Premijer u Divuljama

Plenković se protivi zahtjevima umirovljenika: ‘Mirovine ove godine rasle više nego ikada od 2008.’

Hina

Snimio Darko JELINEK

Snimio Darko JELINEK

»Razgovarat ću s kolegom Pavićem, koji je nadležan za mirovinski sustav. Vi znate koliki iznos godišnje ode za mirovine, otprilike 37-8 milijardi kuna. Mi radimo sve ono što je realno moguće u proračunskim okvirima,« kazao je Plenković i dodao da navedeni umirovljenički zahtjevi nisu utemeljeni



ZAGREB Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je da je prijedlog  izmjena Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi rezultat detaljne rasprave na Vladi o nužnosti promjena i odbacio kritike upućene na račun tog zakonskog prijedloga, a zahtjeve Hrvatskog sindikata umirovljenika ocijenio je neutemeljnima.


Odgovarajući na pitanja novinara u Divuljama nakon analize Protupožarne sezone 2017., Plenković je kazao da se vrlo lako da prepoznati kad se zlorabe instituti toga zakona, da se primjerice u pojedinim jedinicama lokalne i područne samouprave izazivaju namjerno izvanredni izbori, a da stvarnih promjena za tu lokalnu zajednicu nema.


Rekao je da je bilo malih gradova u kojima su u jednom mandatu tri puta bili izbori i da bie sada trebalo ekonomski izračunati kakve je koristi ta zajednica imala od tri izlaska na lokalne izbore. »Volio bih čuti neki komentar o svrhovitosti takvih rješenja,« odgovorio je Plenković.




Osvrćući se na prosvjed umirovljenika »Zaustavimo siromaštvo i poniženje u starosti« zakazan za utorak u organizaciji Sindikata umirovljenika Hrvatske u šest gradova, Plenković je kazao su »mirovine već ove godine u procesu usklađivanja rasle više nego ikada od 2008. godine«.


»Razgovarat ću s kolegom Pavićem, koji je nadležan za mirovinski sustav. Vi znate koliki iznos godišnje ode za mirovine, otprilike 37-8 milijardi kuna. Mi radimo sve ono što je realno moguće u proračunskim okvirima,« kazao je Plenković i dodao da navedeni umirovljenički zahtjevi nisu utemeljeni.


Sindikat umirovljenika Hrvatske traži povećanje mirovina svim umirovljenima nakon 1. siječnja 1999. za 19 posto, promjenu modela obiteljske mirovine, uvođenje minimalne mirovine u visini od najmanje 50 posto bruto minimalne plaće, uvođenje državne naknade za starije osobe koje nisu stekle mirovinu, novi model usklađivanja mirovina i ukidanje zakona kojim se uvodi porez na nekretnine dok se ne urede zemljišne i posjedovne knjige. Uz to, protivi se vraćanju zdravstvene riznice u državni proračun i zalaže za zadržavanje državnog dopunskog osiguranja pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) i da ne poskupljuje dopunsko zdravstveno osiguranje.