Nezavisna kulturna scena u borbi za opstanak

Tko će brinuti o malim kazalištima, plesnim, likovnim i inim udrugama?

Ladislav Tomičić

Umjetnike i kulturne radnike s nezavisne scene osobito iritira što  kulturni mastodonti nisu niti najmanje snosili teret recesije. Kao neizbježan primjer ovdje se nameće HNK, koji guta impresivne količine novca, ne dajući pri tom niti približno očekivane rezultate



 Ministarstvo kulture također je skresalo svoj budžet i odavno raspodijelilo novac, pa je za vjerovati da će predstavnici nezavisne kulturne scene tražiti preraspodjelu sredstava u kulturi 



Ovakvih primjera je na desetke i stotine. Mnoge će kulturne skupine zbog ovih rezova biti prisiljene staviti ključ u bravu. Međutim, nezavisna kulturna scena ne namjerava pasti bez borbe, pa se ovih dana ujedinjuje i  organizira, planirajući na koji način odgovoriti na ovakav tretman Grada.


Riječ je o četiri stotine i više pojedinaca i skupina koje se u Zagrebu bave nezavisnom kulturom – kazalištem, plesom, glazbom, likovnom umjetnošću…  


Njihovi predstavnici jučer su bili na sastanku s ministrom kulture Jasenom Mesićem, od kojeg će također tražiti pomoć. Ministar je donedavno obnašao i dužnosti gradskog zastupnika, pa je dobro upućen u probleme u kojima se našla zagrebačka nezavisna kulturna scena.


Međutim, ministarstvo kulture također je skresalo svoj budžet i odavno raspodijelilo novac, pa je za vjerovati da će predstavnici nezavisne kulturne scene tražiti preraspodjelu sredstava u kulturi. 


Potpore velikim sustavima


Inače, umjetnike i kulturne radnike s nezavisne scene osobito iritira činjenica da kulturni mastodonti nisu niti najmanje snosili teret recesije. Kao neizbježan primjer ovdje se nameće Hrvatsko narodno kazalište, koje guta uistinu impresivne količine novca, ne dajući pri tom niti približne rezultate onima koji bi se u takvim uvjetima očekivali.


Kako je u pitanju borba za opstanak, u idućim tjednima i mjesecima, dakle, svjedočit ćemo pobuni nezavisne kulture, koja je na pravom putu da se upiše na popis žrtava recesije





Godine 2008.  Grad je sufinancirao HNK s 44 milijuna kuna, 2009. sa 45.6 milijuna, 2010. – 45.7, milijuna, a tekuće 2011. godine – s 45,7 milijuna. Potpora velikim sustavima, dakle, nije pala niti približno koliko nezavisnoj kulturnoj sceni s koje dolaze projekti relevantni u međunarodnim okvirima


Kako je u pitanju borba za opstanak, u idućim tjednima i mjesecima, dakle, svjedočit ćemo pobuni nezavisne kulture, koja je na pravom putu da se upiše na popis žrtava recesije. Mnogima će se, kako to redovno biva, učiniti da nezavisna kultura niti ne zaslužuje proračunske potpore, ali to je već drugo pitanje – pitanje propadanja hrvatskog društva.