Ne ide u Beograd

Francuski sud odbio izručenje Haradinaja Srbiji

Hina

Ramush Haradinaj, Foto: REUTERS

Ramush Haradinaj, Foto: REUTERS

Vlasti su pritvorile Haradinaja kada je doputovao u Francusku 4. siječnja na temelju tjeralice iz Srbije koja ga optužuje za ratne zločine tijekom pobune na Kosovu 



Francuski prizivni sud u četvrtak je objavio da je odbio izručenje Srbiji bivšeg kosovskog premijera Ramusha Haradinaja koji je bio zapovjednik bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK– UCK) u ratu 1998-1999.


Francuski sud odobrio je da se Haradinaj odmah pusti na slobodu iz pritvora.


Vlasti su pritvorile Haradinaja kada je doputovao u Francusku 4. siječnja na temelju tjeralice iz Srbije koja ga optužuje za ratne zločine tijekom pobune na Kosovu koje je tada bilo južna pokrajina Srbije.




Uhićenje Haradinaja dodatno je zaoštrilo diplomatske odnose između Srbije i Kosova koje je proglasilo neovisnost 2008., uz potporu zapadnih zemalja koje su pozvale Beograd da prekine progon osoba povezanih sa sukobom, piše Reuters.


Ramush Haradinaj, koji je u utorak izjavio da je zahtjev Srbije Francuskoj za njegovo izručenje »izravan poziv na rat«, izrazio je tom prigodom uvjerenje da će francuske vlasti u četvrtak odbaciti zahtjev Srbije za njegovo izručenje.


Srbija Haradinaja traži zbog sumnje da je počinitelj ili supočinitelj ratnih zločina nad srpskim civilima na Kosovu 1998. i 1999.


Istraga protiv Haradinaja pokrenuta je u Srbiji još 2004., a nedavno je proširena novim optužbama i novim dokazima koji su proslijeđeni sudu u Colmaru.


Haradinaj je pred Haškim tribunalom (ICTY) bio procesuiran s još dvojicom suradnika i 2012. je pravomoćno oslobođen svih optužbi za ratne zločine, ali Beograd tvrdi da je tjeralica objavljena zbog djela koja nisu bila predmetom suđenja u Den Haagu.


Haradinajev brat Daut Haradinaj izjavio je ovaj tjedan u emisiji »Infobox« kosovske TV Dukađini da bi, ako francuski sud »pogriješi« i izruči Srbiji njegova brata Ramusha, mogao izbiti rat na Kosovu i da bi Kosovo moglo ostati bez ijednog Srbina, a ta je izjava izazvala oštre osude u Beogradu i nazvana »nedopustivom« i »opasnom«.