omogućio značajan pomak u tim odnosima. Možda ne, ali trebamo se nadati da taj sastanak nije bio kraj, nego novi početak«, rekao je na konferenciji za novinare u Pragu. Njemačka je predvodnica napora da se osigura prekid vatre kako bi se pokrenulo rješavanje krize u istočnoj Ukrajini. Kancelarka Angela Merkel je posjetila Porošenka u subotu i redovito telefonom razgovara s Putinom njemački i ruski, koji govori.