Ministar zdravlja obišao lokalitete Doma zdravlja PGŽ-a

Varga u Rijeci: U PGŽ-u kvaliteta zdravstvene zaštite na visokoj razini

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran KARUZA

Foto Vedran KARUZA

Složivši se s pacijentima da je stanje u kojem se nalazi KBC Rijeka užasno te da je riječ o neodrživoj infrastrukturi i enormnim troškovima zbog dotrajalosti zgrada, Varga je najavio da je pri kraju natječajna dokumentacija za prvu fazu izgradnje novih objekata pedijatrije i ginekologije koji će se graditi kroz sustav kreditiranja uz garanciju hrvatske Vlade



RIJEKA Kronične bolesti za koje sami moraju financirati dio cijene lijeka te derutno stanje KBC-a Rijeka najveći su problemi koji muče riječke pacijente, a danas su ih imali priliku iznijeti ministru zdravlja Siniši Vargi. Prilikom službenog obilaska Doma zdravlja Primorsko-goranske županija ministar je samoinicijativno zatražio da mu se organizira susret s pacijentima kako bi njihove probleme čuo iz prve ruke, jer kako je kazao iako je sam pacijent i doživljava zdravstvo i s druge, a ne samo ministarske, ipak ne zna sve. Tako je od riječkih pacijenata mogao čuti da su iznimno zadovoljni smanjenjem listi čekanja, jer kako je ispričala Ljiljana Pavletić po prvi put ima svoj termin zahvaljujući Programu plus.


– Ranije sam na pregled čekala po nekoliko mjeseci, a na dan pregleda i po nekoliko sati. Za nekoga tko radi to je jako naporno pa na kraju ako te jako ne boli ni ne odeš liječniku. Sada po prvi put imam svoj termin. Mi kao pacijenti svjesni smo da su liječnici opterećeni, kazala je Pavletić.



Ministar zdravlja osvrnuo se i na negativno očitovanje Primorsko-goranske županije o privatizaciji primarne zdravstvene zaštite.




– Ministarstvo ne provodi nikakvu privatizaciju. Svaki župan i županija  uređuju primarnu zdravstvenu zaštitu na svom području. Mi samo ukazujemo na problematiku, ukazujemo na veliku stratifikaciju i razliku u dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite u Hrvatskoj. U Primorsko-goranskoj županiji to je na jednoj visokoj razinu, a u drugim županijama nije. Želimo sve uzdignuti na istu razinu, poručio je Varga.



Složivši se s njom da liste čekanja nisu dopustive ministar je kazao kako uvijek postoji jedan Alija Sirotanović koji radi za tri liječnika, a taj problem treba riješiti ili balansiranjem rada ili nagrađivanjem onih koji daju više. 


– U bolničkom sustavu radi 5.500 liječnika i oni prosječno imaju 7 pacijenata tjedno, a to baš nije impozantna brojka. Ima dana kada liječnik odradi 30 pacijenata i onda ima »rupu«. S druge strane na listama čekanja godišnje je 480 tisuća pacijenata, a istovremeno na godišnjoj razini se odradi 10 milijuna zahvata. U usporedbi s odrađenim zahvatima lista čekanja nije strašna, ali kada bi svaki liječnik tjedno imao samo jednog pacijenta više ne bi bilo listi čekanja. Krenuli smo tim putem i pojačali dnevni ritam rada liječnika. Vjerujemo da ćemo do ljeta imati riješen problem, najavio je Varga.


Složivši se s pacijentima da je stanje u kojem se nalazi KBC Rijeka užasno te da je riječ o neodrživoj infrastrukturi i enormnim troškovima zbog dotrajalosti zgrada, Varga je najavio da je pri kraju natječajna dokumentacija za prvu fazu izgradnje novih objekata pedijatrije i ginekologije koji će se graditi kroz sustav kreditiranja uz garanciju hrvatske Vlade. Na pritužbu Tomislava Gizdulića koji zbog dijabetesa i propisanih lijekova svaki mjesec u ljekarni mora ostaviti 110 kuna, kao i na slučaj Dušanke Bujaković čija mjesečna nadoplata za propisane lijekove iznosi 300 kuna, ministar je odgovorio da će se sustav financiranja lijekova promijeniti s izmjenama i dopunama zakona.


– Uredit ćemo sustav na način da plaćamo najjeftinije lijekove i na taj će se način osloboditi sredstva i za lijekove koje pacijenti moraju uzimati, a trenutno su ih prisiljeni plaćati, najavio je ministar.


Tijekom svog posjeta Domu zdravlja Varga je u pratnji primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine, ravnatelja Doma zdravlja Borisa Ritoše, sanacijskog upravitelja KBC-a Rijeka Davora Štimca te predstavnika Grada Rijeke obišao Centar za specijalističku dentalnu zdravstvenu zaštitu te Cenatr za prevenciju i liječenje masovnih kroničnih bolesti te je suradnju između KBC-a Rijeka i Doma zdravlja izdvojio kao pozitivan primjer u Hrvatskoj.


– Primorsko-goranska županija je primjer kako što više specijalista može biti dostupno na izoliranim mjestima. Razgovarali smo o tome koliko liječnika ide u goranske krajeve i na otoke. U taj projekt želimo što više uključiti specijalista KBC-a Rijeka i na taj način umjesto da 40 pacijenata putuje u Rijeku imat ćemo jednog specijalista koji putuje na izolirana mjesta. Tako ćemo smanjiti troškove zdravstvene zaštite i činimo je dostupnom na mjestu stanovanja naših osiguranika, zaključio je Varga.