Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Mladi Jastreb: Nema riječi o dvije kolone, već o manipulaciji očajnika

Dražen Ciglenečki

Na inzistiranje gradonačelnika Ivana Penave dvije kolone su se stopile



Prigodnim komemoracijskim programom, pod geslom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta” i Kolonom sjećanja, u Vukovaru se danas obilježava 23. godišnjica stradanja tog grada u Domovinskom ratu.


Procjene govore da bi se u mimohodu u spomen na stradale tijekom tromjesečne opsade Vukovara ujesen 1991. godine trebalo naći čak sto tisuća ljudi.


Predsjednik Ivo Josipović jučer je uputio još jedan apel da sve prođe mirno i da se ne “ponovi lanjska sramota”.




– Pozivam sve da zatome sve političke strasti i razlike. Lani smo vidjeli udar na državne institucije za koje su, među ostalima, život dali i vukovarski branitelji. Slušamo poruke o petoj koloni. Čuli smo poziv s visokog političkog mjesta da se Vladu protjera iz Vukovara. Stvaranje nereda na ovom mjestu udar je u temelje naše državnosti, rekao je Josipović. Pozvao je na »političku odgovornost i zrelo ponašanje svih sudionika«, te naglasio da »ne smijemo ni na koji način pomagati onima koji bi nas vratili natrag u konflikte i politički nered«.


– Pred žrtvom Vukovara svi moramo biti ponizni. Kao predsjednik doživljavam sebe kao prvoga među jednakima i bit ću samo jedan čovjek u mnoštvu onih koji će biti u koloni, rekao je Josipović.   


Opkoljeni Vukovar je, do sloma obrane grada 18. studenog 1991. branilo oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde, policije i dragovoljaca HOS-a. Prema podacima vukovarske bolnice, u agresiji na grad i okupaciji je poginulo preko 3.600 branitelja i civila. Nad zatočenim braniteljima i civila počinjeni su brojni zločini, a samo je na Ovčari ubijeno 200 odvedenih iz vukovarske bolnice. Hrvatski sabor je 2009. godine u spomen na stradanja, 18. studenog proglasio Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.


NOVO 19:47 Zbog jakog vjetra u Vukovaru u utorak navečer niz Dunav nisu puštene upaljene bijele i crvene svjetiljke, koje se u organizaciji vukovarskog Gradskog muzeja i ribolovne udruge “Dunav” 18. studenoga navečer pale i puštaju u Dunav, u sklopu projekta Željka Kovačića “Svjetlosna rijeka sjećanja”, a u spomen na poginule i nestale hrvatske branitelje i civile u obrani Vukovara 1991. godine.


“Pokušali smo i ove godine na taj se način prisjetiti naših najmilijih, ali je jednostavno vjetar bio prejak i nismo uspjeli u vodu pustiti svjetiljke”, kazala je Hini ravnateljica vukovarskog Gradskog muzeja Ruža Marić.


Spomen na poginule i nestale hrvatske branitelje i civile u obrani Vukovara 1991. godine od jugosrpske agresije, danas je u tome gradu obilježen tradicionalnim komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske Opće bolnice te Kolonom sjećanja u kojoj je od bolnice do Memorijalnog groblja žrtvama iz Domovinskog rata, prema procjeni vukovarskih gradskih vlasti, prošlo oko 80.000 ljudi iz svih dijelova Hrvatske i inozemstva, među kojima su se nalazili i najviši državni dužnosnici, predsjednik Republike Ivo Josipović i Vlade Zoran Milanović te članovi diplomatskog zbora.


Dok je još trajao komemorativni program u dvorištu bolnice, nedaleko bivše zgrade konzulata Republike Srbije formirana je kolona sjećanja koja je krenula predvođena zastavama Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, 4. bojne 3. Gardijske brigade i Udruge veterana 5. Gardijske brigade, a iza koje je išla skupina mladih noseći dvadesetak metara dugu hrvatsku zastavu.


Po izlasku iz kruga bolnice, toj se koloni priključila kolona u kojoj su se nalazili državni dužnosnici i članovi diplomatskog zbora koji su se međutim dolaskom do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u groblje ušli ne kao prijašnjih godina na službeni ulaz, već preko Novog groblja koje se nalazi tik u memorijalno.


Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, u izjavi novinarima nakon polaganja vijenaca, taj je potez ocijenio potrebom da se ispoštuje protokol po kojemu je državno izaslanstvo vijenac trebalo položiti u 12,30 sati, a malo je kasnilo.


Nakon što su položili zajednički vijenac i zapalili svijeću podno spomen obilježja na Memorijalnom groblju državni dužnosnici istim su putem kojim su došli i napustili Memorijalno groblje ne pričekavši da i ostala izaslanstva, koja su bila predviđena protokolom, polože vijenac i zapale svijeću. Državna izaslanstva s članovima diplomatskog zbora otišla su potom na Ovčaru do mjesta masovne grobnice, te podno Spomen obilježja i na tome mjestu stradanja Vukovaraca položili vijenac i zapalili svijeću.


Misu zadušnicu za poginule i nestale u agresiji na Vukovar na groblju je predvodio dubrovački biskup, mons. Mate Uzinić koji je u propovjedi pozvao na slogu i nacionalni dijalog, ustrajnost u neizjednačavaju žrtve i agresora, te na praštanje i međusobni susret zločinaca i žrtava.


Iako je u Vukovaru tijekom obilježavanja 23. obljetnice vukovarskog stradanja bilo oko 80.000 sudionika, u gradu danas nisu zabilježeni incindenti niti slučajevi narušavanja javnog reda i mira, a prema informacijama iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske, mirno je i večeras. Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. nastavlja se sutra odavanjem počasti žrtvama stradalima u Domovinskom ratu u vukovarskoj gradskoj četvrt Borovo naselje.


NOVO 15:58 Dubrovački biskup Mate Uzinić pozvao je u utorak na misi zadušnici na Memorijalnom groblju u Vukovaru na slogu i nacionalni dijalog, ustrajnost u neizjednačavaju žrtve i agresora, te na praštanje i međusobni susret zločinaca i žrtava.


O djelima i imenu Vukovara treba govoriti našoj djeci i svijetu, a treba govoriti i o ulozi Vukovara u našoj nacionalnoj prošlosti i, još više, našoj nacionalnoj budućnosti, istaknuo je Uzinić pozvavši da Vukovar napokon prestane biti grad slučaj te da ponovno postane grad pokreta.


Rješavanje naših problema ovisi prvenstveno o našoj slozi. Budemo li i dalje nesložni, a osobito neposobni za nacionalni dijalog, te ako ćemo imati oprečne stavove o našoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, Vukovar, ali i mi s njim, će umrijeti, rekao je Uzinić.


Pozvao je na obnovu hrvatskoga društva iz Vukovara, grada simbola pobjede u porazu.


Domovini, Crkvi u Hrvatskoj i vjernicima dubrovački je biskup poručio kako treba jasno ustrajavati da se ne izjednačava agresor i žrtva.


“Trebamo također ustrajavati na tome da se osudi svaki zločin, bez obzira tko ga je počinio, te da se kazne oni koji su počinili zločine”, rekao je dodavši kako zbog toga što se ne progoni one koji su počinili zločine događa etiketiranje branitelja koji su časno i pošteno stavili svoje živote na branik domovine.


Po Uzinićevim riječima “u našem pristupu, u našoj nacionalnoj prošlosti ima previše mlakosti, previše neodlučnosti da se utvrdi istina, previše neodlučnosti da se kaže istina bez obzira na sve, te se s njom suoči”


NOVO 15:12 Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavio je na vukovarskome Memorijalnom groblju kako je državni vrh, da bi poštovao protokol komemoracije, ušao na drugi ulaz te odmah nakon polaganja vijenaca otišao prema Ovčari.


Samo je poštovan protokol, rekao je Ostojić i objasnio kako je domaćin komemoracije odredio da se vijenci polože u 12,30 sati.


Na upit novinara znači li to da su zato državni čelnici ušli na drugi ulaz na Memorijalno groblje, Ostojić je odgovorio: “Nemojte govoriti o ulazima na groblje, ima ih jako puno, važno je poštovati protokol. Domaćin je odredio 12,30 sati.”


Organizator i domaćin današnje komemoracije “Vukovar – mjesto posebnog pijeteta” je Grad Vukovar.


NOVO 14:56  Branko Borković – Mladi Jastreb, posljednji zapovjednik obrane Vukovara i 204. vukovarske brigade, izrazio je u utorak zadovoljstvo obilježavanjem Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, a upitan je li bila jedna ili dvije kolone odgovorio je kako ne bi govorio o dvjema kolonama, već o “manipulaciji očajnika”.


“Ako su nas obilježili petom kolonom, meni je čast”, odgovorio je Borković novinarima u Vukovaru na upit jesu li bile dvije ili jedna kolona. “Ne bi govorio o dvjema kolonama, već o manipulaciji očajnika koji očito više ne znaju ni sami što hoće”, poručio je.


Ipak, izrazio je zadovoljstvo jer je “mali napredak postignut”. “Ali, riječ je o nemirima koji nisu primjereni Vukovaru, ni na 18. studenoga. Znači, opet se pokušalo raditi nepodopštine”, kazao je Borković, naglasivši da bi 18. studenoga trebao biti dan sjećanja na sve one koji su živote dali za Vukovar i Hrvatsku.


Zadovoljstvo Kolonom sjećanja izrazio je i Zdravko Komšić, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara 2003. godine, istaknuvši da je Vukovarom ponovno prošla jedna kolona.


“Ovo je jedna kolona i ne želimo da nam se imputira da su dvije kolone”, poručio je Ivica Arbanas, ratni zapovjednik IV. bojne 3. gardijske brigade čiji su pripadnici predvodili ovogodišnju Kolonu sjećanja. “Tu smo iz pijeteta prema našim poginulim i stradalim suborcima i sve ostalo je navažno”, rekao je Arbanas dok je u hodnji prolazio prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.


NOVO 14:20 U Koloni sjećanja u Vukovaru bilo je i izaslanstvo Srpskoga narodnog vijeća (SNV) s predsjednikom i saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem na čelu koji je nakon komemoracije na Memorijalnom groblju rekao kako se nada da su se stvorile pretpostavke da i “u svakoj budućoj mogućoj situaciji komemoriramo zajedno, bez obzira na političke i etničke razloge”.


“Ovo je bila Kolona sjećanja, bili smo različiti u toj koloni, s različitim osnovama, ali smo išli u istom pravcu i s istim ciljem – da se poklonimo ljudima čiju žrtvu trebamo poštovati, da se sjećamo stradanja ovoga grada i da sve drugo ostavimo po strani”, rekao je Milorad Pupovac


Kako je istaknuo, danas, a nada se i u svakoj budućoj mogućoj situaciji, “stvorili smo pretpostavke da komemoriramo zajedno, bez obzira na političke i etničke razloge”.


Na pitanje kako komentira to što su državni čelnici na vukovarsko Memorijalno groblje ušli na sporedni ulaz i izišli prije nego što su položeni svi vijenci, Pupovac je odgovorio da su zajedno s diplomatskim zborom otišli na Ovčaru. Uzimajući u obzir druge komemoracije, poput, primjerice, Jasenovca, Pupovac ne vidi da je išta bilo drugačije.


NOVO 13:52  Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je u utorak na vukovarskome Memorijalnom groblju nakon polaganja vijenaca kako je danas pobijedila Hrvatska koja cijeni i poštuje Vukovar.


“Ponosan sam jer je hrvatska ljubav, hrvatska sućut i Hrvatska koja poštuje Vukovar dostojanstveno odala počast Vukovaru i svim poginulima. Ovaj dan sjećanja je nešto što ćemo pamtiti”, rekao je Josipović novinarima odgovarajući na pitanje kako gleda na današnju Kolonu sjećanja.


Na pitanje kako gleda na to što je dio ljudi pokušao napraviti još jednu, drugu kolonu, odgovorio je kako je to na savjest onima koji su to htjeli napraviti.


“Ali, vidite nisu uspjeli. Ova Hrvatska koja cijeni i poštuje Vukovar je pobijedila”, dodao je.


Budući da je državni vrh prilikom dolaska u Koloni sjećanja na Memorijalno groblje ušao na sporedni ulaz, a isto tako i izišao s Memorijalnoga groblja još dok je trajalo polaganje vijenaca, novinare je zanimalo kako gleda na to.


Josipović je rekao kako je razlog tome bila velika gužva i velika vjerojatnost da bi se kasnilo s protokolom i polaganjem vijenaca na Ovčari.


NOVO 13:14 Predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara 2003. i predsjednik Udruge logoraša Zdravko Komšić izjavio je u utorak da je jako zadovoljan što je na Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. ipak formirana jedna kolona sjećanja.


“Ipak smo se zbili u jedne redove jer takvi smo bili 1991.”, kazao je Komšić, koji je nakon pada Vukovara nekoliko mjeseci proveo u logoru u Sremskoj Mitrovici u Srbiji.


Dodao je da 1991. godine nitko nije gledao da li je s njima Srbin, Hrvat ili pripadnik neke druge nacionalnosti niti kojoj stranici pripada. “Bilo je bitno da je s nama”, kazao je Komšić, koji smatra da ovaj dan nije dan za podjele.


Ako se možemo dijeliti 364 dana u godini, ovaj jedan dan ne bismo se smjeli djeliti. Ovo je dan koji treba da posvetimo svim žrtvama koje su pale za Vukovar i Republiku Hrvatsku”, zaključio je Komšić.


NOVO 13:10 Sudionici obilježavanja Dana sjećanja za žrtve Vukovara, među kojima se nalaze najviši državni dužnosnici, predsjednici države i vlade Ivo Josipović i Zoran Milanović, u Koloni sjećanja došli su do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.


Nakon polaganja vijenaca državnih i drugih izaslanstava kod središnjeg spomen-obilježja na groblju počinje misa zadušnica, koju predvodi dubrovački biskup msgr. Mate Uzinić.


Odmah nakon što su položili vijence kod središnjeg spomen-obilježja, predstavnici državnog vrha napustili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata


NOVO 12:26 sati! Predsjednik HDZ-a Tomislava Karamarko i HDZ-ov gradonačelnik Vukovara Ivan Penava istaknuli su u ponedjeljak u Vukovaru da Dan sjećanja na žrtvu Vukovara nisu ni mjesto ni vrijeme za političke podjele.


Karamarko je za HTV izjavio da danas nije dan za podjele niti za one koji ga žele iskoristiti za predizborne kampanje.


Ocijenio je kako je dobro što su se u jednom trenutku dvije kolone, ona državna te ona koja je prije kraja komemorativnog programa krenula iz vukovarske bolnice u kojoj je bio i on, spojile u jednu na putu prema Memorijalnog groblju,


Bitno je da svi zajedno idemo iskazati poštovanje i sućut prema svima koji su dali život u Vukovaru koji je u jednom trenutku spasio Hrvatsku, poručio je Karamarko.


I gradonačelnik Penava istaknuo je da nema podjela te da na današnji dan pričati o podjelama može samo netko tko ne razumije ni Vukovar ni Hrvatsku.


»Svi koji su danas došli u Vukovar, došli su odati počast i poginulim i živućim braniteljima, civilima i svima koji su na bilo koji način pridonijeli obrani Vukovara«, istaknuo je Penava ocijenivši da bilo kakvi drugi pokušaji znače pokušaj narušavanja digniteta Vukovara i Domovinskog rata.


HDZ-ova predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović na svom je facebook profilu napisala kako je Vukovar »ožiljak na hrvatskom srcu koji nikada neće zacijeliti«.


»Pokoj vječni svakoj duši zahvaljujući kojoj danas imamo domovinu. Reći hvala nedostatno je u usporedbi s težinom riječi »VUKOVAR«, ali ipak – HVALA«, napisala je Grabar Kitarović koja je također danas u Vukovaru na obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu tog grada 1991.


NOVO 11:14 sati!  Dvije kolone, ona državna te ona koja je prije kraja komemorativnog programa krenula iz vukovarske bolnice i pridružila se koloni Stožera za obranu hrvatskog Vukovara spojile su se nešto prije 11 sati na putu prema Memorijalnog groblju, a zamjenik zapovjednika 4. bojne 3. gardijske brigade Pero Perić ocijenio je kako je u Vukovaru jedna kolona.


»Naša postrojba predvodi kolonu, samo su naši dečki malo krivo razumjeli pa su krenuli malo prije prozivanja. Danas je jedna kolona«, rekao je Perić za HTV.


Prema službenom protokolu obilježavanja Dana sjećanja, zastava IV. bojne trebala je biti na čelu Kolone sjećanja u kojoj je i državni vrh, a koja je nakon komemorativnog programa u krugu bolnice krenula prema vukovarskom groblju .


I Ivica Arbanas, predsjednik zadarske HVIDR-e, rekao je da je riječ o jednoj, a ne o dvije kolone. Dodao je kako su momci bili u krugu bolnice, izašli su van, a protokol se malo odužio.


»Nema politike, jedna je kolona, idemo svi ulicom«, rekao je Arbanas.


NOVO 10:50 sati! Na inzistiranje gradonačelnika Ivana Penave dvije kolone su se spojile te zajednički krenule naprijed.


NOVO 10:48 sati!  Nakon intoniranja himne i minute šutnje desetak pripadnika IV. bojne vukovarske 3. gardijske brigade ZNG– a je pod zastavom izašlo iz kruga vukovarske bolnice, a novinarama su rekli da krug bolnice napuštaju ranije, u svojem protokolu, i kreću prema vukovarskom Memorijalnom groblju jer državna vlast ne poštuje branitelje.


Ta je skupina došla do zgrade u kojoj je svojedobno bio konzulat Srbije gdje ih je čekala kolona Stožera za obranu hrvatskog Vukovara i veterani 5. gardijske.


U toj drugoj koloni i vrh je HDZ-a, među njima predsjednik stranke Tomislav Karamarko i predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović.


Prema službenom protokolu obilježavanja Dana sjećanja, zastava IV. bojne trebala je biti na čelu Kolone sjećanja u kojoj je i državni vrh, a koja je nakon komemorativnog programa u krugu bolnice krenula prema vukovarskom groblju. 


NOVO 10:07 sati! Završio je komemoracijski program u krugu vukovarske bolnice, kojemu su prisustvovali Ivo Josipović, Zoran Milanović te vukovarski gradonačelnik Ivan Penava. Tamo se formirala Kolona sjećanja te krenula u mimohod. Komemoraciji u okviru bolnice prisustvovao je i Milan Kujundžić, no nije bilo Tomsilava Karamarka ni Kolinde Grabar Kitarović.


NOVO 10:00 sati! Komemorativnim skupom te prigodnim programom pod nazivom »Vukovar, mjesto posebnog pijeteta« u dvorištu vukovarske bolnice, kroz koju je tijekom agresije na Vukovar 1991. godine prošlo 3470 ranjenika nad kojima je obavljeno više od 2500 operacija, u Vukovaru je počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 23-obljetnice stradanja tog grada u Domovinskom ratu.


Pored velikog broja građana i domoljuba pristiglih iz cijele Hrvatske, programu u dvorištu bolnice nazočni su najviši državni dužnosnici, predsjednik Republike Ivo Josipović, koji je još sinoć stigao u Vukovar te premijer Zoran Milanović, zajedno sa članovima Vlade RH, brojni saborski zastupnici, predstavnici diplomatskog zbora, Katoličke crkve, te brojnih braniteljskih i stradalničkih udruga i političkih stranaka.


Skupu u dvorištu bolnice nazočan je i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, a među brojnim domoljubima koji su ispunili bolničko dvorište su i članovi Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara 2003. godine. Ona se usprotivila najavi Stožera za obranu hrvatskog Vukovara da članovi Stožera neće ove godine ulaziti u krug bolnice jer žele biti što dalje od državnih dužnosnika optuživši ih da u Vukovar dolaze samo po službenoj  dužnosti, a ne zato što osjećaju pijetet prema žrtvi Vukovara.


Od ranog jutra u Vukovar pristižu brojni domoljubi iz cijele Hrvatske kako bi odali počast stradanju toga grada u Domovinskom ratu, a prema Memorijalnom groblju veće je krenulo nekoliko stotina građana u dvije odvojene kolone. Primjećuje se i velik broj građana koji samoinicijativno mimo predviđene kolone sjećanja idu u hodnji prema groblju kako bi odali počast žrtvama agresije na Vukovar. Stanje u Vukovaru je mirno te nisu zabilježeni bilo kakvi izgredi ili narušavanje javnog reda i mira.


Nakon završetka programa u krugu bolnice, u kojem sudjeluje Klapa Hrvatske ratne mornarice »Sv. Juraj« i glumac osječkog HNK-a Darko Milas, sudionici obilježavanja uputit će se predvođeni pripadnicima 4. bojne 3. gardijske brigade i 204. brigade HV-a u koloni sjećanja hodnjom od bolnice do 5,5 km udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata na kojem će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće.


Molitvu na groblju za poginule i nestale u Domovinskom ratu molit će dubrovački biskup, mons. Mate Uzinić koji će predvodit i misu zadušnicu.


Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježava se u spomen na 18. studeni 1991. godine kada je nakon tromjesečne opsade slomljena obrana Vukovara koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske.


Nakon što su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi zauzeli Vukovar, koji je u potpunosti razrušen, u progonstvo je protjerano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba dok je u srpske zarobljeničke logore odvedeno nekoliko tisuća branitelja i civila.


Nad zatočenim vukovarskim braniteljima i civilima počinjeni su brojni zločini, među kojima i na nekadašnjem poljoprivrednom dobru Ovčara na kojem je ubijeno 200 branitelja i civila odvedenih 19. studenoga iz vukovarske bolnice, te zakopano u masovnu grobnicu. Po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. u Vukovaru su ubijena ili poginula 1624 branitelja i civila te ranjeno njih 1219. U agresiji i neposredno nakon okupacije Vukovara ubijeno je ili poginulo oko 3.600 vukovarskih branitelja i civila.