Predsjednica u Sarajevu

Prvi predsjednički posjet Grabar Kitarović: Puna potpora BiH uz poštivanje njezina suvereniteta

Boris Pavelić

Foto D. Kovačević

Foto D. Kovačević

Predsjednica stiže u BiH četiri dana nakon što je Hrvatski narodni sabor (HNS), koji okuplja sve izabrane političke predstavnike Hrvata u BiH, zatražio novu međunarodnu konferenciju na kojoj bi se BiH preustrojila u »simetričnu federalnu državu u odnosu na tri konstitutivna naroda.«



ZAGREB »Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović potvrdila je u utorak u Sarajevu da će se zauzimati za punu potporu Bosni i Hercegovini na njezinu putu k euroatlanstkim integracijama pri čemu će se strogo voditi računa o poštivanju suvereniteta te zemlje ali i nastaviti iskazivati zanimanje za položaj hrvatskog naroda koji u njoj živi.


  


“Temelj mojeg odnosa prema BiH jest apsolutno poštivanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti BiH, a isto tako i potpune konstitutivnosti i jednakopravosti sva tri naroda”, kazala je Grabar-Kitarović novinarima nakon sastanka s predsjedateljem i članovima Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem.




Ivanić je izrazio zahvalnost svoje zemlje Hrvatskoj za potporu na putu prema Europskoj uniji u čemu je i sadašnja hrvatska predsjednica, kako je istaknuo, imala važnu ulogu dok je bila ministrica vanjskih poslova.


Ocijenio je važnim što je Grabar-Kitarović kao nova hrvatska predsjednica za svoj prvi službeni posjet inozemstvu izabrala upravo BiH.


To ukazuje na važnost koju Hrvatske pridaje BiH, ali i obratno, rekao je.


“Republika Hrvatska i BiH dvije su istinski prijateljske zemlje”, kazao je Ivanić.


Istaknuo je da je Hrvatska uvijek bila prijatelj koji je pomagao BiH.


Razgovore s hrvatskom predsjednicom opisao je kao iskrene i otvorene.


Federalna država?


Bosna i Hercegovina odredište je prvoga inozemnog službenog predsjedničkog posjeta predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koja će se danas u Sarajevu sastati s članovima Predsjedništva BiH i članovima Kolegija Parlamentarne skupštine BiH, a očekuje se i razgovor s predsjedateljem Vijeća ministara Vjekoslavom Bevandom. U predsjedničinoj pratnji bit će i pomoćnik ministrice vanjskih poslova Željko Kuprešak.


  Izvori bliski predsjednici kažu da se posjetom želi naglasiti blizina Sarajeva kao grada u koji treba češće odlaziti i češće s njim razgovarati. Simobličan je čak i način dolaska u posjet – automobilima, čime se želi sugrerirati kako je Sarajevo blizu Zagrebu.


  Predsjednica stiže u BiH četiri dana nakon što je Hrvatski narodni sabor (HNS), koji okuplja sve izabrane političke predstavnike Hrvata u BiH, zatražio novu međunarodnu konferenciju na kojoj bi se BiH preustrojila u »simetričnu federalnu državu u odnosu na tri konstitutivna naroda.« Ne treba stoga sumnjati da će najzanimljivije pitanje predsjedničkoga posjeta Grabar-Kitarović BiH biti hoće li hrvatska predsjednica podržati te stavove Hrvatskoga narodnog sabora.


  Sudeći po njezinim ranijim najavama, Grabar-Kitarović mogla bi podržati te stavove. U prvom javnom nastupu u BiH poslije pobjede na izborima polovinom siječnja, predsjednica je kazala kako će »podržavati rješenja i prijedloge hrvatskih legitimnih predstavnika u BiH«. Sa zahtjevom HNS-a za sazivanjem nove međunarodne konferencije o BiH sukladno je i njezino mišljenje kako »Hrvatska kao država i članica EU-a treba iskoristiti svoj uteg kako bi uključila međunarodnu zajednicu, uključujući i SAD, ponovo u ovaj proces nadogradnje Daytona.«


  Takvi su stavovi zasmetali SDP-u BiH, pa je negativno reagirao i SDP-ov premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, ocjenjujući da hrvatska predsjednica »ponovo pokušava oživjeti politiku za koju smo duboko vjerovali kako pripada neslavnoj prošlosti Balkana«. Oštre tonove iz Sarajeva proteklog je tjedna izazvao i predsjednik HDZ-a. U čestitci 6. zasjedanju HNS-a, Tomislav Karamarko je ustvrdio kako »bez rješenja hrvatskog pitanja, nema ni rješenja niti ostalih problema u BiH«.


Zauzimanje predsjednika HDZ-a za »decentraliziranu, pravnu i socijalnu državu sastavljenu od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima« izazvalo je kritike SDP-a BiH, ali i Demokratske fronte Željka Komšića. Ako bi, pak, hrvatska predsjednica zahtjeve Hrvatskog narodnog sabora pretvorila u svoju službenu politiku, to bi otežalo provedbu nove inicijative za BiH koju je nedavno prihvatio EU, ali i suprotstavilo predsjednicu ministarstvu vanjskih poslova, jer je ministrica Vesna Pusić prva zagovarala novu inicijativu EU-a prema Bosni i Hercegovini.