Laboratorij za vađenje krvi

Ritoša: Promjene neće naškoditi pacijentima

Davor Žic

Dom zdravlja je, kako bi se postigle uštede, predložio zatvaranje opatijskog i crikveničkog laboratorija, što je nadležno Ministarstvo odbilo, no ukoliko se ipak dogodi suprotno, predstavnici Hrvatskih laburista, Liburnijske stranke te Nezavisnog sindikata zaposlenih u zdravstvu najavili pokretanje peticije



OPATIJA » Laboratorij za vađenje krvi u Opatiji ipak se – barem zasad – neće zatvarati, usprkos najavama koje je potvrdila i pročelnica županijskog upravnog odjela za zdravstvo Đulija Malatestinić. Ona je na nedavnoj sjednici Županijske skupštine, odgovarajući na pitanje vijećnice Laburista Dine Domijan, kazala kako je Dom zdravlja predložio zatvaranje opatijskog i crikveničkog laboratorija kako bi se postigle uštede.


   – Upravni odjel je primio prijedlog Doma zdravlja koji ima 11 laboratorija sukladno mreži koju je donijelo Ministarstvo zdravlja. I nadalje će pacijenti moći vaditi krv u Opatiji i Crikvenici, a uzorci krvi će se prikupljati do 9.30, dostavljati u centralni laboratorij u Rijeku, i neće doći do ukidanja dostupnosti ili smanjenja standarda za pacijente. Svi osiguranici i dalje će vaditi krv kod svojih izabranih liječnika, i pacijenti neće osjetiti promjenu, kazala je Malatestinić, dodavši da će vjerojatno doći i do daljnjeg smanjivanja mreže laboratorija, te da će djelatnici iz Opatije i Crikvenice biti premješteni u centralni laboratorij u Rijeci.


   Domijan je pak istaknula da je nerealno da će se u ordinacijama opće medicine moći obavljati i vađenje krvi, jer medicinske sestre i liječnici dnevno obrađuju i više od 120 pacijenata, ali i rade u smjenama – tako će biti nemoguće da liječnik u poslijepodnevnoj smjeni obavi vađenje krvi pacijentu ako se krv prikuplja u jutarnjim satima, nakon čega se odvozi u Rijeku na analizu.




  


Vađenje krvi – na istom mjestu


Ravnatelj Doma zdravlja PGŽ-a Boris Ritoša kazao je pak kako do zatvaranja laboratorija smještenog u zgradi Doma zdravlja na lokaciji iza sjedišta opatijske policijske uprave zasad ipak neće doći, jer je Ministarstvo zdravlja odbilo zahtjev, te će se razmatranju mreže laboratorija pristupiti iduće godine u široj analizi čitavog sustava primarne zdravstvene zaštite. Ritoša je međutim naglasio i da, ako se donese odluka o zatvaranju laboratorija u Opatiji, pacijenti to neće osjetiti, jer će se i dalje zadržati praksa vađenja krvi u Domu zdravlja, samo se neće na istome mjestu provoditi analize, već će se prikupljena krv transportirati u centralni laboratorij.


   – Pacijenti neće ni znati da se nešto promijenilo, oni će i dalje moći vaditi krv na istome mjestu, a jedina promjena će biti u tome što će se ona voziti u Rijeku na analizu, odakle će se rezultati elektroničkim putem dostavljati njihovim liječnicima. Tehnologija je toliko napredovala da nije racionalno održavati laboratorij u Opatiji na samo petnaestak kilometara udaljenosti od Rijeke gdje postoji daleko bolje opremljen centralni laboratorij koji sve potrebe opatijskih pacijenata može riješiti u vrlo kratkom vremenu – objasnio je Ritoša.    Prema analizi Doma zdravlja, zatvaranjem laboratorija u Crikvenici i Opatiji, na svakoj lokaciji uštedjelo bi se oko 300 tisuća kuna, a pročelnica Malatestinić kao primjer je istaknula delnički laboratorij u kojem se prikupljaju uzorci krvi iz čitavog Gorskog kotara i koji kvalitetno radi.

   Ipak, članovi Hrvatskih laburista, Liburnijske stranke te Nezavisnog sindikata zaposlenih u zdravstvu najavili su pokretanje peticije ukoliko se obistine najave o zatvaranju laboratorija, s ciljem da se spriječi tu »neodgovornu, problematičnu, štetnu i po zdravlje građana opasnu odluku.«


  


Udar na najosjetljivije


– Ovaj je prijedlog u praksi neprimjenjiv, posebno kod najosjetljivijih skupina kao što su djeca, trudnice, ginekološke pacijentice, pacijenti na antikoagulantnoj terapiji (marivarinom), onkološki pacijenti i svi oni koji trebaju hitan nalaz. Naime, pedijatri i ginekolozi ne vade krv nego pacijente upućuju u najbliži laboratorij, što će u ovom slučaju biti Rijeka, a to, pak, znači dodatni trošak za pacijenta. Pacijenti na antikoagulantnoj terapiji i dio onkoloških pacijenata trebaju nalaz u roku od dva sata kako bi liječnik odredio moraju li hitno mijenjati lijek ili doći na terapiju. Neodgovorno je govoriti o racionalizaciji troškova jer bi djelatnici laboratorija u Opatiji i Crikvenici bili upućivani na rad u Rijeku, a uzorci bi se sakupljali na terenu i dovozili u Rijeku. Svi ostali troškovi ne bi nestali jer ljudi kojima trebaju krvne analize i dalje bi vadili krv, stoji u priopćenju koje su potpisali Andrea Rippl-Gotvald uime Nezavisnog sindikata zaposlenih u zdravstvu, Stella Brguljan uime Liburnijske stranke te Dina Domijan uime Hrvatskih laburista.