Procjene svjetske banke

Do 2050. otpad će nas zatrpati: Bogate zemlje proizvode ga trećinu, iako tamo živi tek 16 posto svjetske populacije

Hina

foto: REUTERS

foto: REUTERS

"Moramo obratiti pozornost na južnu Aziju i subsaharsku Afriku jer će se do 2050. južnoazijski otpad udvostručiti, a onaj subsaharske Afrike utrostručiti"



TEPIC – Količina otpada u svijetu mogla bi se povećati za 70 posto do 2050. zbog urbanizacije i rasta populacije, a najviše u južnoj Aziji i subsaharskoj Africi, objavila je ovaj tjedan Svjetska banka.


Zemlje bi mogle imati velikih gospodarskih i ekoloških koristi od boljeg prikupljanja, recikliranja i odlaganja otpada, navodi se u izvješću objavljenom u četvrtak koje procjenjuje da se trećina svjetskog otpada umjesto toga odlaže na otvorenim prostorima bez ikakve obrade.


“Doista moramo obratiti pozornost na južnu Aziju i subsaharsku Afriku jer će se do 2050. južnoazijski otpad udvostručiti, a onaj subsaharske Afrike utrostručiti”, rekla je Silpa Kaza, stručnjakinja Svjetske banke za urbani razvoj i glavna autorica izvješća.




Bogate zemlje proizvode trećinu otpada u svijetu iako imaju samo 16 posto populacije, a četvrtina otpada na istočnu Aziju i pacifičku regiju.


Svjetska banka napominje također da neke siromašne zemlje nemaju niti zakone za zbrinjavanje otpada.


Goleme količine otpada pridonose i globalnom zagrijavanju.


Kaza ističe da je jedan od velikih problema osiguravanje primjerenog financiranja za prikupljanje i odlaganje otpada u gradovima.


Izvješće navodi i da bi povećanje recikliranja i smanjenje potrošnje plastike i bacanja hrane moglo pomoći smanjenju ukupne količine otpada.


Plastika čini 12 posto ukupne količine otpada u svijetu, navodi se u izvješću.