Studentica Ekonomskog fakulteta

Riječanka Lea Popović provela šest mjeseci na studentskoj razmjeni u Japanu i već planira – povratak

Ingrid Šestan Kučić

Foto V. Karuza

Foto V. Karuza



RIJEKA Studentica Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Lea Popović prva je Hrvatica koja je dio svog studija provela iCLA Yamanashi Gakuin University u Japanu, gdje je realizirala petomjesečnu studentsku razmjenu, a iako se tek vratila iz Japana već planira povratak. 


– Provela sam pet mjeseci na International Collage of Liberal Arts (iCLA) gdje sam slušala šest kolegija te sam dobila mogućnost odrađivanja stručne prakse u Mitsubishi Fusou i za mjesec dana bih se trebala vratiti kako bih odradila šestomjesečnu praksu, kaže Lea.


Odlična prilika


Ove jeseni trebala bi upisati petu godinu studija na riječkom Ekonomskom fakultetu, a ne uspije li se dogovoriti s fakultetom oko svog budućeg višemjesečnog boravka u Japanu spremna je pauzirati jednu godinu, jer kako kaže prilika koju je dobila ne propušta se.




– Na inozemnim je sveučilištima normalno da studenti pauziraju jednu godinu zbog odrađivanja prakse, a smatram da mi se pružila odlična prilika. Jedino što predstavlja problem su financije, jer moram sama financirati put, a to sam morala i prilikom prvog odlaska u Japan. Boravila sam na novom fakultetu, koji je otvoren prije dvije godine i želi biti internacionalan pa okuplja studente iz cijelog svijeta. Ja sam bila prva studentica iz Hrvatske i jedina sam koja se prijavila za razmjenu u Japan. Naši studenti se općenito teško odlučuju za studentsku razmjenu, kaže Lea.


Druga razmjena


Ovo joj je već druga studentska razmjena u kojoj je sudjelovala, jer na drugoj godini studija nekoliko je mjeseci provela u Španjolskoj, a na pitanje koja ju se razmjena više dojmila Lea spremno odgovara da je to ova posljednja.


– To je jedan sasvim drugačiji način života. Japanci su optimističan i radišan narod, sasvim drugačiji od našeg koji je uglavnom često pesimističan. Oduševili su me ljudi, imaju odličnu hranu i želim se vratiti. I Španjolska je imala svoje pluseve i bilo je predivno, ali način života u Japanu mi se više sviđa. Lijepo je vidjeti kako ljudi rade i trude se. Kako sam bila na fakultetu koji je internacionalan onda su strani studenti često željeli izaći van nakon nastave i zabaviti se, ali većina japanskih studenata ostajala je u svojim sobama i nastavljala učiti, čak i više nego što se od njih traži, priča Lea.


Više na nastavi


Dodajući da je i sistem studiranja daleko intezivniji od europskog, jer se puno više vremena provodi na nastavi i u diskusijama Lea kaže da se to reflektira i na ocjene, jer se na predavanjima puno nauči, a intezivan rad također joj se svidio. Općenito raditi više nego je potrebno, kaže Lea, u Japanu je ubičajeno, jer prekovremeni je rad nešto što se smatra gotovo obaveznim.


– Na predavanja se mora stalno ići, jer u protivnom se pada predmet, ali na to se brzo nauči. Sistem studiranja je drugačiji, ne ide se godinu po godinu kao kod nas, već studenti sami biraju koje će predmete slušati koje godine. Ukoliko su se odlučili za područje ekonomije onda moraju zadovoljiti određenu kvotu predmeta iz tog područja, ali ih sami odabiru, dok ostale kolegije mogu birati iz drugih područja, objašnjava Lea.


Rigorozno odvojeni


Tijekom svog petomjesečnog boravka u Japanu bila je smještena u studentskom domu u sklopu fakulteta kojeg je pohađala, a iako je riječ o novoizgrađenom modernom objektu on se, kaže, ne izdvaja posebno u odnosu na europske studentske domove. Jedina je razlika što su studenti i studentice strogo odvojeni i po tom pitanju vladaju rigorozna pravila.