Bivša SDP-ova županica

Podignuta optužnica protiv Marine Lovrić Merzel

Hina

Snimio Darko JELINEK

Snimio Darko JELINEK

Prva reakcija predsjednika Vlade i SDP-a Zorana Milanovića bila je da treba utvrditi činjenice nakon čega će se znati je li "u ozbiljnom problemu" županica Merzel ili osoba koja je optužuje za kriminal



Bivša SDP-ova županica Marina Lovrić Merzel, optužena u utorak za zloporabe položaja i ovlasti, krivotvorenje službene isprave, primanje mita i pranje novca, zbog korupcije je bila prozivana i prije pokretanja istrage tijekom koje je izbačena iz stranke te bila prisiljena podnijeti ostavku i više od pet mjeseci provesti ‘iza rešetaka’.


 Iako je protiv županice koja je na toj dužnosti bila tri mandata više ranijih prijava bilo odbačeno Uskok je navodne nezakonitosti detaljno počeo istraživati u veljači prošle godine nakon što je bivša šefica njezina kabineta Jasmina Jovev na javnoj televiziji ustvrdila da je, po nalogu županice Merzel, dvije godine sudjelovala u raznim nezakonitostima, od izmišljanja radnih mjesta do izdavanja lažnih računa.


 I dok je Merzel optužbe nazivala smiješnima i isticala da joj ostavka “ne pada na pamet” politički protivnici tražili su brzu reakciju istražnih tijela. Prva reakcija predsjednika Vlade i SDP-a Zorana Milanovića bila je da treba utvrditi činjenice nakon čega će se znati je li “u ozbiljnom problemu” županica Merzel ili osoba koja je optužuje za kriminal.




 Niti tjedan dana od javnih optužbi Uskok je preuzeo sve predmete vezane uz navodne malverzacije županice Lovrić Merzel, a istražitelji su počeli iznositi dokumente iz županijskih ureda u Sisku.


 Uhićena u travnju nakon pretresa kuće i službenih prostorija


 Početkom ožujka Uskok je objavio da je pokrenuo istragu zbog sumnje da je županijskim novcem financirala privatne proslave, no Lovrić Merzel je tek 2. travnja s lisicama na rukama izvedena iz svoje kuće koju su istražitelji satima prije pretrasali u potrazi za dokazima.


 I dok se premijer suzdržavao od komentara rekavši da će se oko slučaja Lovrić Merzel očitovati tek kada protiv nje bude podignuta optužnica ministar pravosuđa Orsat Miljenić poručio je da je bitno da pravosuđe prema svakome postupa jednako, bez obzira iz koje je stranke i na kojoj funkciji.


 Na slučaj koji je u svim medijima bio vijest dana osvrnuo se i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Kazao je da nema dovoljno informacija o uhićenju županice, ali da je u Zagrebu koji se nešto kasnije također našao na meti Uskoka na svim razinama “nulta stopa tolerancije prema mitu, korupciji i nepodopštinama bilo koje vrste”.


 Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko rekao je da zbog ovog slučaja padaju u vodu Milanovićeve ‘teorije’ kako je SDP, za razliku od HDZ-a, ‘Bundesliga’.


 Iako je odbacivala optužbe zbog izlaska iz zatvora morala jeodstupiti


 Pred Uskokovim istražiteljima i sucem istrage Lovrić Merzel je odbacila sve optužbe, a iako je po riječima svog odvjetnika vrlo argumentirano objašnjavala svaku od optužbi završila je u istražnom zatvoru iz kojeg neće izaći prije nego što krajem kolovoza podnese ostavku na svoju dužnost.


 Njen odvjetnik tada je podsjećao da je Ustavni sud ranije dao smjernice da se na Lovrić Merzel primijeni mjera zabrane obavljanja djelatnosti. Ustavni sud pozvao se na ustavnu obvezu sudova da opravdanost produljenja istražnog zatvora zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela, odnosno mogućnost primjene mjere zabrane obnašanja dužnosti župana umjesto produljenja istražnog zatvora, ispitaju u svjetlu mjerodavnog prava i njegovih pravnih stajališta. No, kako je Županijski sud zauzeo suprotan stav smatrajući da je zbog postojanja opasnosti od utjecaja na svjedoke ta odluka neprovediva Merzel je odlučila podnijeti ostavku i izaći na slobodu.


 Mjesec dana prije puštanja na slobodu izbačena je iz SDP-a, a nakon što je 5. rujna izašla iz Remetinca najavila je aktiviranje saborskog mandata u kojem i dalje sjedi kao nezavisna zastupnica. Time je okončano višemjesečno razdoblje nagađanja o tome hoće li Lovrić Merzel sama napustiti stranku ili će biti izbačena.


 Istraga više puta proširivana


 Istraga koja je otvorena zbog sumnje da je županiju oštetila za više od 10,5 milijuna kuna, a u međuvremenu je nekoliko puta proširivana. Uskokovom optužnicom su uz Lovrić Merzel obuhvaćeni i poduzetnik Željko Žužić, predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak, te Bernard Popec, koji je županiji prodao zgradu za Hitnu pomoć, Dalibor Rožanković, nećak Marine Lovrić Merzel, bivši čelnik Hrvatskih šuma Zvonko Rožić i jedno trgovačko društvo.


 Osim neosnovanog plaćanja savjetnika, na što je navodno zbog “kupovanja političkog zaleđa” potrošila oko šest milijuna kuna, tereti ju se da je zgradu Hitne pomoći preplatila za četiri milijuna kuna, da je trošila javni novac na zabave, privatne troškove plaćala službenom karticom te raskinula dogovor o prodaji Cesta Sisak, oštetivši županiju za još 200.000 kuna.


 Istraga protiv nje posljednji put proširena je u srpnju zbog sumnje da je od poduzetnika Željka Žužića primila 100 tisuća eura mita koje je pokušala prikriti kupnjom i uređenjem stana u Zadru upisanog na njena nećaka Dalibora Rožankovića.


 Uz Lovrić Merzel u istrazi su bili pritvoreni i Bernard Popec, koji je županiji prodao navodno preplaćenu zgradu Hitne pomoći te vlasnik tvrtke IGM Turopolje i predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak koji su iz Remetinca izašli ranije.