Četvrtak, 24. svibnja 2012.
Referendum u zeleno-plavoj županiji

PGŽ: Čabrani 81 posto za Europu, Loparani jedini protiv

PGŽ: Čabrani 81 posto za Europu, Loparani jedini protiv
PGŽ: Čabrani 81 posto za Europu, Loparani jedini protiv
Autor: Tihana Tomičić
Objavljeno: 22. siječnja 2012. u 23:42

Grad Rijeka držao se prosjeka – za je bilo 69,4 posto, a protiv točno 30 posto Riječana. Zanimljivo je da je u Rijeci i odaziv bio na razini prosjeka PGŽ – točno 50 posto

RIJEKA – Primorsko-goranska županija glasala je na referendumu za dva posto »europskije« od cijele Hrvatske: 68,80 posto građana podržalo je ulazak u Europsku uniju, a 30,68 posto izjasnilo se protiv.

Referendumu se odazvalo točno pola upisanih birača, ili 50,15 posto, a najveća podrška Europi iskazana je u Gradu Čabru sa čak 81,93 posto!

Najmanja podrška proeuropskoj politici Hrvatske iskazana je u maloj Općini Lopar na Rabu, jedinoj gdje se natpolovična većina odlučila protiv Europe – 50,07 posto, i da je pitati Loparane, ovaj referendum ne bi uspio.

Cijeli Gorski kotar iskazao je ogromnu podršku europskoj politici, jer nema nijednog grada ili općine u Gorskom kotaru gdje podrška Europi nije premašila čak 70 posto – nakon Čabra tako slijedi Brod Moravice sa 77 posto, Skrad sa 75 posto, Delnice sa 74 posto kao i Lokve, Fužine i Ravna Gora, te potom Mrkopalj i Vrbovsko sa 70,8 posto. Što je goranska općina bliže granici sa Slovenijom, dakle Europskom unijom, to je postotak viši.

A osim blizine EU, vjerojatno je takvom rezultatu pridonijela i činjenica da je upravo goranski, naročito kupski kraj već iskoristio niz europskih fondova na vlastitom terenu, pa uspješno iskustvo pomaže u lakšoj odluci – za EU.

Postotak iznad 70 posto zabilježen je i u Opatiji (72,5 posto), Crikvenici (72,10), Općini Vinodolskoj  (71,2), Lovranu (71,5 posto) i Mošćeničkoj Dragi (73,8). Grad Rijeka držao se prosjeka – za je bilo 69,4 posto, a protiv točno 30 posto Riječana.

Zanimljivo je da je u Rijeci i odaziv bio na razini prosjeka PGŽ – točno 50 posto.

Nasuprot ovim dobrim rezultatima, HDZ-ovska Općina Lopar bilježi najnižu podršku sa nekoliko promila iznad 50 posto protiv EU, dok se 48,17 posto građana izjasnilo za, što znači da se vodila napeta bitka.

Potom slijedi Općina Jelenje s podrškom za EU od 58 posto, dok je protiv bilo 40 posto građana, pa Baška sa 61 posto za i 31 posto protiv. U Gradu Rabu, dakle u susjedstvu Lopara, 59 posto građana podržalo je Europu.

Riječki prsten općenito spada u prosjek, kao i sama Rijeka – Čavle 64 posto, Kastav 70 posto, Kostrena 69 posto, Kraljevica 68 posto itd.

U Krku, 63 posto građana podržava EU, slično kao i u Puntu, Vrbniku, Malinskoj  i Dobrinju najviše – 66 posto, dok na Cresu  za Europu glasa 65 posto, a u Lošinju 63 posto građana.

Da politička orijentacija lokalne vlasti na koncu ne utječe na rezultat pokazuje primjerice Novi Vinodolski – dok u HDZ-ovskom Loparu većina glasa protiv, mada tijesno, Novi Vinodolski gdje je HDZ već dugo na vlasti ima 68,6 posto podrške za EU.

No, upravo Novi Vinodolski bilježi i najmanji interes za referendum, zajedno s Crikvenicom – odaziv je ondje bio najmanji, svega 40 posto, dok je primjerice u Loparu zabilježena natprosječna izlaznost, od skoro 60 posto.

Nemoguće je stoga povući granicu eurofilstva u PGŽ sukladno predznaku općinskih i gradskih vlasti – ovoga puta blizina već postojeće europske granice sa Slovenijom pokazala se ključnim faktorom za rast potpore birača referendumu za EU.

Komentari

17
Morate biti prijavljeni ako želite ostaviti komentar. Prijavi se / Registriraj se
  • Blues
    Blues   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 12:21

    A da prokomentirate malo i općinu Čavle, vrli "Europejci"?

  • svojnasvome
    svojnasvome   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 11:44

    Palena, pljuni sebe! Ima Tihana pravo. LOPAR JE HDZ GETO, i to mahom lopovsko, jer opcina je HDZ osnovao da bi na taj nacin krao novce Hrvatskih gradjana. Opcina koja ima 2 miliona kuna prihoda , a 13 miliona dobije od drzave je neefikasna i nepotrebna. Osnovana da puni HDZ fondove i da bude back-up mjesto za neke HDZ kadrove ukoliko bude trebalo. Boric je samo jedan od njih.
    U opcini radi familijarna veza, jos se nisu odvojili od RABa i ne postoji granica dvije opcine osim u glavama nekih LOPARSKIH politicara. U mjestu gdje se ispunjavaju samo zelje onih spregnutih s vlasti(HDZ), a zanemaruje recimo banalno nadzorno pozarno mjesto, koje mora imati jednu osmatracnicu, ali je to preskupo za predsjednika opcine. Lopar kao opcinu treba UKINUTI, i to ja kao LOPARAN imam pravo reci!!!!!!

    Loparanin1, nemas se zasto ljutiti, LOPAR je mjesto koje je iz radnicke uskocilo u gospodsku cipelu, ali ne radom, vec neprijavljivanjem gostiju i ne placanjem poreza svojoj HRVATSKOJ drzavi. To je vise od primitivizma, jer umjesto da bude svoj na svom, svaki stanovnik LOPARA je na grbaci HRVATSKOG GRADJANA KOJI IZDVAJAJU 13000000kn za nasu opcinu. Ljutio se Ti ili ne, to je istina.

    • Patriot
      Patriot   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 14:26

      Slabo će Borić tamo dobiti rezervno mjesto, načelnik mu sigurno neće prepustit mjesto. Možda tek ui vrtiću, školi ...

    • bodul
      bodul   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 12:54

      svoj na svome , nisam iz lopara i glasao sam za EU, ali poznajem stanje tamo pa ću samo biti kratak , ne iznosi laži i gluposti i ne predstavljaj se lažno

    • Loparanin1
      Loparanin1   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 12:23

      još jedan ispravak.
      Općina Lopar ima 7 miliona kn svojih prihoda, od države neznam, ali mislim da oko 3 miliona kn, i na zaposlenike troši 15-20 % ukupnog proračuna, dok Grad Rab sa 7 puta većim brojem stanovnika ima proračun od 30 miliona kn, i na svoje zaposlenike troši oko 65% proračuna, i time se javlja pitanje, tko ima prednost pred ukidanjem statusa?
      hvala i ponavljam, ne pričajte neargumentirano iliti ne budite primitivci

    • Loparanin1
      Loparanin1   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 12:20

      daj ne trkeljaj molin te..loparani jedini žive na račun drugih?haha čovječe., ako si ti onaj na koga mislim da jesi onda počni i ti svoj promet prijavljivat uredno i potpuno..
      žalosno je da se vama nekima mora definirat pojam 'primitivizam'
      pa ajmo pokušat sa copy/paste-om sa jednog foruma, (pojam je ugrubo ali istinito pojašnjen) pa se ti i diabolik pokušajte prepoznat:
      ''Primitivizam je potreba da se uvijek bude u pravu, da se tretira druge kao manje od sebe i da se kur**** bez pravog povoda?!
      Primitivci su osobe koje ne priznaju pravo drugima na stav i mišljenje, neargumentirano razgovaraju i nikad neće promijene je**nu temu! Ukratko, osobe koje zaobilazim u širokom luku!!
      Palena, hvala na podršci, i na shvaćanju bita članka!

    • palena
      palena   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 11:59

      Ima pravo?????
      Bravo,to je novinarstvo?
      Tebi na znanje:Istrijan sam,nikada nisam glasao za HDZ.U mojoj općini je na vlasti IDS.Kada bi je zbog toga neki novinar naglašeno i potpuno van konteksta opetovano nazivao IDS-ovskom općinom-isto bih reagirao!

      Možda želiš reći da su svi stanovnici općine Lopar HDZ-ovci?
      U članku piše o tome kako su glasali GRAĐANI a ne tko je na vlasti u općini.Samo za Lopar piše koja stranka obnaša vlast,za nijednu drugu.
      Iz tvog pisanja je očito da nisi naklonjen HDZ,kao ni ja.Zato je čudnije kako ne vidiš da riječi "HDZ-ovska općina" (a govori se o glasovanju građana),vrijeđaju ponajprije one građane Lopara koji nisu naklonjeni HDZ.

  • posavac
    posavac   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 11:24

    Rezultati za EU u Loparu su najbolji pokazatelj vodećih HDZ-ovaca u Loparu i našoj županiji. Da je Borića ljudi cijene dobio bi duplo više. Navodno se priča da je on isti govorije da ga ne interesira ulazak u EU nego u Hrvatski Sabor. Kako napisa Tihana Tomičić da je Borić kandidat za predsjednika županijskog HDZ-a, vidimo kako bi vodio HDZ županije, kao i do sada-nikako. Nije on da Lopar uvede u EU i da vodi HDZ, on je za to da HDZ njega vodi u Sabor. Sritno mu bilo. Samo me čudi kako je uspio nagovoriti i čim je potkupio Klarića da kandidira za predsjednika županijskog HDZ-a, tobože za svog protivnika, a svako malo ih vidim zajedno, ponekad i sa velikin HDZ-ovcima Božinovićom i Vrankovićem. Tobože protukandidati, a u drugom kruku dogovorili podršku jedan drugome(ako uđu u drugi krug).

  • palena
    palena   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 10:14

    HDZ-ovska općina Lopar.....u HDZ-ovskom Loparu....
    Mislio sam da je Lpoar na Rabu u Republici Hrvatskoj? Po ovom članku izgleda da nije,novinarka nam je otkrila neku novu državu-HDZ-ovsku.I to naglašava čak dvaput u članku!
    Što je ovo? Ruganje stanovnicima Lopara jer lokalnu vlast obnaša HDZ? Getoiziranje? Ili nešto treće?
    U svakom slučaju nije normalno već sramotno!
    "Gospođo" T.Tomičić da sam stanovnik općine Lopar pljunuo bih Vam u lice!

    • bodul
      bodul   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 14:04

      ne treba meni mjesto do tebe u pučkoj kuhinji iako mi je drago da vam tamo daju i komp da se malo igrate, ma sve ok uživaj

    • Ana700
      Ana700   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 13:55

      Zemljacino bodule
      Mozda si ti ljubomoran sto tebe nitko ne poziva na veceru,pronaci cu ti mjesto u puckoj kuhinji,ali na slijedecim izborima ces morati glasati za SDP,jer zasto bi te hranili besplatno !?

    • bodul
      bodul   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 13:01

      palena ništa čudno od velike novinarke koja je jedino poznata po pisanju plaćenih oglasa sdp-a, a njene ode o novom fantastičnom premijeru i vladi su ušle u legendu samo opet nije uspila da dobije neko mjesto glasnogovornice i slično, da nebi bilo zabune nisam glasač ni hdz ni sdp-a, nisam ni iz lopara već sasvim drugog dijela otoka i glasao sam za EU ali sve ovo vređanje onih koji misle drugčije nije drugo nego primitivizam

    • bodul
      bodul   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 12:51

      ano tvoji zemljaci su ( na njihovu žalost) iz daleke šumadije tako da svoj primivizam idi tamo da lečiš

    • palena
      palena   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 11:46

      Ančice
      Nisam iz Lopara,Istrijan sam,susjed tvojoj moralnoj vertikali D. Kajinu.
      Pozdravlja te!

    • Ana700
      Ana700   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 11:23

      palena
      Zar si i ti zemljakinja iz Lopara? Bas steta,htio sam te voditi na veceru,ali sam se predomislio:)

  • diabolik
    diabolik   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 8:27

    lopar bi me iznenadio da je glasao za to je mjesto na rabu poznato pa primitivizmu .

    • Loparanin1
      Loparanin1   Objavljeno: 23. siječnja 2012. u 10:01

      srami se zbog ovoga..samo to..znači i 41% raba je primitivno..
      slobodno napiši ima i prezime, pa ćemo moremo malo i popričat o tome primitivizmu..ali jedino ti vamo tako zvučiš..

Ajme meni...

Pročitaj sve
    • "Karamarko vraća HDZ-u stari sjaj. "
    • Ćićo:Štuko e pitura fa bela figura.
    • Jovanović: "Pripremamo zakonodavnu oluju. "
    • Ćićo:Puši, puši, moj vitriću.