RIJEKA Predsjednik riječkog PGS-a Nikola Ivaniš poručio je da se više neće kandidirati za riječkog gradonačelnika, te da neće pozvati birače koji su mu dali podršku u utrci za riječkog gradonačelnika da podrže Vojka Obersnela ili Hrvoja Burića koji su ušli u drugi krug izbora.
Priznao je da je osobno očekivao bolji izborni rezultat, od oko 15 posto, ali da više nije tako nezadovoljan kao što je bio u izbornoj noći.
– Više razloga za nezadovoljstvo imaju oni koji su izgubili veliki dio birača, a to su SDP i HDZ. Mislim da je dobro da je mandat u Gradskom vijeću dobila Akcija mladih, ocijenio je Ivaniš. On je ocijenio da je izborna kampanja bila na zadovoljavajućoj razini, da će razgovarati s Obersnelom koji ga je pozvao na sastanak, ali da PGS čvrsto stoji iza svoga programa.
Predsjednik PGS-a Darijo Vasilić također je izrazio zadovoljstvo izbornim rezultatom stranke i koalicijskih partnera, Akcije mladih i Liburnijske stranke, najavivši nastavak političke suradnje i u sljedećim izbornim ciklusima.
– Na županijskoj razini prije četiri godine dobili smo 9,48 posto, a prije nekoliko dana 22,63 posto, a u Županijskoj skupštini imat ćemo isti broj vijećnika. Tako je i s riječkim Gradskim vijećem. Prije četiri godine dobili smo 9,73 posto, a na zadnjim izborima 10,40 posto. Što se tiče broja vijećnika u 36 jedinica lokalne samouprave, 2009. godine imali smo ih 59, a sada imamo 51 vijećničko mjesto. No, očekujemo dobar rezultat u Vrbovskom, te podsjećam da je nezavisna lista u Dobrinju dobila šest mandata, a nositelj liste prije četiri godine bio je naš član koji je i tada osvojio isti broj, naveo je Vasilić, dodavši da su PGS-u dio birača uzeli Hrvatski laburisti koji su kvalitetno ušli u prostor ljevice i na lokalnoj razini.
Zadovoljstvo izbornim rezultatom i suradnjom izrazili su predsjednik Akcije mladih Mario Alempijević i predsjednik Liburnijske stranke Nikica Pažin. Na presici su optimizam istakli PGS-ovi kandidati koji su ušli u drugi krug – Mladen Pleše (Delnice), Slavko Gauš (Klana), Miroslav Uljan (Kostrena) i Mladen Prenc (Matulji).