Skriveni kapital

Opatija otkriva turistima tajne »amerikanskih vrtova«

Dolores Juretić

Daleke 1926. godine Mađar prezimena Kuczor, koji se obogatio kao trgovac u Americi, izgradio je u Opatiji botanički vrt s pogledom na čitav Kvarner. Danas je on zapušten ali opatijska gradska vlast planira njegovu revitalizaciju i ponovno otvaranje za građane i turiste



OPATIJA Za napisati ovu priču trebalo je »proputovati« iz Mađarske preko Amerike put Beča pa onda do Opatije. Osim geografski trebalo je proći i vremenski odnosno povijesni put koji započinje 1926. godine. Riječ je ovdje o malo poznatoj opatijskoj priči znanoj tek nekima i to pod imenom »amerikanski vrtovi«. Točnije, radi se o botaničkom vrtu lociranom na Novoj cesti. U svakom slučaju riječ je o atraktivnom »skrivenom« opatijskom kapitalu, no ta bi priča uskoro trebala postati umnogome drugačija… 


   – Botanički vrt se prostire na površini od osam tisuća kvadrata i terasastog je oblika. U ovom času on je doslovno zapušten. Vrt je u vlasništvu Grada Opatije, točnije opatijske tvrtke Parkovi d.d. i bio je u funkciji negdje do 2003. godine do kada su se tamo uzgajale kamelije, te rezano cvijeće. Vrt ima bogatu i zanimljivu povijest koja, kao i mnoge druge opatijske povijesne priče, vodi prema Beču. 


   Upravo stoga smo, uz stručnjake s našega područja, odlučili u projekt ponovnog oživljavanja ovog vrta, uključiti i stručnjake za ovo području iz Beča čiji obilazak vrta dogovaramo. Kazao nam je to Ivo Dujmić, gradonačelnik Opatije prilikom uvodnog predstavljanja ovog opatijskog projekta čiji bi prvi koraci trebali (za)početi 2013. godine. Ponajprije će se sav teren očistiti, a potom će se uz konzultaciju sa stručnjacima točno utvrditi što se točno na tom atraktivnom prostoru želi dobiti. 




  


Ulaznica pet lira



POTENCIJAL      Već sada postoji mnoštvo ideja o tome kako iskoriti ovu raskoš koju krije Opatija iza portuna na Novoj cesti. No bez obzira kako se točno odvila obnova ovih vrtova Opatija će dobito novi parkovni potencijal koji će »prvu damu Kvarnera« učiniti oku još atraktivnijom, a turistima još privlačnijom.    ZEMLJIŠTE      Zemljište na Novoj cesti prema ZKU broj 947 K.O. Vasanska je 8.560 metara kvadratnih od čega nešto više od pet tisuća otpada na tri staklenika, a ostalo su gradilište (293 metra kvadratna), potom pašnjaci, dvorište i cesta.


Odluku da se ide u projekt obnove ovog botaničkog vrta gradska vlast za koji dan planira poslati prema Nadzornom odboru tvrke Parkovi kao i prema Upravi tvrtke. Istovremeno kroz razgovore će se izdefinirati što se točno tu želi dobiti, ali već sada je jasno da je krajnji cilj vrt iznova otvoriti za građane i turiste. 


   – Na koji način objediniti hortikulturalni odnosno parkovni potencijal i što još dodati šetačkim sadržajima, pitanja su na koja ćemo dobiti odgovor tijekom izrade projekta, no jedno je sigurno, a to je da ćemo se s njime natjecati za dobivanje sredstava iz EU fondova. Naime, svi naši gradovi prijatelji, a koji se nalaze u zemljama koje su članice EU ukazali su nam da su upravo takvi projekti oni koje EU fondovi rado podržavaju, obrazložio nam je Ivo Dujmić budućnost »amerikanskih vrtova«. Mi smo se pak malo vratili u prošlost da bi saznali kao je priča uopće počela… 


   Dakle, daleke 1926. godine Mađar prezimena Kuczor, koji se obogatio kao trgovac u Americi, izgradio je u Opatiji botanički vrt s pogledom na čitav Kvarner. Vrt je bio terasastog oblika, karakterizirao ga je monumentalni ulaz sa ceste, kolonada od petnaest stupova te isto toliko piramidalnih čempresa, zatim dvije klupe, ali i ruševine stare kuće, što je uvjetovao prijašnji vlasnik. Ulaznica u vrt, u kojem su se mogle pogledati gardenije, kamelije, magnolije, ali i vinogradi, iznosila je pet tadašnjih lira. Kroz vrt je vodio put u obliku serpentina. Na temelju ostataka može se zaključiti da se radilo o vrijednom ostvarenju perivojne arhitekture koja pokazuje shvaćanje prostora, obličja terena i položaja.   

Dvije vile za nagradu


Ti se vrtovi i danas kao i onda među Opatijicima nazivaju »amerikanski vrtovi« jer je njihov vlasnik, Mađar, došao iz Amerike u Opatiju gdje je oženio Hildu von Hortenau, vanbračnu kćer bečke balerine Marije Schleizer i nadvojvode Otona Habsburškog, nećaka cara Franje Josipa. Hilda svoje prezime von Hortenau duguje činjenici da je njezin očuh, uvaženi liječnik Julius Chon, oženio Mariju Schleinzer i usvojio njezino dvoje djece te za »nagradu« dobio dvije vile u Opatiji te barunsku titulu s pridjevkom von Hortenau, ali tek 1912. godine kada je sa židovstva prešao na katoličanstvo. U novije vrijeme »amerikanski vrtovi« pretvoreni su u rasadnik u sklopu tvrtke Parkovi Opatija, a trenutačni njihov potencijal je nekoliko magnolija, potom judino drvo, cedar, čempresi, niz murvi, maslina i nekoliko stabala šipka. Za našeg i više nego znatiželjnog obilaska amerikanskih vrtova, koji se zbio u prelijepom sunčanom prosinačkom danu u kojem je bura prethodno »oprala« čitav Kvarner, prvi ovogodišnji snijeg krasio obronke »grobničkih alpa« šetnja zapuštenim amerikanskim vrtovima bila je pravi doživljaj, a što će tek biti kada se urede…